Uncategorized

MUZYKOWANIE PO ŻYDOWSKU          (wspomnienie)


Jerzy Klechta

Jeszcze przed wybuchem POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM  koncertowała Żydowska Orkiestra Symfoniczna. Fenomen na skalę światową. Dyrygowali znakomici muzycy, m.in. Izrael Harmmeman (zginął w Treblince). Występowali laureaci konkursów  Chopinowskich i im.Wieniawskiego. 


Była to jedyna w czasie II wojny światowej, tak spektakularna muzyczna forma protestu w okupowanej Polsce i Europie. Orkiestra liczyła 80 muzyków, przed wojną większość grała w Filharmonii Narodowej, Operze Warszawskiej i operetce. W czasie wojny pierwszy koncert odbył się 25 XI 1940 , ostatni 12 IV 1942. 22 lipca 1942 rozpoczęła się Wielka Deportacja Żydów do Treblinki. 


Kilka lat temu w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim odbył się uroczysty koncert w hołdzie zamordowanym Żydom. Na uroczystości byłem i zostałem jak inni obdarowany symbolem powstania w getcie. Jak wiadomo symbolem tym jest żonkila  – papierowy kwiat, przypominający Gwiazdę Dawida. Każdy mieszkaniec getta musiał ją nosić. Pandemia zapewne nie przeszkodzi pamiętać w tym roku o koncercie w hołdzie zamordowanym Żydom.


Jerzy Klechta

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

PS!!!

JEDEN Z NAJWSPANIALSZYCH. 


28 stycznia 1887 r., urodził się w Łodzi Artur Rubinstein. Pianista, wirtuoz. Zaliczany do najwybitniejszych muzyków XX w., ceniony na świecie za interpretacje muzyki Chopina, także Brahmsa, Schuberta,Rachmaninowa, Szymanowskiego…

W ponad 80-letniej karierze wystąpił 6000 razy.Rubinstein przyszedł na świat jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie łódzkiego przedsiębiorcy. W Łodzi spędził pierwsze dziesięć lat życia. Ostatni raz odwiedził Polskę w 1979 r.W 1945 r.podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych,wobec braku polskiej flagi,wyraził oburzenie i ostentacyjnie zagrał Mazurka Dąbrowskiego.

Występ poprzedził słowami:”W tej sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę. A WIĘC TERAZ ZAGRAM POLSKI HYMN NARODOWY”. Fakt ten dedykuję antysemitom podłej maści!

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.