Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.4 – 21.4


Departament Stanu USA ogłosił że p.o. zastępcy sekretarza ds. Bliskiego Wschodu Yael Lempert poleciała na Bliski Wschód i ma tam pozostać do 26 kwietnia.


Mahmoud Al-Habbash, starszy doradca przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, w kazaniu w Ramallah że ziemia Izraela należała do Palestyńczyków jeszcze przed Natufijczykami, Kananejczykami i Jebusytami.


Zostaje zniesiony nakaz noszenia maski w pomieszczeniach od 23 kwietnia o godzinie 20:00, w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez Komitet Zdrowia Knesetu, ogłosili we wspólnym oświadczeniu premier Izraela i minister zdrowia w środę


Fathi Hazem, którego syn, Ra’ad Hazem, zabił trzech Izraelczyków w terrorystycznym strzelaninie w barze w Tel Awiwie na początku tego miesiąca, powiedział, że nie odda się, dopóki Izrael nie zwróci synowi ciało. Ra’ad Hazem zginął w strzelaninie z siłami bezpieczeństwa w pobliżu meczetu w Jaffie.


Gdy system obrony powietrznej Iron Dome przechwycił pocisk wystrzelony w poniedziałek wieczorem ze Strefy Gazy nad izraelskim niebem – a Jerozolima zemściła się nalotem – rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powtórzył apele departamentu do zaprzestania eskalacji.


izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych oskarżyło Jordanię o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości na temat ostatnich arabskich zamieszek na Wzgórzu Świątynnym.


premier Naftali Bennett postanowił zamknąć Wzgórze Świątynne dla żydowskich wizyt na resztę muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie wioski Burqa, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 32 Arabów, w tym 25 od gazu łzawiącego.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne antyterrorystyczne działania w Judei i Samarii, podczas których zatrzymano 5 Palestyńczyków.


Około 1000 osób wzielo udział w marszu flagi w Jerozolimie, który wystartował, mimo że nie otrzymał zgody policji.


Premier Naftali Bennett powiedział w środę, że uniemożliwi skrajnie prawicowemu deputowanemu Itamarowi Benowi przybycie do Bramy Damaszku na marsz flagi Jerozolimy.


Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken omówił niedawne akty przemocy w Izraelu ze swoim jordańskim odpowiednikiem i podkreślił znaczenie utrzymania status quo w świętych miejscach w Jerozolimie


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział że zbliżenie Ankary z Jerozolimą będzie kontynuowane pomimo napięć wokół Wzgórza Świątynnego.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, zmuszając izraelską policję do wejścia na teren kompleksu meczetu Al-Aksa.


wysoki rangą urzędnik Hamasu, Izzat al-Riszq powiedział rano: “Bombardowanie Strefy Gazy przez wroga nie wpłynie na dalszą obronę Jerozolimy.

palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła na miasto Sderot. Odłamki rakiety uszkodziły dom mieszkalny i samochód.


w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, które zostały zestrzelone przez system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Rakiety leciały na miasto Sderot.


izraelskie siły powietrzne przeprowadziły drugi nalot na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Uderzono w kompleks wojskowy używany przez jednostkę obrony przeciwlotniczej Hamasu, która ostatnio wystrzeliła rakietę w stronę izraelskich samolotów.


Izraelskie Siły Obronne ogłosiły w środę zamknięcie Judei i Samarii oraz przejścia między Izraelem a Strefą Gazy od czwartku do soboty.


Izrael wyśle ​​hełmy i kamizelki ukraińskim służbom ratunkowym – poinformował w środę minister obrony Benny Gantz.


Prezydent Władimir Putin odwołał plany rosyjskiego wojska dotyczące szturmu na hutę Azowstal w ukraińskim mieście portowym Mariupol i powiedział w czwartek, że chciałby zamiast tego hermetycznie zamknąć tamtejsze siły ukraińskie.


Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że 24 maja odwiedzi Izrael


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.