Uncategorized

DWA STAROZYTNE NARODY: NAROD ZYDOWSKI I NAROD AMELIKITOW

Zosia Braun

W przyszla sobote (12.3.2022) przed swietem PURIM (17.3) czytamy fragment TORY: „Zachor” Pamietaj i nie zapominaj co wyrzadzil narod Ameleka (Amelikici) dla Narodu Zydowskiego po wyjsciu z Egiptu. 

Nalezy zaznaczyc, ze obydwa narodu i ich cechy narodowe istnieja do dzisiaj.

Zarowno Rosjanie jak i Ukraincy maja wsrod siebie Amelikitow. Tylko dla przypomnienia: Sprawa Zydowskich lekarzy przy Stalinie, czy Babi Jar/ Kiev

Wiec jeszcze raz dla przypomnienia ale nie historycznie tylko aktualnie.

Pytanie:

Tora nakazuje Izraelitom toczyć wieczną wojnę z narodem Amaleków i całkowicie ich zgładzić. Jeśli słowo B-ga jest wieczne, dlaczego nie jesteście uzbrojeni i niebezpieczni, szukając Amalekitów do zabicia?

Odpowiedź:

Mam dla ciebie wiadomość — szukam Amalekitów. Między tobą a mną, zabiłem nawet kilku. Powinieneś spróbować, nie jest tak źle, jak się wydaje. Nikt nie zostaje zraniony i to wspaniałe uczucie. Ale najpierw musisz nauczyć się rozpoznawać, kim naprawdę jest Amalek.

Amalek był starożytnym narodem Bliskiego Wschodu, który miał wrodzoną nienawiść do Izraela. Amalekici wykorzystywali każdą okazję, by atakować Żydów bez żadnego powodu. Nie było sporu o ziemię ani prowokacji, która spowodowała tę nienawiść – była to wrodzona patologiczna potrzeba zniszczenia ludu B-ga. Takiej nienawiści nie można zwalczać za pomocą dyplomacji. Nie było możliwości reedukacji Amalekitów ani przejrzenia ich programów szkolnych. Ich nienawiść nie była nauczana – była zakorzeniona. Dopóki po ziemi chodził Amalekita, żaden Żyd nie był bezpieczny. To był oczywisty przypadek zabicia lub bycia zabitym. Żyd musiał przyjąć rozkaz zabicia Amaleka całkiem dosłownie – od tego zależało jego życie.

Z czasem naród Amalekitów zasymilował się z otaczającymi go ludźmi. Ich wrodzona nienawiść uległa osłabieniu, gdy ich tożsamość narodowa się rozpadła, a polecenie ich zabicia stało się niemożliwe do wykonania. To nie był przypadek losu. Bg, który jest autorem Tory, jest także Autorem historii. Zdecydował, że nadszedł czas, aby to polecenie nie miało już zastosowania w jego dosłownym znaczeniu. Nadszedł czas, aby ludność żydowska ruszyła dalej.

Ale to nie znaczy, że Amalek zniknął. Amalek żyje i ma się dobrze, choć w innej formie. Już nie obcy naród, dzisiejszy Amalek jest wrogiem wewnętrznym. W każdym z nas czai się Amalekita. Wewnętrzny Amalek to bezbożny cynizm. Ten mały głos w każdym z nas, który szydzi, umniejsza i atakuje prawdę i dobro; nasza irracjonalna skłonność do kpinia z ludzi, którzy postępują moralnie, do bycia cynicznym, gdy widzimy altruizm, do wątpienia w szczerość własną lub cudzą – to są współcześni Amalekici. Toczą śmiertelną wojnę z naszą duszą. Jeśli na to pozwolimy, cynizm może zabić każdą naszą próbę poprawy siebie i zdusić każdy krok w kierunku udoskonalenia naszego charakteru i wyrażenia naszej duszy.

Jest tylko jedna skuteczna odpowiedź na ataki Amaleka: Anihilacja. Nie dyskutuj, to nie zadziała. Siła cynizmu polega na tym, że jest irracjonalny. Najbardziej inspirujący, podnoszący na duchu i głęboki moment duchowego przebudzenia może być w jednej chwili odrzucony przez sarkastyczne drwiny Amalka. Najbardziej logiczne i rozsądne argumenty można odwrócić za pomocą jego szybkich jednolinijek — „Get real!”, „Kto żartujesz?” lub „Hej, myślisz, że jesteś taki święty-moly?” Nie ma odpowiedzi na takie tanie strzały. Nie można rozsądnie walczyć z cynizmem. Po prostu to wytrzyj. Brak dialogu. Bez kompromisów. Wymaż to z twarzy swojej duszy.

Następnym razem, gdy twój cyniczny Amalekita podniesie swoją brzydką głowę, nadepnij na nią. Pokonaj go w jego własnej grze: rób dobre rzeczy bez uzasadnionego powodu. Bądź uprzejmy bez wyjaśnienia. Kochaj bliźniego irracjonalnie. Zostań bohaterem własnej wewnętrznej bitwy i uwolnij swoją schwytaną duszę — zabij dziś Amalekitę.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.