Uncategorized

Pilne zapotrzebowanie Europy na izraelską produkcję gazu


Kryzys na Ukrainie wskazuje na potrzebę jak najszybszego wznowienia prac nad rurociągiem EastMed, wraz z poszukiwaniem gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Wikipedia
Dore Gold

 Kryzys na Ukrainie pokazał, jak ważna stała się dywersyfikacja europejskich źródeł gazu i pilna potrzeba znalezienia alternatywy dla rosyjskiego gazu, choćby po to, by zmniejszyć wpływ Moskwy na Europę i Sojusz NATO.

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell był w stanie wyrazić zjednoczoną politykę dla Europy w styczniu 2022 roku, opierając się na swoim poglądzie, że „musimy zmniejszyć naszą zależność od rosyjskiej energii”.

Wymyślanie dla Europy rozwiązania kwestii rosyjskiego gazu ma również izraelski punkt widzenia .

Nowy rząd izraelski, kierowany przez premiera Naftalego Benneta, zmodyfikował izraelską politykę energetyczną; Izraelska minister energetyki Karine Elharrar wydawała się przyjmować niektóre preferencje amerykańskiego przemysłu energii odnawialnej. Rzeczywiście, na rok wstrzymała wydawanie koncesji na poszukiwanie gazu ziemnego, podczas gdy jej ministerstwo poświęciło swoje wysiłki pracom nad energią odnawialną.

Pomimo odroczenia przez administrację Bidena, z nie do końca jasnych powodów, izraelskiego gazociągu do Europy, izraelski gaz jest nadal używany dla partnerów z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza Egiptu i Jordanii.

Przez ostatnią dekadę Iran starał się eksportować swój gaz do Iraku, a nawet Jordanii, rozszerzając w ten sposób swoje wpływy na wschód Izraela.

Wraz z przewidywaną poprawą więzi Izraela z Turcją, Ankara może stać się centrum eksportowym izraelskiego gazu.

Dlatego w następstwie wojny na Ukrainie istnieje wiele powodów, dla których prace nad rurociągiem EastMed muszą zostać jak najszybciej wznowione wraz z poszukiwaniem gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego. Co więcej, zwiększenie dostaw gazu na Zachód pomoże również obniżyć jego cenę, podważając tym samym zdolność Rosji do finansowania swojej machiny wojennej w przyszłości.

Dore Gold jest byłym ambasadorem Izraela przy ONZ i obecnym prezesem Jerozolimskiego Centrum Spraw Publicznych.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Polska powinna zwrócić się do Izraela z prośbą o sprzedaż Izraelskiej Tarczy Antyrakietowej, bo co własne to własne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.