Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Ukraińscy uchodźcy nam dziękują, a to my powinniśmy dziękować im

My dajemy im dach nad głową, żywność, ubrania, a oni dosłownie dają nam swoje życie. Ich ojcowie, mężowie, synowie i córki dla nas giną 

Wiecej TUTAJ


Modern antisemitism: Amnesty’s annual report criticizes Israel more than ANY OTHER COUNTRY

Amnesty released its latest annual report on human rights issues worldwide. 

Wiecej TUTAJ


Spał obok ludzi, którzy mieli zaraz pójść na rozstrzelanie

W porównaniu z losami współtowarzyszy Krasiński nie uważał swego za wyjątkowy. Spotkał w więzieniu gigantów ducha, którzy swoją niezłomnością i odwagą budzili najwyższy podziw. Napatrzył się na wielu uczciwych, wspaniałych, nierzadko bardzo uzdolnionych ludzi, którzy ginęli na jego oczach, mordowani lub wykańczani z dnia na dzień.

Wiecej TUTAJ


Pamiętam pastwisko czarne od ludzi. To byli Żydzi z okolic

Widziałem, jak dwóch granatowych policjantów rozstrzelało grupę Żydów. Widziałem, jak martwe ciała toczą się z nasypu do potoku, którym płynęły ścieki z garbarni. Widziałem, jak szewc Kolasa ściągał buty z jeszcze ciepłych nóg ofiar tego mordu”. Józef Wilkoń, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych, opowiada o swoim dzieciństwie

Wiecej TUTAJ


Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas

Ostatnim razem, kiedy Autonomia Palestyńska zorganizowała wybory, Hamas wygrał. Od tego czasu (a mówimy o czasach administracji Busha) nie było rzeczywistych wyborów i Abbas po prostu na zawsze zajął urząd prezydenta.

Wiecej TUTAJ


Między Zełenskim a Putinem. Izrael ma problem z rosyjską inwazją na Ukrainę

 Izrael chce jak najszybszego końca wojny, a jednocześnie nie chce sobie spalić mostów i zrywać relacji z Rosją. Premier Naftali Bennett jest w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza że Putin może chcieć go wykorzystać do własnych celów przeciwko Ukrainie – mówi Wirtualnej Polsce dr Karolina Zielińska z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalistka od polityki zewnętrznej i wewnętrznej Izraela. Ekspertka zwraca też uwagę na błąd prezydenta Zełenskiego popełniony w Knesecie.

Wiecej TUTAJ


Wielki sekret Mariana Hemara

Kim dla współczesnego pokolenia Polaków jest Marian Hemar? Poetą czy kabareciarzem? Dla mnie jest autorem najpiękniejszych lirycznych piosenek. A w jego piosenkarskiej twórczości zapisana jest współczesna historia Polski – pisze Anna Mieszkowska w „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „Hemar. (Nie)rymowana historia”.

Wiecej TUTAJ


Głos nadziei

Przetrwał zagładę, myśląc z nadzieją o przyszłości. Wszelkie doświadczenia, które przynosili mu los i spotykani ludzie, przyjmował z wdzięcznością. Dziś wiedeński psychiatra Viktor Frankl jest uznawany – obok Zygmunta Freuda i Alfreda Adlera – za ikonę psychoterapii.

Wiecej TUTAJ


Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?

Według niedawnego sondażu YouGov wolność słowa ma się bardzo kiepsko w Wielkiej Brytanii. Kiedy zapytano Brytyjczyków o priorytety, 43% powiedziało, że ochrona ludzi przed obraźliwą lub nienawistną mową powinna być priorytetem, podczas gdy tylko 38% uznało, że najważniejsza jest obrona wolności słowa. Na ogół mężczyźni i konserwatywni wyborcy bardziej troszczyli się o wolność słowa, podczas gdy kobiety, młodzież i głosujący na Partię Pracy bardziej troszczyli się o blokowanie obraźliwej i nienawistnej mowy.

Wiecej TUTAJ


René Lalique – mistrz transparentnych niuansów

„Będę pracował bez wytchnienia (…) z pragnieniem osiągnięcia czegoś, czego nigdy wcześniej nie widziano”1
– René Lalique

Wiecej TUTAJ


HAPPY PASSOWER

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.