Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.3 – 4.3


Organizacja w sprawie żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom (Claims Conference) ogłosiła w środę, że przeznaczyła 720 milionów dolarów funduszy dla ponad 300 organizacji pomocy społecznej na wsparcie opieki domowej i usług wspierających dla ocalalych z Holocaustu


 Żydowska Federacja Hrabstwa Palm Beach zebrała ponad 100 000 dolarów za pośrednictwem swojego Funduszu Pomocy Kryzysowej na Ukrainie, aby pomóc Ukraińcom 


Zgromadzenie Ogólne ONZ w przeważającej większości głosowało za rezolucją potepiajaca Rosję za jej niesprowokowaną inwazję na Ukrainę.


Premier Izraela Naftali Bennett rozmawia osobno z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim.


Turcja odrzuciła wniosek Rosji o przepłynięcie kilku wojennych okrętów przez  cieśniny Bosfor i Dardanele


Izrael i Stany Zjednoczone rozpoczęły pierwszą twspólną operację na Morzu Czerwonym, aby udaremnić groźby ze strony bojówek wspieranych przez Iran


Izraelski zespół opieki pourazowej kierowany przez byłych czołowych szefów WHO jest w Polsce. Misja NATAN dostarcza żywność, produkty higieniczne, środki medyczne i inne środki pomocy niektórym z około 500 000 ukraińskich uchodźców uciekających przed przemocą.


Oczekuje się, że około 300 żydowskich imigrantów z Ukrainy przybędzie do Izraela w niedzielę w ramach wspólnej operacji prowadzonej przez Ministerstwo Aliji i Integracji, Agencję Żydowską dla Izraela oraz Międzynarodową Wspólnotę Chrześcijan i Żydów .


podczas występu w Jerozolimie piosenkarz Awiw Gefen zadedykował swoją piosenkę „Dziennik z podróży” mieszkańcom Ukrainy


minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked powiedziała, że Ukraińcy uciekający przed wojną mogą wjechać do Izraela pomimo wcześniejszego twierdzenia izraelskiego rządu, że nie przyjmie uchodźców.


Izrael zagłosował za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę.


ministerstwo aliji i absorpcji poinformowało, że 10 tys. ukraińskich i 3,5 tys. rosyjskich Żydów wyraziło chęć wyemigrowania do Izraela. Procedury aliji już się rozpoczęły.


izraelska delegacja przyleciała do Turcji, aby przygotować wizytę prezydenta Izaaca Herzoga w tym kraju.


kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpoczął wizytę w Izraelu od odwiedzenia Instytutu Yad Vashem. Towarzyszył mu premier Naftali Bennett, który powiedział: “Naszym obowiązkiem jako przywódców jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zakończyć rozlew krwi na Ukrainie i doprowadzić walczące strony do stołu negocjacyjnego.”


Posłowie do Parlamentu Europejskiego (posłowie do PE) z 18 krajów podpisali list wzywający do zmniejszenia finansowania do Autonomii Palestyńskiej (AP), jeśli ta będzie nadal odmawiać zmiany materiałów edukacyjnych, które obejmują antysemickie podżeganie do przemocy i zniszczenia Izraela.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest rozczarowany stanowiskiem izraelskiego premiera Naftalego Bennetta w sprawie konfliktu.


Lokalny komitet budowlany Ma’ale Adumim zatwierdził rozbudowę miasta o 3300 dodatkowych mieszkań.


Odchodzący dowódca US CENTCOM odwiedza Izrael


Sąd Rejonowy w Jerozolimie anulował przeniesienie własności Dziedzińca Aleksandra w Jerozolimie na rząd rosyjski.


Palestyńczyk w sklepie mięsnym dźgnął nożem 40-letniego Izraelczyka w palestyńskim mieście Hizma niedaleko Jerozolimy.


Harold „Smoky” Simon, jeden z założycieli IAF, umiera w wieku 101 lat


Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), odwiedzi w sobotę Teheran, dając do zrozumienia, że ​​możliwe są postępy w osiągnięciu porozumienia nuklearnego.


Saudyjski książę koronny Mohammed Bin Salman powiedział, że Izrael może stać się „potencjalnym sojusznikiem”, jeśli konflikt z Palestyńczykami zostanie rozwiązany


projekt ustawy, który umożliwiłby pogrążonym w żałobie rodzicom żołnierzy używanie nasienia ich zmarłych dzieci, przeszedł wstępne czytanie w Ministerialnej Komisji Legislacyjnej, dając nadzieję rodzicom walczącym o zostanie dziadkami.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.