Uncategorized

27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Przyslala Rimma Kaul

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Dzieci ocalone z Auschwitz. Fot. USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and PhotographyDzieci ocalone z Auschwitz. Fot. USHMM/Belarusian State Archive of Documentary Film and Photography

Hasłem tegorocznych obchodów w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest “Pamięć, Godność i Sprawiedliwość”. Uroczystości rocznicowe i związane z nimi programy edukacyjne skupią się na losach ocalałych z Holokaustu w pierwszych latach po wojnie, gdy odzyskiwali swoje prawa, historię, dziedzictwo i godność. “Ten temat zachęca do działań zwalczających nienawiść, wzmacniających solidarności i współczucie” – czytamy na stronach ONZ. Organizacja podkreśla, że świat jest zobowiązany do upamiętniania ofiar Holokaustu i edukowania o jego historii, by walczyć z antysemityzmem i rasizmem oraz zapobiegać aktom ludobójstwa w przyszłości.

W Brukseli, dzień wcześniej, w środę o godz. 16:00 odbędzie się zorganizowana przez Europejski Kongres Żydów (EJC) uroczystość, w której weźmie udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz prezydent sprawującej prezydencję Rady UE Francji Emmanuel Macron. Brukselskie obchody odbywają się przy wsparciu jerozolimskiego Instytutu Jad Waszem i muzeum Holokaustu w Paryżu.

“Wyciągajmy wnioski z przeszłości, chrońmy przyszłość” – to hasło prowadzonej w sieci kampanii Światowego Kongresu Żydów (WJC). “Holokaust – morderstwo 6 milionów Żydów przez nazistów i ich kolaborantów – nie zrodził się z niczego. Był produktem niepohamowanej nienawiści i zbiorowego milczenia. Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy połączyć siły, by pamiętać o przeszłości i budować lepszą przyszłość” – podkreśla WJC.

Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

“80 lat od rozpoczęcia Holokaustu agresywny antysemityzm pozostaje zagrożeniem, co pokazały styczniowe wydarzenia w synagodze w Teksasie” – pisze z kolei na swoich stronach muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w USA. Instytucja przygotowała spotkania z ocalałymi z Zagłady, materiały edukacyjne oraz akcje w mediach społecznościowych. W sobotę 15 stycznia uzbrojony napastnik wtargnął do synagogi w Colleyville w Teksasie po czym wziął czterech zakładników, w tym rabina. Mężczyznę zastrzeliło FBI.

Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. uchwaliło dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Założony początkowo jako obóz koncentracyjny dla polskich więźniów Auschwitz z czasem stał się największym obozem zagłady, w którym zamordowano co najmniej 1,1 mln Żydów z całej Europy.

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.(PAP)


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Wielu ludzi w Polsce kocha Żydów. Żywi do nich szacunek – jako do narodu wybranego, do starszych braci w wierze. My w Kościele zawsze z miłością mówimy o Żydach i ich bolesnej historii – choć z opowiadań i wspomnień wiemy też o ich wadach i trudnych charakterach.

  2. ONZ lepiej by zrobił gdyby zostawił Żydów w spokoju i odczepił się od Izraela. Demonizują Izrael 364 dni w roku, a jeden dzień oplakuja Auschwitz. Niech idą do diabła, fałszywi antysemiccy hipokryci. Nie potrzebujemy ich krokodylich łez.

  3. Zgadzam sie z MEF calkowicie. Wymyslenie nowej daty na placz nad losem europejskich Zydow jest zupelne zbedne i tylko wybiela sumienia winnych, ktorzy w dalszym ciagu gania Izrael za nie popelnione czyny. Ale tak jak w czasie Zaglady i teraz – los Zydow nie obchodzi wiekszosci ludzi na swiecie.

  4. Gdyby ONZ chciał uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej, wybrałby rocznicę datę żałoby po żydowskich ofiarach Zagłady obchodzonej przez Izraelczyków i większość narodu żydowskiego. Czyli wybrałby dzień 27 w miesiącu Nissan, według kalendarza księżycowego. Koniec końców to żałoba żydowska, a jak wybrali taki dzień a nie inny to pewnie mieli powód.

    Tak ONZ składałby hołd pomordowanym Żydom, gdyby miał szacunek do Żydów. Ale przecież tego nie ma i wie lepiej jaka data nadaje się dla Żydów.
    Idioci cieszą się że tego dnia świat solidaryzuje się z Żydami. To poważna pomyłka. W ten dzień świat pierze swoje sumienie, a Żydzi podają im detergenty.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.