Uncategorized

Synagoga w Bielsku-Bialej


Wlodek Gelbart

Tekst ten, został napisany na podstawie danych z Wikipedii. Rysunki sa mojego autorstwa na podstawie dokumentacji odnalezionej przez Jerzego Polaka w 2001 roku, które umieścił w książce pt. „Z badań nad dziejami Bielska-Bialej od XIII do XX wieku”.

Synagoge w Bielsku-Bialej zbudowano w latach 1888-1889. Byla ona dziełem miejscowego architekta pochodzenia żydowskiego Karola Korna. Synagoga została spalona, zburzona i rozebrana w 1939 roku po wybuchu II WŚ. Dziś stoją tam domy mieszkalne. Pozostały po niej jedynie ślady muru okalającego synagogę.

Synagoga posiadała fasadę neoromańska i rozetę o bogatej oprawie. Na elewacjach bocznych znajdowały się bogato zdobione łukami wysokie okna. Wnętrze posiadalo westybuł i dwa boczne wejścia ze schodami na piętro dla kobiet. Dla kobiet zbudowano empory podparte czterema słupami. W synagodze było miejsce dla ok 200-250 osób. Odbywały się tu wszystkie ceremonie religilne miejscowej żydowskiej społecznosci.

Zainspirowany tym, postanowiłem narysować tę synagogę korzystając z programu komputerowego AutoCAD w rzucie poziomym dwóch pięter, oraz dwóch elewacji. Zapraszam na ich obejrzenie.

BIELSKO-BIALA SYNAGOGE 1889


Włodzimierz Gelbard
Tekst i rysunki na podstawie Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Synagoga_w_Bia%C5%82ej_(Bielsko-Bia%C5%82a)
https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=118&t=3931

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.