Uncategorized

Wkład Izraela w USA zwiększy się w 2022 r.


Yoram Ettinger
YORAM ETTINGE

Podobnie jak w poprzednich latach, w nowym roku Izrael nie będzie beneficjentem amerykańskiej pomocy zagranicznej, ale coroczną inwestycją USA

W 2022 roku, mając zaledwie 0,11 procent światowej populacji, Izrael pozostanie drugim po Stanach Zjednoczonych i ściśle z nimi współpracującym pod względem rozwoju przełomowych innowacji high-tech. Co więcej, moc mózgu Izraela przyciągnęła 20 procent globalnych inwestycji w technologie cybernetyczne, podczas gdy izraelskie start-upy sztucznej inteligencji (AI) stanowią około 20 procent całości globalnej.

W 2022 r. Izrael będzie ustępował jedynie Stanom Zjednoczonym pod względem rozwoju i produkcji komercyjnych, wojskowych i podwójnego zastosowania technologii i systemów wywiadowczych (np. zagłuszacze zdalnie sterowane, środki zwalczania IED i min-pułapek, zdalnie sterowane materiały wybuchowe neutralizacja i wojna elektroniczna). W rzeczywistości około 60 procent izraelskich systemów wywiadowczych i antyterrorystycznych dotarło do Stanów Zjednoczonych poprzez wspólne przedsięwzięcia z czołowymi amerykańskimi producentami, należące do USA ośrodki badawczo-rozwojowe w Izraelu oraz przejęcia przez USA od izraelskich producentów.

Na przykład zhakowanie iPhone’a islamskiego terrorysty z San Bernardino (zamordował 14 osób podczas obchodów Bożego Narodzenia w grudniu 2015 r.) było ułatwione przez izraelską mobilną technologię kryminalistyczną wykorzystywaną przez FBI. Ponadto zabójstwo w 2006 r. czołowego terrorysty al-Kaidy w Iraku, al-Zarkawiego, było ułatwione przez opracowany i wyprodukowany przez Izrael („Rafael Armament Development Authority”) kapsułę celowniczą i nawigacyjną Litening, zainstalowaną na pokładzie US Air Force F -16.

W 2022 roku Stany Zjednoczone (w większości) i Izrael pozostaną światowymi współliderami w rozwoju i produkcji miniaturowych, małych i średnich satelitów, a także bezzałogowych statków powietrznych nadzorujących i strajkujących.

W 2022 r. Stany Zjednoczone i Izrael będą nadal rozszerzać wspólne manewry, szkolenia i wizyty sił powietrznych, morskich i lądowych, wykorzystując unikalne doświadczenie Izraela na polu bitwy w zwalczaniu terroryzmu i stawienie czoła rosyjskim i irańskim systemom wojskowym (np. formułowanie taktyk bojowych; znajomość z ZSRR). /Rosyjska taktyka bojowa i systemy wojskowe, takie jak radar, pociski ziemia-powietrze, samoloty bojowe i czołgi). Na przykład bezprecedensowa współpraca w zakresie obrony powietrznej rozwinęła się między siłami powietrznymi USA i Izraela w odpowiedzi na rosnące wzajemne zagrożenia, takie jak ogólnie Iran, a w szczególności atakujące drony i rakiety balistyczne Iranu.

W 2022 r. Stany Zjednoczone będą nadal wykorzystywać ogromne doświadczenie Izraela w zapewnianiu bezpieczeństwa lotnisk komercyjnych i pasażerów linii lotniczych.

W 2022 r. Izrael pozostanie jedynym stabilnym, niezawodnym, skutecznym, zaawansowanym technologicznie, demokratycznym i bezwarunkowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Izrael będzie nadal służył jako najskuteczniejsza platforma do wstępnego rozmieszczania amerykańskich systemów wojskowych, zaopatrzenia medycznego i amunicji w krytycznym regionie.

W 2022 r. Izrael będzie nadal był najskuteczniejszym, przetestowanym w boju laboratorium (i wartą miliardy dolarów ) dla przemysłu obronnego i sił zbrojnych USA, a także niepodważalnym źródłem wywiadu wojskowego dla Stanów Zjednoczonych, udaremniając antyamerykański terroryzm islamski i poprawianie wyników amerykańskich agencji bezpieczeństwa narodowego.

W 2022 roku około 250 amerykańskich gigantów zaawansowanych technologii będzie nadal utrzymywać i rozwijać swoje centra badawczo-rozwojowe w Izraelu, wykorzystując potencjał izraelski. Zwiększyło to konkurencyjność amerykańskiego przemysłu na światowym rynku, oszczędzając miliardy dolarów na badaniach i rozwoju, jednocześnie zwiększając eksport i zatrudnienie w USA.

Uświadomienie sobie, że Izrael jest unikalnym systemem zwielokrotniania sił dla Stanów Zjednoczonych, wyrażono już 11 grudnia 1978 r. w liście wysłanym do prezydenta Cartera przez ponad 170 emerytowanych admirałów i generałów USA:

„Gdyby nie udowodniona zdolność Sił Obronnych Izraela, bylibyśmy zmuszeni do rozmieszczenia znacznej liczby ludzi i znacznego materiału na Bliskim Wschodzie…. Zdolność USA do ochrony swoich interesów bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie jest ściśle powiązana, jeśli nie uzależniona od utrzymania silnej izraelskiej zdolności wojskowej…. W przypadku nienuklearnego konfliktu supermocarstw na Bliskim Wschodzie, Izrael sam może powstrzymać interwencję sowieckich sił bojowych lub uniemożliwić zakończenie takiego rozmieszczenia”.

W 2022 r. stałe zmniejszanie się amerykańskiej pozycji wojskowej na burzliwym Bliskim Wschodzie stworzy strategiczną pustkę w globalnym epicentrum antyamerykańskiego terroryzmu islamskiego, proliferacji technologii balistycznych i handlu narkotykami. Wspomniane powyżej informacje o wyjątkowym wkładzie Izraela w Stany Zjednoczone czynią państwo żydowskie najbardziej wykwalifikowanym sojusznikiem strategicznym, który może wypełnić tę pustkę, chroniąc bezpieczeństwo narodowe USA i interesy gospodarcze.

W 2022 r., podobnie jak w poprzednich latach, Izrael nie będzie beneficjentem amerykańskiej pomocy zagranicznej, ale coroczną inwestycją amerykańską, przynoszącą amerykańskiemu podatnikowi kilkusetprocentowy zwrot.

Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem Second Thought: A amerykańsko-izraelska inicjatywa.

Wkład Izraela do USA zwiększy się w 2022 r.

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Przeczytałem, interesujace oraz informacyjne.
    Jedyne na co nie dostałem odpowiedzi to pytanie czy jestem salonowym Żydem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.