Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.1 – 13.1


 Brygada Komandosów Sił Obronnych Izraela utworzyła niedawno jednostkę, która może założyć szpital polowy na terytorium wroga po przetransportowaniu samolotem w dowolne miejsce, podało we wtorek wojsko.


Palestyński terrorysta uderzył we wtorek swoim pojazdem w kilku żołnierzy Sił Obronnych Izraela w pobliżu izraelskiej społeczności Halamisz, na północ od Ramallah, na Zachodnim Brzegu.Żołnierz IDF doznał umiarkowanych obrażeń a „terrorysta został zatrzymany i przekazany siłom bezpieczeństwa


Pierwszy ortodoksyjny żydowski policjant na Florydzie został zaprzysiężony w zeszłym tygodniu i będzie służył jako członek Departamentu Policji North Miami Beach.


izraelska firma Checkpoint poinformowała, że liczba cyberataków skierowanych przeciwko Izraelowi w 2021 r. wzrosła o 92%, podczas gdy średnia dla całego świata to wzrost o 50%. W Izraelu odnotowywano średnio 925 cyberataków tygodniowo.


trzech palestyńskich terrorystów podjechało samochodem i obrzuciło koktajlami Mołotowa izraelski posterunek wojskowy przy mieście Halhul, na północ od Hebronu w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc jednego z napastników


Beduini wszczęli zamieszki w rejonie wioski Mulada na północy Negewu. Protestowali przeciwko akcji sadzenia drzew prowadzonej przez Żydowski Fundusz Narodowy. Przybyłych na miejsce policjantów obrzucono kamieniami.


Universal Music Israel (UMI), oddział wiodącej globalnej firmy muzycznej Universal Music Group (UMG), ogłosił współpracę z MyPart, innowacyjną platformą muzyczną opartą na sztucznej inteligencji .


Grupa terrorystyczna Hamas wydała we wtorek oświadczenie popierające zamieszki Beduinów w południowym Negewie, które zostały wywołane przez projekt sadzenia drzew przez Żydowski Fundusz Narodowy na tym obszarze.


Minister współpracy regionalnej Esawi Frej powiedział we wtorek, że dane dotyczące zachorowalności na koronawirusa pokazują, że Izrael zmierza w kierunku „odporności stadnej”.


Premier Naftali Bennett i prezydent Węgier Viktor Orban po raz pierwszy rozmawiali przez telefon w poniedziałek.Premier podziękował liderowi węgierskiej prawicy za zdecydowane poparcie dla Izraela.Obaj zgodzili się na kontynuowanie współpracy między swoimi krajami i utrzymywanie kontaktów – poinformowała Kancelaria Premiera.


agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała o aresztowaniu 4 izraelskich kobiet, względem których wysunięto oskarżenia szpiegowania dla Iranu. Z kobietami skontaktował się poprzez Facebook mężczyzna przedstawiający się jako Rambod Namdar, Żyd mieszkający w Iranie.


prof. Eran Segal z Instytutu Nauki Weizmanna powiedział, że w ciągu tygodnia lub dwóch tygodni Izrael prawdopodobnie osiągnie szczyt obecnej fali pandemii.


Starszy irański generał powiedział w zeszłym tygodniu, że Dom Saudów to w rzeczywistości ci sami Żydzi, którzy kiedyś stawiali opór Mahometowi.


Premier Izraela Naftali Bennett ogłosił we wtorek, że Izraelczycy objęci kwarantanną z powodu COVID-19 będą nadal otrzymywać pensje, począwszy od pierwszego dnia izolacji.


Palestyńskie firmy turystyczne w Ramallah wykorzystują lukę w ogrodzeniu granicznym do organizowania setek wycieczek do Izraela dla Palestyńczyków.


Według raportu opublikowanego w recenzowanym brytyjskim tygodniku naukowym Nature, izraelscy naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna odkryli rzadki rodzaj eksplodującej gwiazdy, której nigdy wcześniej nie obserwowano .


Ufortyfikowany kompleks na północ od Palmyry we wschodniej Syrii jest wyposażony w pociski balistyczne ziemia-ziemia średniego i dalekiego zasięgu – podał w środę nowy raport izraelskiego Centrum Badań i Edukacji Alma.


Nowojorskie Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego – Żywy Pomnik Holokaustu i jego filia genealogiczna, JewishGen, ogłosili nowe partnerstwo z Yad Vashem, które umożliwi społeczeństwu większy dostęp do zapisów genealogicznych.


podczas nocnej operacji związanej z bezpieczeństwem w pobliżu bazy wojskowej Nabi Musa w Dolinie Jordanu zginęło dwóch izraelskich żołnierzy. Ujawniono, że żołnierze zginęli w wyniku błędnej identyfikacji, która doprowadziła do strzelaniny.


Aura Herzog, była pierwsza dama Izraela i matka obecnego prezydenta Izraela, Izaaka Herzoga, została pochowana na Górze Herzl w Jerozolimie. Została pochowana obok swojego męża Chaima Herzoga, szóstego prezydenta Izraela, który służył w latach 1983-1993. Zmarł w 1997 roku.


Beduini wznowili protesty przeciwko akcji sadzenia drzew na Negewie, pomimo faktu, że została ona wstrzymana. Podpalano opony i rzucano kamieniami w policjantów, którzy zatrzymali 4 osoby


Knesecie doszło do najpoważniejszego kryzysu koalicyjnego od powstania obecnego rządu premiera Naftalego Bennetta. Koalicja rządowa straciła większość i poniosła kilka porażek w głosowaniach na plenum Knesetu, mimo że osiągnięto kompromis w sprawie zakończenia sporu o sadzenie drzew na Negewie. Kiedy posłowie Zjednoczonej Listy Arabskiej (Ra’am) nie przybyli na plenum po osiągnięciu kompromisu, przewodniczący frakcji Jamina, Nir Orbach opuścił Kneset w gniewie. Orbach powiedział: „Daj mi jeden powód, żebym tu został i głosował. Dlaczego Ra’am może robić, co chcą, a ja muszę zostać bez względu na wszystko?”


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.