Uncategorized

Wołodymyr Zełenski


Oto 18 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o człowieku, który przyciągnął uwagę świata.

1️⃣ Wołodymyr Zełenski otrzymał zwyczajne “sowieckie żydowskie wychowanie” – Co to oznacza? Jego rodzina była typowa dla sowieckich Żydów z 80. lat XX wieku. Oznaczało to, że nie byli religijni, ponieważ religia jako taka nie istniała w państwie sowieckim. W ZSRR obchody żydowskich świąt religijnych były nielegalne, a Żydzi byli rutynowo inwigilowani, chociaż wielu z nich zachowało pewne elementy swojej żydowskiej tożsamości jako akt oporu. Zełenski powiedział: “Nigdy nie mówię o religii i nigdy nie mówię o Bogu, ponieważ mam na ten temat własne zdanie. Oczywiście wierzę w Boga. Ale rozmawiam o Nim tylko w tych chwilach, które są dla mnie osobiste.”

2️⃣ Dorastał w miejscu, które kiedyś było znane jako “strefa osadnictwa żydowskiego” – rodzinne miasto Zełenskiego, Krzywy Róg, znajduje się w tej części Imperium Rosyjskiego, w której wolno było mieszkać Żydom. Obszar ten powstał na przełomie XVIII i XIX wieku po tym, jak rząd rosyjski zabronił Żydom mieszkać w innych miejscach Imperium. To właśnie w tej strefie rozpoczęły się pogromy Żydów.

3️⃣ Jak w przypadku większości ukraińskich Żydów, Holokaust jest częścią jego historii – Zełenski powiedział, że jego pradziadek i trzej bracia jego dziadka zginęli podczas II wojny światowej. Jego dziadek i bracia dziadka walczyli w Armii Czerwonej – przeżył tylko jego dziadek. Nigdy sprecyzował, czy oni zginęli w walce, czy w Holokauście. Jego babcia przeżyła, ponieważ wyjechała z Krzywego Róg do Kazachstanu.

4️⃣ Mówi, że bycie Żydem to niewielka część jego tożsamości – Zełenski rzadko publicznie mówi o swojej żydowskiej tożsamości. Zapytany o swoją żydowskość powiedział humorystycznie: “Fakt, że jestem Żydem, zajmuje zaledwie 20. miejsce na długiej liście moich wad.”

5️⃣ Mówi, że żydowscy rodzice dali mu moralny kompas – jego ojciec był matematykiem, kierującym wydziałem informatyki na uniwersytecie; jego matka przez wiele lat była inżynierem. Na krótko przed oficjalnym kandydowaniem na prezydenta powiedział, że ​​z ich powodu nie jest w stanie zaakceptować kłamstw. “Zawsze boleśnie reaguję na kłamstwa. Jest to najważniejsza rzecz, jaką dali mi moi rodzice.”

6️⃣ Ma wiele osobistych więzi z Izraelem – Zełenski powiedział, że ma krewnych, którzy w podczas fali żydowskiej emigracji w latach 90. XX wieku wyjechali z krajów byłego ZSRR do Izraela. Jako prezydent Ukrainy odwiedził Izrael tylko jeden raz. “Znam Izrael. Znam tamtejszych ludzi.”

7️⃣ Jest żonaty od prawie dwóch dekad i jest ojcem dwójki dzieci – Zełenski ożenił się w 2003 r. z Oleną, która była jego szkolną koleżanką. Rok później urodziła się ich córka Oleksandra. Zełenski powiedział, że jego rodzina pozostaje w Ukrainie, ale nie ujawnia ich lokalizacji.

8️⃣ Otrzymał stypendium na studia w Izraelu, ale nie wyjechał – uzyskał wysoki wynik na międzynarodowym egzaminie z języka angielskiego i miał okazję studiować w Izraelu. Większość jego kolegów z klasy skorzystała z tej opcji, ale on wybrał studia prawa na Ukrainie.

