Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.3 – 8.3


Czteroletni chłopiec z Jerozolimy zachorował na polio .Jest to pierwszy znany przypadek polio w Izraelu od 1989 roku, poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.


Minister obrony Izraela powiedział w poniedziałek, że nadszedł czas na podjęcie działań w sprawie Iranu, zanim reżim ajatollahów był chroniony przez „baldachim nuklearny”.„Świat musi się zmobilizować, aby powstrzymać irańską agresję”, powiedział Benny Gantz w poście w mediach społecznościowych, dzień po tym, jak Izrael ogłosił, że Izraelskie Siły Obronne przechwyciły irańskie drony w drodze z Iranu do Gazy w zeszłym roku.


 Dwie osoby zginęły w wyniku izraelskich ataków na cele w pobliżu Damaszku 


Setki demonstrantów zgromadziło się w sobotę wieczorem przed ambasadą Rosji w Tel Awiwie, aby domagać się zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.


 Prezydent Izraela Isaac Herzog uda się w środę z dwudniową wizytą do Ankary i Stambułu, na zaproszenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, podało biuro Herzoga.


ambasador Ukrainy w Izraelu Iwan Kornitzuk podziękował izraelskiemu rządowi za jego wysiłki mediacyjne z Rosją. “Jest to ważne, nawet jeśli szanse są niskie. Jest to ważniejsze niż broń. To, co się z nami dzieje, jest podobne do waszej wojny Jom Kippur.


palestyńscy terroryści obrzucili bombami zapalającymi izraelski posterunek wojskowy przy arabskim mieście Abu Dis, na wschód od Jerozolimy w Judei. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając jednego z napastników.


Roman Brodsky, obywatel Izraela, który został zastrzelony pod Kijowem w zeszłym tygodniu, został pochowany w niedzielę wieczorem w południowym mieście Arad.


rząd jednogłośnie zatwierdził zaprzestanie działalności petrochemicznej i utworzenie nowych projektów infrastrukturalnych na dużą skalę w obszarze Zatoki Hajfy. Zgodnie z tą decyzją, działalność przemysłu petrochemicznego w Hajfie ustanie w ciągu dekady.


Iran wycofuje się z mistrzostw kobiet w hokeju na lodzie w zwiazku z mozliwoscia meczu z Izraelem


Francuski gigant handlowy Carrefour otworzy 150 sklepów w Izraelu


Iran oskarża Rosję za „ingerencję” w rozmowy nuklearne


Grupa republikanów w Kongresie, kierowana przez Lee Zeldina (RNY), przedstawiła 3 marca ustawę mającą chronić amerykańskie firmy przed zmuszaniem do dostarczania informacji organizacjom międzynarodowym w celu wspierania bojkotu przeciwko Izraelowi.


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid i sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkali się w poniedziałek w Rydze na Łotwie w rozmowach, w których czołowy dyplomata USA docenia izraelskie starania dyplomatyczne na froncie rosyjsko-ukraińskim.


Syryjski minister spraw zagranicznych Faisal Mekdad powiedział, że odwet Damaszku za izraelskie naloty na cele powiązane z Iranem w jego kraju może nastąpić w każdej chwil


minister ds. Jerozolimy Ze’ev Elkin i burmistrz Jerozolimy Mosze Lion podpisali historyczne porozumienie w sprawie budowy centrum dla zwiedzających i centrum informacyjnego na Górze Oliwnej w Jerozolimie.


palestyński terrorysta staranował samochodem izraelski pojazd wojskowy w arabskiej miejscowości Silat al-Harithija na północy Samarii. Rannych zostało 2 funkcjonariuszy policji granicznej. Terrorysta został aresztowany i zabrany na przesłuchanie.


szef sztabu ministra obrony, Maajan Israeli, spotkał się w Ramallah z komisarzem do spraw cywilnych Autonomii Palestyńskiej Husseinem al-Szeikiem, który jest odpowiedzialny za koordynację z Izraelem. Celem spotkania było sformułowanie pakietu pomocy dla Palestyńczyków przed miesiącem Ramadan, który rozpocznie się za około trzy tygodnie.


Rekordowa liczba 46 kobiet służyła w randze pułkownika w IDF w 2021 roku, w porównaniu do 39 w 2020 roku.


Palestyńska Rada Narodowa wyrzeka się wszystkich umów z Izraelem, w tym z Oslo


Przywódca opozycji Benjamin Netanjahu w poniedziałek ostro skrytykował rząd za „milczenie” wobec powstającego porozumienia nuklearnego z Iranem, mówiąc, że jego działania „zagrażają przyszłości Izraela”.


izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej miejscowości Silat Al-Hartijah na północy Samarii. Wyburzono dom palestyńskiego terrorysty Muhammada Jaradata, który zamordował Jehudę Dimentmana przy osiedlu żydowskim Homesz.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.