Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.3 – 22.3


Zaskakujący sojusznik Izraela na Bliskim Wschodzie. W świetle rosnącego zagrożenia ze strony Iranu, wielu w irackim Kurdystanie postrzega sojusz z Izraelem jako kolejne ogniwo w łańcuchu, które pomoże zapewnić przyszłość ich autonomii i jako trampolinę do niepodległości.


Dwie kobiety z IDF stały się pierwszymi etiopskimi kobietami, które zostały mianowane sędziami sądów wojskowych IDF. 


Prezydent Izraela Isaac Herzog przemawial na ceremonii we Francji upamiętniającą dekadę od śmiertelnych ataków terrorystycznych w Tuluzie i Montauban, 


Premier Izraela Naftali Bennett wysłał w niedzielę wideo do narodu Iranu z okazji perskiego święta Nowruz – ich Nowego Roku. „Nowruz dosłownie oznacza „nowy dzień” – powiedział premier – „i to jest moje największe życzenie dla was, narodu irańskiego: abyście zobaczyli nowy dzień – dzień wolności od okrutnego irańskiego reżimu. Nowy dzień, w którym możesz pić czystą wodę, swobodnie rozmawiać i godnie żyć”.


służby medyczne udzieliły pierwszej pomocy 100 osobom na pogrzebie zmarłego rabina Chaima Kanievsky’ego w Benei Berak. Najczęściej były to omdlenia lub upadki.


ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poprzez wideołącze zwrócił się do Knesetu. “Nie muszę was przekonywać, że nasze narody są z sobą złączone, Żydzi i Ukraińcy w przeszłości i teraźniejszości przeżyli straszne czasy.


izraelska marynarka wojenna dołączyła do ćwiczeń morskich państw NATO, które odbywają się we wschodniej części Morza Śródziemnego. W ćwiczeniach udział biorą okręty i samoloty Cypru, Stanów Zjednoczonych, Francji i Grecji. Ze strony Izraela będą okręty rakietowe oraz eskadra okrętów podwodnych.


według Agencji Żydowskiej około 4000 Ukraińców wyemigrowało do Izraela od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego.


poziom wody Jeziorze Galilejskim podniósł się od wczoraj o 1 centymetr i wynosi obecnie – 209.41 m. Brakuje jeszcze 0.61 m do górnej czerwonej granicy.


Podczas gdy administracja Bidena przygotowuje się do podpisania ostatecznego porozumienia z Iranem, które zostało potępione przez wielu ekspertów jako nic innego jak łagodzenie reżimu islamskiego, Waszyngton rozważa teraz również usunięcie irańskiego rewolucjonisty islamskiego Guard Corps (IRGC) z czarnej listy terrorystów w zamian za publiczne zobowiązanie Iranu do deeskalacji w regionie.


Premier Izraela Naftali Bennett przebywa obecnie z niezapowiedzianą wcześniej wizytą w Egipcie, aby spotkać się z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem el-Sisi i księciem koronnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammedem bin Zayed al-Nahyanem.


W oczekiwaniu na masową falę imigracji z Ukrainy, Agencja Żydowska dla Izraela uruchomiła program „Aliyah Express”, aby przyspieszyć proces imigracyjny, w wyniku którego do Izraela przybywają tysiące ukraińskich żydowskich uchodźców.


Fundacja rodziny Herrendorf z siedzibą w Chicago nawiązała współpracę z Friends of the Israel Defense Forces (FIDF) w celu zbudowania najnowocześniejszego obiektu sportowego w bazie IDF Intelligence Unit.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się z minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishan. Singapur zgodził się otworzyć ambasadę w Izraelu.


Członkowie izraelskiego Knesetu Avi Dichter i Nira Shpak byli w poniedziałek w Indonezji, aby wziąć udział w konferencji Unii Międzyparlamentarnej. To pierwszy raz, kiedy izraelscy posłowie odwiedzają kraj, z którym Izrael nie ma stosunków dyplomatycznych.


Rosyjski laureat Pokojowej Nagrody Nobla przekazuje swój medal na pomoc ukraińskim uchodźcom. Redaktor gazety Dmitrij Muratow prosi domy aukcyjne o sprzedaż medalu, aby pomóc „pokojowym uchodźcom oraz rannym i chorym dzieciom, które potrzebują pomocy w nagłych wypadkach”


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzuca ostrzeżenie prezydenta USA Joe Bidena, że ​​Rosja może planować cyberatak na Stany Zjednoczone.


USA donosi ze pomimo postępów w rozmowach, porozumienie nuklearne z Iranem „ani bliskie, ani pewne”


Iran tworzy specjalną jednostkę bezpieczeństwa w celu ochrony naukowców jądrowych, obiektów


Premier Izraela Naftali Bennett zapowiedział, że przyjmie zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do złożenia wizyty w tym kraju pod warunkiem ze beda postępy w rozmowach z Rosją, 


 Izraelskie Siły Powietrzne dołączą do ośmiu innych sił powietrznych na szeroko zakrojone coroczne ćwiczenia lotnicze w Grecji, które mają się odbyć w nadchodzących dniach w Grecji Podczas ćwiczeń, które rozpoczną się 28 marca i potrwają do 8 kwietnia, IAF dołączy do sił powietrznych USA, a także do sił powietrznych Grecji kanadyjskich, włoskich cypryjskich słoweńskich i austriackich


Sondaż: Amerykanie stają się mniej proizraelscy, bardziej propalestyńscy


Czterech cywilów zostało zamordowanych we wtorek w zamachu terrorystycznym w mieście Beerszewa w południowym Izraelu 


34-letni Mohammad Ghaleb Abu al-Qi’an został zidentyfikowany jako mężczyzna, który zabił cztery osoby i zranił dwie inne podczas ataku przed centrum handlowym w Beerszewie zanim został zastrzelony

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Już mu zwrócili broń i odpowiednia legislacja na agendzie w Knesset. On nie ma powodu obawiać się o życie bo nawet szczep tego mordercy go potępił. A u Beduinów nie potępia się swojego, jako żelazna reguła. Jeśli zrobili rzadki wyjątek z tej reguły, automatycznie zrezygnowali z zemsty.
  Zresztą gdyby Beduini wydali na niego wyrok, broń by mu nie pomogła.
  Gdybym był nim, stawiłbym się u starszyzny jego szczepu i prosiłbym o pojednanie. Istnieje duża szansa że dostałbym.

 2. Ten co zastrzelil Mohameda Abu w Bershevie mowi ze boi sie o swoje zycie teraz bo policja skonfiskowala jego bron i opublikowala jego adres.
  Ci Politycznie Poprawni policjanci izraeslcy czy tez prawnicy w policji mysla moze ze EU pklepie ich po ramieniu ?

 3. Kurdowie zawsze widzieli nadzieję w Izraelu ,ale kiedy mieli okazję ogłosić niepodległość, na początku syryjskiej wojny domowej, nie zdołali dogadać się między sobą. Na szczęście obyło się bez przemocy ani nie było ofiar wśród Izraelczyków tam . Zaangażowanie Izraela w polityce kurdyjskiej jest pułapką polityczną, która może być też śmiertelna.

  Rozsądny Żyd powinien był to zrozumieć już w 1983, po zdradzie Maronitów w Libanie. Kurdowie zrobią dokładnie to samo przy pierwszej okazji.
  Trzymać się od nich z daleka!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.