Uncategorized

O Naczelnym Rabinie Izraela, a właściwie Dwóch Naczelnych Rabinach. !!!

Przyslal Janusz G


Naczelny Rabinat Izraela składa się bowiem z dwóch Naczelnych Rabinów: Rabina aszkenazyjskiego i Rabina sefardyjskiego, są oni wybierani na 10-letnie kadencje. Obecnym Naczelnym Rabinem Sefardyjczyków jest Icchak Josef, a Naczelnym Rabinem Aszkenazyjczyków jest David Lau, obaj rozpoczęli swoją kadencję w 2013 roku.

Naczelny Rabinat Izraela (hebr. הָרַבָּנוּת הָרָאשִׁית לְיִשְׂרָאֵל, Ha-Rabbanut Ha-Raszit Li-Yisra’el) jest uznawany przez prawo (ustawa CHIEF RABBINATE OF ISRAEL LAW, 5740-1980) za najwyższą władzę rabiniczną dla judaizmu w Izraelu. Naczelna Rada Rabinów wspomaga dwóch Naczelnych Rabinów, którzy na zmianę sprawują przewodnictwo. Posiada uprawnienia prawne i administracyjne do organizowania życia religijnego Żydów izraelskich. Odpowiada także na pytania halachiczne zgłaszane przez żydowskie organy publiczne w diasporze. Rada wyznacza, kieruje i nadzoruje agencje podlegające jej władzy.

Rabinat sprawuje jurysdykcję nad wieloma aspektami życia żydowskiego w Izraelu. Jurysdykcja Rady obejmuje kwestie statusu osobistego, takie jak żydowskie małżeństwa i żydowskie rozwody, a także żydowskie pochówki, konwersje na judaizm, prawo koszerności i certyfikacje koszerności, żydowskich imigrantów do Izraela (olim), nadzór nad żydowskimi miejscami świętymi, funkcjonowanie  łaźni rytualnych (mykvaot) i jesziw oraz nadzorowanie sądów rabinicznych w Izraelu.

Sądy rabiniczne są częścią izraelskiego systemu sądownictwa i są zarządzane przez Ministerstwo Służb Religijnych. Sądy sprawują wyłączną jurysdykcję nad małżeństwami i rozwodami Żydów oraz posiadają kompetencje równoległe z sądami rejonowymi w sprawach dotyczących statusu osobistego, alimentów, opieki i dziedziczenia. Wyroki sądów wyznaniowych są wdrażane i egzekwowane – podobnie jak w przypadku systemu sądów cywilnych – przez policję, urząd komornika i inne organy administracji.

Siedziba Naczelnego Rabinatu znajduje się w budynku Beit Yahav, 80 Yirmiyahu Street w Jerozolimie. Dawna siedziba instytucji, gmach Heichala Shlomo, od 1992 roku służy głównie jako muzeum.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.