Uncategorized

Izrael utrzymuje wysoką przychylność Amerykanów

Y.Ettinger

Według corocznego sondażu Gallupa dotyczącego przychylności krajów z lutego 2022 r . 71% Amerykanów przyznaje Izraelowi ocenę „bardzo korzystną” i „w większości korzystną”. Odpowiada średniej przychylności Izraela od 2013 r., w porównaniu do 58% w 2002 r., 71% w 2012 r., 69% w 2019 r. i 75% w lutym 2021 r. Najwyższa przychylność Izraela była w lutym 1991 r. – 79% – w następstwie Styczeń-luty gdy Irackie pociski Scud uderzają w Tel Awiw.

Izrael zajmuje 7 miejsce wśród krajów ocenianych przez Gallupa, za Kanadą, Wielką Brytanią, Francją, Japonią, Niemcami i Indiami. Jednak żaden z tych krajów nie był celem codziennej krytyki ze strony Departamentu Stanu (który stanowczo sprzeciwia się ustanowieniu Izraela w 1948 r.), Organizacji Narodów Zjednoczonych, NY Times, Washington Post, LA Times, CNN, MSNBC i wielu innych. wydziałów nauk politycznych i społecznych na amerykańskich kampusach.

Podczas gdy Izrael jest uważany  przychylnie przez 71% Amerykanów, Autonomia Palestyńska uzyskała zaledwie 27% oceny przychylności, na dole skali przychylności, wraz z Kubą – 40%, Pakistanem – 21%, Chinami – 20% (cały czas niska), Libia – 19%, Irak – 16%, Iran – 13%, Afganistan – 12%, Rosja – 12% i Korea Północna – 10%.

Izrael zachowuje wysoki poziom przychylności trzech głównych amerykańskich grup politycznych: 63% (w większości umiarkowanych) Demokratów, 71% Niezależnych i 81% Republikanów. W tym samym czasie Autonomia Palestyńska uzyskała 38% przychylności Demokratów, 29% – Niezależnych i 14% – Republikanów.

Coroczny sondaż Gallupa z 2022 r. odzwierciedla wyjątkowe zjawisko oddolnego stosunku USA do Izraela – które jest w dużej mierze zdeterminowane przez tradycyjne powinowactwo okręgu wyborczego USA do państwa żydowskiego – w przeciwieństwie do odgórnego zjawiska polityki USA wobec innych krajów, które jest na ogół określany przez Biały Dom i Departament Stanu.

Sondaż Gallupa z lutego 2022 r. na temat przychylności kraju pokazuje dużą przepaść między większością Amerykanów (którzy w dużej mierze popierają Izrael) z jednej strony, a „elitarnymi” mediami (które systematycznie krytykują Izrael) z drugiej.

71% przychylności dla Izraela świadczy o tym, że większość Amerykanów zdaje sobie sprawę z nieścisłości i niemoralności, równoważności Departamentu Stanu wobec Izraela i Palestyńczyków. Identyfikują Izrael jako wiarygodnego, demokratycznego i produktywnego sojusznika, a Autonomię Palestyńską postrzegają jako członka nieuczciwych bytów na świecie, ogólnie powiązanych z terroryzmem, aw szczególności wrogów i rywali USA.

Niezależnie od stosunku NY Times do Izraela, większość Amerykanów wczuwa się w Izrael kulturowo, historycznie, ideologicznie i strategicznie. Utożsamiają państwo żydowskie z kluczowymi zasadami, które ukształtowały amerykańską kulturę, system obywatelski i sądowniczy od czasów wczesnych pielgrzymów i Ojców Założycieli , takich jak wiara, dziedzictwo mojżeszowe, wolności obywatelskie , patriotyzm, optymizm, przeciwstawianie się przeciwnościom losu i mentalność da się zrobić. Co więcej, uważają Izrael za wyjątkową siłę i pomnażanie dolara dla amerykańskiej gospodarki i obrony w obliczu wzajemnych zagrożeń (np . szyickich ajatollahów w Iranie , sunnickiego terroryzmu islamskiego ).) oraz w dążeniu do uzyskania handlowej i militarnej przewagi technologicznej USA nad Chinami, Rosją i Europą.

71% przychylności dla Izraela pokazuje, że większość Amerykanów zgadza się z następującą oceną admirała Jamesa Stavridisa , byłego Naczelnego Dowódcy NATO: „Naszym najlepszym partnerem wojskowym w regionie jest zdecydowanie Izrael…. To naprawdę przypadek dwóch narodów, które razem są bezsprzecznie silniejsze”.

Izrael utrzymuje wysoką przychylność Amerykanów

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.