Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 232


Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Uwielbiam bieganie i inne dyscypliny sportu (zwłaszcza pływanie). Biegać można zawsze i wszędzie, chociaż czasem trafiają się przedziwne niespodzianki, tak jak np. ostatnio. Dwa biegi jednego dnia, 2. kwietnia 2022: o godz. 9.00 rano “Botaniczna Piątka” w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, a kilka godzin później “Leśna Triada Biegowa” w Lesie Kabackim. Spodziewałem się słońca, kwiatów, śpiewu ptaków, a tu… zimno i gruba warstwa skrzypiącego śniegu pod nogami. Pomyślałem od razu, że z tym “globalnym ociepleniem” jest coś nie tak. Patronem biegu w Lesie Kabackim były m.in. “Lasy Miejskie”, w quizach i konkursach przyrodniczych można było wygrać ciekawe mapy, książki, puzzle i piękny, duży kalendarz z wilkiem. 

Z powodu pandemii i lockdownu przyzwyczaiłem się już jednak do biegania i zdobywania medali na bieżni elektrycznej w domu. Odpadają wtedy niespodzianki pogodowe, ale brakuje tej niezwykłej atmosfery, obecności innych, życzliwych i uśmiechniętych ludzi, dopingu kibiców, wspólnego przeżywania i wspierania się na trasie…

Na bieżni ukończyłem właśnie kolejny bieg w USA – “Niagara Falls”. Pokonanie trasy 113 km zajęło mi niecałe dwa tygodnie. Otrzymałem już piękny medal z podobizną Annie Edson Taylor (1838-1921), która w swoje 63. urodziny, 24 października 1901 roku, jako pierwsza pokonała wodospad Niagara w beczce. Rzeka Niagara ma długość 55 km, wypływa z jeziora Erie i podąża do jeziora Ontario (musi przy tym pokonać prawie 100-metrową różnicę poziomów). U ujścia rozwidla się i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami. Blisko połowa wody z wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie wodne. W zależności od tego, jaka ilość jest pobierana, poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia. U podnóża wodospad ma głębokość nawet 60 m, a próg wodospadu (na skutek erozji skał) cofa się z prędkością 80 cm/rok. W okolicy wodospadu jest szereg innych miejsc wartych odwiedzenia, m.in.: miasteczko Niagara-on-the-Lake (w centrum jest polski cmentarz wojskowy), zabytkowy Fort Niagara (wzniesiony przez Francuzów w 1726 roku) oraz Kanał Wellandzki (biegnący równolegle do rzeki Niagara kilkanaście km na zachód, pozwalający statkom dalekomorskim ominąć wodospad). 

Zapisałem się już do udziału w kolejnych biegach w terenie, m.in. 2 maja odbędzie się na Żoliborzu Bieg Flagi Narodowej, 3 maja w Łazienkach Królewskich – Bieg Konstytucji 3 Maja, 15 maja – bieg „Ochota na Zdrowie” (na Ochocie), a 20 maja – nocna edycja “Botanicznej Piątki” w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie (biegniemy w zupełnych ciemnościach, wśród pachnących tajemniczo drzew i kwiatów z całego świata, z latarkami czołowymi na głowach). 

Waszą uwagę chciałbym jednak zwrócić na inny, ciekawy bieg. 14 maja 2022 odbędzie się w Markach koło Warszawy “Bieg Pamięci Matyldy Getter”, połączony z Rodzinnym Piknikiem Historyczno-Sportowym. Są jeszcze wolne miejsca (różne dystanse) dla dorosłych i dzieci. Do obejrzenia na miejscu jest już także wystawa “Siostry Matkami Żydowskich Dzieci”. Ukazuje ona wysiłek Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc tysiącom polskich dzieci w prowadzonych przez siebie szkołach, sierocińcach i ochronkach rozsianych na terenie całego kraju. Wśród nich siostry ukryły ponad 500 dzieci żydowskich, skazanych przez Niemców na eksterminację. Ocaliły także 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. Wielu innym udzieliły pomocy doraźnej. “Kierując się chrześcijańską miłością bliźniego, siostry podjęły decyzję, że nie odmówią schronienia żadnemu potrzebującemu. Ryzykując życiem, przeciwstawiły się w ten sposób zbrodniczej polityce III Rzeszy. Akcję pomocy Żydom koordynowały przełożona generalna zgromadzenia Ludwika Lisówna oraz przełożona prowincji warszawskiej m. Matylda Getter.” Więcej informacji i (bezpłatne) zapisy na biegi na stronie: https://www.filiidei.pl/bieg2022

Zapraszam serdecznie. Nadworny lekarz królów polskich: Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy – Wojciech Oczko (1537-1599) napisał już prawie pół tysiąca lat temu, że “ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu.” Do zobaczenia na trasach biegowych w Polsce i na świecie.

Jarek KosiatyListy z krainy snów…  www.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.