Uncategorized

Brawo, Putin!

JAN HARTMAN

Przejdziesz, Putinie, do historii! Duch dziejów posłużył się tobą, aby dokonać wielkich historycznych zmian w konstrukcji politycznej Europy i świata. I chociaż nie są to akurat takie zmiany, jakich oczekiwałeś, to jednak ty, a nie kto inny, jesteś ich sprawcą. Dzięki ci, Duchu dziejów wcielony w ruskiego satrapę.

Wojna jest straszna i nie wolno mówić, że cokolwiek warte jest ofiary krwi. Wolno jednakże mówić o tym, że wojna może uczynić świat lepszym, przyspieszając jego przemianę. Ba, powinno tak się stać! Z tego, że wojna jest największym złem, nie wynika jeszcze, iż musi prowadzić tylko do złego. Wierzę głęboko, że napaść Rosji na Ukrainę w dłuższej perspektywie pomoże naszym sąsiadom stworzyć prawdziwie wolne, demokratyczne i prosperujące państwo, należące do wielkiej rodziny zachodnich demokracji. Putin przegra – jeśli nie za miesiąc, to za rok, ale przegra. Jego władza upadnie w wyniku przewrotu lub nawet fizycznego zamachu, co również Rosji przyniesie nową nadzieję na demokratyzację i rozwój. Czy potrwa to miesiąc, czy całe lata, reżim Putina musi upaść. Nie zdzierżą go sami Rosjanie.

Staje się na naszych oczach, a czasami i z naszym udziałem, historia. Historia nie tylko Europy, lecz świata. Ma ona, rzecz jasna, również swój lokalny i tymczasowy wymiar, związany z losem Rosji i Ukrainy w ciągu najbliższych miesięcy i lat, lecz ma też wymiar europejski i globalny, a rozległe i długotrwałe konsekwencje obecnych wydarzeń mogą rozciągać się na dekady.

Co udało się Putinowi już teraz, w ciągu tygodnia? Ano w Rosji:

 1. Udało się zrujnować gospodarkę przez odcięcie Rosji od transakcji międzybankowych, rynków finansowych i handlu z państwami Zachodu.
 2. Udało się zdewastować rosyjską walutę i pogrzebać nadzieje na rosnące zyski z handlu ropą i gazem.
 3. Udało się doprowadzić do zamrożenia połowy rosyjskich rezerw walutowych oraz wielkich majątków oligarchów i gangsterów, łącznie z samym Putinem.
 4. Udało się skompromitować armię rosyjską i sprawić, że upadł mit niezwyciężonej, wszechpotężnej Rosji – niedźwiedzia, którego pod żadnym pozorem nie wolno drażnić.
 5. Udało się wyrzucić Rosję z międzynarodowego sportu, nauki i kultury.
 6. Udało się ściągnąć na Rosjan niedostatek i zamknąć ich w kraju, bez możliwości korzystania z dóbr pochodzących z Zachodu (łącznie z serwisami internetowymi) i jeżdżenia na Zachód.
 7. Udało się wzbudzić nadzieję na upadek reżimu Putina i zapoczątkowanie budowy nowej, bardziej demokratycznej i praworządnej Rosji.

W Europie:

 1. Udało się uczynić z Unii Europejskiej prężnie działający i zdolny do samoobrony i solidarności aparat polityczno-administracyjny, z własnymi możliwościami i aspiracjami w zakresie obronności.
 2. Proputinowskie partie i reżimy faszystowskie zostały skompromitowane.
 3. Udało się przetestować i wzmocnić NATO, a przede wszystkim jego wschodnią flankę, z perspektywą poszerzenia sojuszu o kraje skandynawskie, Ukrainę i Gruzję.
 4. Udało się skończyć z polityką niedrażnienia Rosji i przymykania oka na jej zbrodnie.
 5. Udało się w pełni włączyć Niemcy do systemu obronnego Zachodu.
 6. Udało się odbudować wspólnotę kulturową i polityczną Europy i USA.

Na świecie:

 1. Udało się na nowo zdefiniować ład geopolityczny, w którym Rosja została zdegradowana do roli satelity Chin, a Zachód znów stanowi jedność.
 2. Chiny przekonały się, że napaść na Tajwan może je drogo kosztować.
 3. Rezygnacja z rosyjskich paliw kopalnych przyspieszy transformację energetyczną.
 4. Patrz punkt 7 na temat Rosji.

