Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.1 – 29.1


Po trzech miesiącach intensywnych wysiłków na rzecz ograniczenia przestępczości w sektorze arabskim, urzędnicy izraelskiej policji powiedzieli że 98. przestępców z trzech organizacji przestępczych zostało aresztowanych


Międzynarodowa firma Unilever, do której należy Ben & Jerry’s, ogłosiła we wtorek, że po poważnych stratach zwolni 1500 pracowników na całym świecie i oddzieli dział lodów od działu żywności . Posunięcie to jest następstwem decyzji Ben & Jerry o zerwaniu umowy z izraelskim licencjobiorcą, który odmówił zaprzestania sprzedaży lodów firmy w Judei i Samarii.


W ciągu ostatniej dekady w wykopaliskach archeologicznych w obozie zagłady w Sobiborze odkryto trzy wisiorki z modlitwą „Shema Yisrael” oraz wizerunkami Mojżesza i Dziesięciu Przykazań, jak ujawnił Izraelski Urząd Starożytności.


Policja we Włoszech aresztowała dwie nastolatki, które są rzekomo odpowiedzialne za fizyczny i werbalny atak antysemicki na 12-letniego żydowskiego chłopca w Toskanii.


Prawie 33 procent uczniów szkół podstawowych i średnich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którzy wzięli udział w nowym badaniu, stwierdziło, że nie byli pewni, czy Holokaust miał miejsce, a jeśli tak, myśleli, że i tak było. „przesadzone lub sfabrykowane”.


Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid i kanclerz Austrii Karl Nehammer odwiedzili w czwartek teren obozu koncentracyjnego Mauthausen w Austrii z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Lapid przemawiał w obecności austriackiego ministra spraw zagranicznych Alexandra Schallenberga i ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera.


Izrael, Cypr i Grecja otrzymają od Unii Europejskiej 657 milionów euro (ponad 730 milionów dolarów) na budowę podmorskiego kabla elektrycznego o mocy 2000 megawatów, który połączy sieci energetyczne trzech krajów,


w niemieckim parlamencie Bundestagu odbyła się ceremonia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Podczas tej uroczystości głos zabrał przewodniczący Knesetu Michael Levy, który podczas swego przemówienia rozpłakał się, recytując modlitwę żałobną z modlitewnika należącego do niemieckiego żydowskiego chłopca, który celebrował swoją bar micwę w Noc Kryształową.


premier Naftali Bennett zorganizował rano wirtualną ceremonię z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście z udziałem ambasadorów obecnych w Izraelu.


 W wywiadzie dla NTV  prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że na początku lutego odwiedzi go prezydent Izraela Isaac Herzog.


Rada szkolna w Tennessee jednogłośnie zagłosowała za usunięciem ze swoich szkół nagrodzonej Pulitzerem książki o Holokauście, ponieważ zawiera osiem drobnych przekleństw, takich jak „cholera” i ilustrację nagiej kobiety.


Uniwersytet Yeshiva ogłasza nagrodę w wysokości 50 000 dolarów Sacks Book Prize, aby zainspirować myśl żydowską


Nastolatek został oskarżony o atak na dwóch żydowskich mężczyzn w północnym Londynie 26 stycznia, w noc przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.


Prowincja Ontario ogłosiła że sfinansuje dodatkowe programy na walkę z antysemityzmem w swoich szkołach.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Yad Vashem otworzył pierwszą w Indonezji stałą wystawę poświęconą nazistowskiemu ludobójstwu Żydów podczas II wojny światowej .


Wiele swastyk namalowano na kolumnach Union Station w Waszyngtonie, dzień po Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście.


Swiatowa Organizacja Syjonistyczna i Agencja Żydowska opublikowały raport zatytułowany “Raportu o antysemityzmie za 2021 rok”, z którego wynika, że był to rok z największą liczbą antysemickich incydentów na świecie od dekady. Codziennie na całym świecie dochodziło średnio do 10 antysemickich incydentów.


poziom wody w jeziorze Galilejskim podniósł się od wczoraj o 6.5 cm i znajduje się obecnie na -210,425 m poniżej poziomu morza. Do górnej czerwonej linii brakuje jeszcze 1,625 metra.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie góry Scopus we wschodniej części Jerozolimy. Rzucano kamieniami i śnieżkami w policyjne pojazdy. W wielu innych miejscach Arabowie rzucali w samochody kulkami śnieżnymi, w środku których były kamienie, wybijając szyby i uszkadzając pojazdy. Policjanci aresztowali 45 osób.


Nowy socjalistyczny prezydent Hondurasu Xiomara Castro złożyła w piątek przysięgę, stając się pierwszą kobietą-prezydentem i kończąc ośmioletnie rządy konserwatysty Juana Orlando Hernándeza, oskarżonego o korupcję.Pomimo niewielkich rozmiarów i dużej odległości od Bliskiego Wschodu, Honduras stał się kluczowym sojusznikiem Izraela i integralną częścią sukcesu państwa żydowskiego w rosnących sojusznikach w Ameryce Łacińskiej w ostatnich latach z innymi krajami, takimi jak Brazylia, Kolumbia i Gwatemala. Warto zauważyć, że Honduras stał się czwartym krajem, który otworzył ambasadę w Jerozolimie w 2021 roku i wspierał Izrael na forach międzynarodowych, takich jak ONZ.


na międzynarodowym sympozjum pojazdów opancerzonych w Londynie izraelski koncern Rafael zaprezentował pierwszy czołg zupełnie nowej generacji wykorzystujący sztuczną inteligencję. Były szef izraelskich sił pancernych gen. Shmuel Olanski powiedział: “Ostatni pojazd, jaki opracowaliśmy, miał trzech członków załogi – dwóch członków ludzkiej załogi i jednego robota


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.