9️⃣ W 2006 r. wygrał ukraiński odpowiednik programu “Dancing with the Stars” – miał wtedy 28. lat i występował w dziwacznych strojów, między innymi w różowym garniturze.

1️⃣0️⃣ Jego najwybitniejsza rola aktorska zapowiadała jego prezydenturę – firma Zełenskiego wyprodukowała satyryczny program “Sługa ludu”, który w latach 2015-2019 był jako serial emitowany w ukraińskiej telewizji, a jego ostatni odcinek miał premierę na kilka tygodni przed tym, jak Zełenski został wybrany na prezydenta. W tym serialu Zełenski zagrał rolę nauczyciela historii tak oburzonego korupcją rządu, że kandydował na prezydenta kraju – i wygrał wybory.

1️⃣1️⃣ Podkładał głos misia Paddingtona w ukraińskich dubbingowanych wersjach filmów “Padington” – książki o miłym misiu Paddington zostały zainspirowane żydowskimi dziećmi, które podczas II wojny światowej schroniły się w Anglii.

1️⃣2️⃣ Posiada niekonwencjonalne umiejętności gry na fortepianie – podczas występów jego zespołu komediowego prezentował numer, w którym niekonwencjonalnie uderzając w klawisze (rękoma w kieszeniach spodni itp.) wydobywa dźwięki układające się w melodię. Jeden z jego numerów to żydowski klasyk “Hava Nagila”.

1️⃣3️⃣ Lubi psy i zajmuje się ich trenowaniem – posiada dwa psy: Petera i Norę.

1️⃣4️⃣ Bez koszuli poszedł na szczepienie przeciwko COVID – większość światowych przywódców opublikowała swoje zdjęcia ze szczepienia przeciwko COVID-19 z podwiniętymi rękawami. Zełenski całkowicie zdjął koszulę, czym przyciągnął międzynarodową uwagę.

1️⃣5️⃣ Już rozpoczęła się dyskusja nad obsadzeniem jego roli w filmie biograficznym o nim – jego wielbiciele zasugerowali by rolę tę otrzymał Jeremy Renner, który grał w filmach wojennych i jest podobny do Zełenskiego. Renner jednak nie jest Żydem, przez co niektórzy sugerują, że nie byłby odpowiednim wyborem. Ze swojej strony Zełenski powiedział: “Jest to bardzo poważna sprawa, gdyż ja nie jestem ikoną. Myślę, że Ukraina jest ikoną.”

1️⃣6️⃣ Zmienił międzynarodową reakcję na agresję Rosji w ciągu pięciu minut – niektórzy światowi przywódcy wahali się przed nałożeniem ostrych sankcji na Rosję, ale po wideokonferencji z Zełenskim i wysłuchaniu jego pięciominutowego, emocjonalnego apelu o pomoc, zmienili swoje zdanie. Powiedział: “Słuchajcie, my tutaj umieramy dla europejskich ideałów.”

1️⃣7️⃣ Nie lubi przegrywać – w wywiadzie z 2018 r. Zełenski scharakteryzował się jako kogoś, kto może walczyć na długi dystans – jest to ważne w momencie, gdy kończy się pierwszy tydzień wojny z Rosją. “Jestem takim facetem, który jeśli wdaje się w walkę, zwykle z niej nie odchodzę. Mogę przegrać, ale nie poddam się. Biała flaga nie jest naszą flagą!”

1️⃣8️⃣ Ludzie, którzy go znają, mówią, że jest dokładnie taki, na jakiego wygląda – jeden z jego doradców powiedział: “Zawsze uważałem go za kogoś, kto ma głębokie poczucie dobra i zła. On nigdy nie zgodzi się na coś, co uzna za niewłaściwe.” Gdy dziennikarz zapytał tego doradcę, czy wierzy, że Zełenski jest gotów umrzeć za prawdę, doradca bez wahania odpowiedział: “Tak”.

Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.