W Ukrainie:

 1. Udało się rozpalić ducha patriotyzmu i walki za ojczyznę w narodzie ukraińskim.
 2. Udało się postawić Ukrainę w centrum uwagi całego świata.
 3. Udało się uczynić z prezydenta Ukrainy bohatera na skalę globalną, a z prezydenta Rosji – czarny charakter ludzkości.
 4. Otworzyła się przed Ukrainą droga do Unii Europejskiej i NATO. Wystarczy tylko wygrać tę wojnę, to znaczy przeczekać Putina i wytrwać w waleczności.

W Polsce:

 1. PiS urwał się Putinowi ze smyczy i nie może już otwarcie realizować jego polityki rozbijania Unii Europejskiej.
 2. PiS pławi się w glorii kluczowego organizatora pomocy dla Ukrainy i może liczyć na wzrost poparcia, a nawet reelekcję.
 3. Amerykanie zapewne stworzą w naszym kraju stałe i dobrze obsadzone bazy wojskowe.
 4. Czekają nas ciężkie czasy.

Niech żyje wolna Ukraina!


Brawo Putin

Kategorie: Uncategorized

6 odpowiedzi »

 1. Proponuję wprowadzić obowiązek wykluczania ze sportu nie tylko Rosji. Np. Arabii Saudyjskiej za bombardowanie Jemenu. U.S.A za zorganizowanie zbrodni w Indonezji i napaść na Afganistan i Wietnam. Belgię za zbrodnie w Kongu i tak dalej bez końca. Drapieżnym ssakiem rodzi się panie Hartman człowiek, a nie tylko Putin.
  Zbrodnie Rosji, Związku Radzieckiego, Komunizmu itp. są porównywalne z sumą zbrodni Katolicyzmu, Imperializmu, kolonializmu. Zamiast furii i nienawiści proponuję ustalić jednolite kryteria oceny, a nie ”że jak Kalemu ukraść to źle”.

 2. Pierwsza w miare rozsadna wypowiedz Harmanna, poza ”W Polsce” punkt 1i 2. Ale ta zwierzeca nienawisc do PISu zawsze musi wyjść na swiatlo dzienne…

 3. We wszystkich krajach UE, Szwajcarij i moze US, SA PRAWA, ZE MAJATEK zagrabiony przez rzadzacych ne mozna wlozyc na kata tych krajow.
  W ok 1991 roku, sprzedano na swiatowej gieldzie brylantow w Tel Avivie. Po nominalnej cenie. A Rosja byla juz w trakcie poteznej inflacji. W dolarach, 940 $. Warte miliardow.
  Wielki Meczennik Chodorkowski. Mial dwuch wspolnikow. Newzlin i Frydman. Sami Zydzi. Bo oligarchowie rosyjscy dziela sie na Zydow i ne Zydow.Spolnicy zdazyli ucec do Izraela. Z 8 milirdami dolarow. Wladze Izraela doszli do porozumiemia z Putinem, ze zlapani zamachowcy wroca do Rosji, i do Izraela zadni zamachowcy juz nie wejda. Newzelin i Frydman z Izraela nie wyjezdzaja.
  O jakims trylionie dolarow, spoczywajacych w bankach europejskich, zostaw. Wydamy to na wojne z Putinem.
  Mam nadziejw scietej glowy, ze w US leza tylko zagrabione tryliony z pld Ameryki, ktore zwracaja kupujac narkotyki.

  Hlodomor

 4. PiS nigdy nie był na smyczy Putina, to oczywiste kłamstwo rozpowszechniane przez najemników Putina.

 5. Interesująca teoria. Nie jest tajemnicą że teoria staje się uznana jako roboczy obraz rzeczywistości po potwierdzeniu że jest zgodna z faktami. Na razie nie ma takich faktów. A deklaracje polityków nie są faktami, często sprzeczne z nimi. Poczekamy i zobaczymy.

 6. Swietna analiza! A rozwiazanie jest proste… Zalatwic emeryture panu Putinowi, im szybciej tym lepiej.. I niech pójdzie sobie na emeryture, byle byl pokój, to moze i Rosja sie podniesie z depresji, i rozwinie…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.