Uncategorized

Synagogi na Górnym Śląsku 

Przyslala Matylda Kowalska

Zapraszamy na spotkanie, promujące wydany przez Muzeum w Gliwicach pod koniec 2021 roku album „Synagogi na Górnym Śląsku”. Publikacja to 260-stronicowe wydawnictwo opisujące czterdzieści pięć miejscowości w których niegdyś były, bądź zachowały się do dzisiaj, synagogi.

To unikatowe wydawnictwo, w którym znajdziemy między innymi: tekst wprowadzający „Zarys historii Żydów na Górnym Śląsku” – pomysłodawczyni i redaktorki Bożeny Kubit; esej „Architektura synagog Górnego Śląska, w kontekście europejskim” – historyka sztuki Jerzego Krzysztofa Kosa oraz część katalogową „Synagogi górnośląskie jako ośrodki życia religijnego oraz ich losy po II wojnie światowej” Przemysława Nadolskiego – znawcy historii Górnego Śląska.

W spotkaniu udział wezmą autorzy publikacji, którzy przybliżą złożoną historię podjętego przez nich tematu, a także wspólnie zastanowią się nad pamięcią o górnośląskich Żydach i ich dziedzictwie kulturowym. Spotkanie rozpocznie Eleonora Bergman – znawczyni historii synagog w Polsce, recenzentka albumu, która tak zapowiada swoje wstąpienie. Więcej informacji: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzeni…

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.