Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.1 – 27.1


Izraelskie Siły Powietrzne przeprowadziły ćwiczenia w celu przećwiczenia uderzenia dalekiego zasięgu przy użyciu eskadry myśliwców dalekiego zasięgu F-15


American Jewish University (AJU) w Los Angeles ogłosił, że otrzymał w sumie 185 000 dolarów w postaci dotacji z Covenant Foundation, CANVAS i National Center to Encourage Judaism. Fundusze zostaną przeznaczone na budowanie i wzmacnianie programów edukacyjnych, kulturalnych i społecznych na uczelni.


Ponadpartyjna grupa ustawodawców w Izbie Reprezentantów wzywa Stany Zjednoczone do nie popierania Komisji Śledczej ONZ (COI) w sprawie Izraela.


Izraelskie Siły Obronne i izraelska policja ogłosiły we wtorek, że udaremniły próbę przemytu broni w rejonie Doliny Jordanu.


Patrol UNIFIL zostaje zaatakowany w wiosce w południowym Libanie; jeden żołnierz ranny


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela i ambasada Izraela w Kijowie poprosiły Izraelczyków w tym kraju o przekazanie im danych kontaktowych, najwyraźniej w ramach przygotowań do możliwej konfrontacji wojskowej między Rosją a Ukrainą. Do tej pory na wezwanie odpowiedziało około 3000 osób.


w nocy w rejonie góry Hermon spadło 20 cm śniegu. Cały obszar zamknięto dla zwiedzających. W najbliższych godzinach burza Elpis będzie przesuwać się na południe kraju.


palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy między żydowskimi osiedlami Elon Moreh i Itamar w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, a napastnicy zbiegli samochodem w stronę Nablusu.


 Izraelskie Ministerstwo Rolnictwa i Israel Innovation Authority ogłosiły wspólny program pomocy w rozwoju zaawansowanych technologii w celu poprawy bezpieczeństwa żywnościowego Izraela.


Były izraelski minister gen. dyw. (rez.) Yoav Gallant powiedział we wtorek, że jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania w związku z pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa wewnętrznego, istnieje „duża obawa”, że siły bezpieczeństwa mogą stracić kontrolę.


Stany Zjednoczone i Izrael uzgodniły utworzenie wspólnego profesjonalnego zespołu roboczego do promowania przedsięwzięć turystycznych między Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i krajami arabskimi, które znormalizowały więzi z państwem żydowskim.


W tym tygodniu wystartowala nową inicjatywa , aby szkolić internetowych „influencerów” w walce z antysemityzmem. Uruchomienie inicjatywy o nazwie ProZ zbiegło się w czasie z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia.


W swoim pierwszym wystąpieniu przed chrześcijańską publicznością jako nowy przewodniczący Yad Vashem, Dani Dayan wezwał świat chrześcijański, aby zmienił Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście każdego 27 stycznia w szczególny dzień do refleksji nad holokaustu


koncern medialny Walt Disney Company poinformował, że za kilka miesięcy serwis streaming “Disney+” będzie dostępny w Izraelu.


dyrektorzy izraelskich szpitali ostrzegli dyrektora generalnego ministerstwa zdrowia prof. Nachmana Asha, że ​​przytłaczające obciążenie na oddziałach koronawirusowych zagraża ich zdolności do zapewnienia rozsądnego leczenia oraz, że istnieją obawy dotyczące niedoboru personelu na oddziałach intensywnej terapii koronawirusowej.


Stany Zjednoczone poprosiły Izrael o pełnienie roli mediatora w wysiłkach dyplomatycznych mających na celu zapobieżenie poważnemu rozłamowi między USA a Rosją. Izrael nie angażuje się w kryzys między Rosją a Ukrainą, zwracając uwagę na obecność dużej populacji żydowskiej w obu tych krajach i powołując się na obawy, że jawne wsparcie przez Izrael którejkolwiek ze stron mogłoby podsycić antysemityzm przeciwko Żydom w regionie. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących tajnej mediacji Izraela w Rosji.


Ministerstwo Energii podało, że negocjacje w sprawie wytyczenia granicy morskiej między Izraelem a Libanem, prowadzone przez USA, zostaną wznowione w przyszłym tygodniu.


Projekt ustawy o nałożeniu sankcji terrorystycznych na wspieranych przez Iran Huti w Jemenie został przedstawiony w Senacie w zeszłym tygodniu przez senatora Teda Cruza (R-Texas) po tym, jak grupa ostatnio eskalowała swoją działalność terrorystyczną, obejmując ataki na Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Przed 27 stycznia i Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście ruch młodzieżowy Chabad w Izraelu rozszerzył swój program „Get Chesed”, mający na celu łączenie młodzieży z ocalonymi z Holokaustu


Według raportu opublikowanego w środę przez Meir Amit Intelligence and Terrorism Information Center, łączna liczba palestyńskich ataków terrorystycznych w 2021 r. wyniosła 54.


Prezydent Libanu Michel Aoun oświadczył w środę, że jego kraj jest gotowy do wznowienia pośrednich negocjacji z Izraelem w sprawie granic morskich obu krajów .


Izraelska firma obronna Elbit Systems ogłosiła w środę, że wygrała kontrakt o wartości 16 milionów dolarów na dostawę teleskopu kosmicznego do Instytutu Nauki Weizmanna w Rehovot.


Izrael i NASA mają współpracować przy wspólnym badaniu kosmosu, Księżyca i Marsa, wynika z raportu opublikowanego w ostatnich dniach


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.