Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 28.4 – 29.4


Wśród wysiłków Ankary na rzecz naprawy stosunków z Izraelem członkowie i współpracownicy Hamasu są deportowani z Turcji, według palestyńskich urzędników.


Prezydent USA Joe Biden i król Jordanii Abdullah II omawiali sposoby na uspokojenie napięć w Izraelu i na Zachodnim Brzegu po fali zamieszek na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, a wcześniej fali arabskich ataków terrorystycznych w Izraelu.


Przewodnicząca niemieckiego Bundestagu wylądowała w Izraelu, gdzie zaplanowała udział w wielu wydarzeniach upamiętniających Dzień Pamięci o Holokauście.


Nefesh B’Nefesh, we współpracy z izraelskim Ministerstwem Aliji i Integracji, Agencją Żydowską dla Izraela, Keren Kayemeth LeIsrael i JNF-USA, powitał w środę swojego 74-tysięcznego nowego imigranta.


Współczesne państwo Izrael nie może pozwolić, aby „niebezpieczny gen frakcyjności” rozmontował go od wewnątrz, powiedział w środę premier Izraela Naftali Bennett.


Były członek irańskiego parlamentu Ali Motahari powiedział 24 kwietnia w wywiadzie dla ISCA News Islamskiej Republiki, że kiedy Iran zaczął rozwijać swój program nuklearny, celem było zbudowanie bomby atomowej.


Około 250 000 muzulmanow przybyło do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie , aby uczcić Noc Qadr ( Laylat al-Qadr po arabsku), ważną datę w kalendarzu islamskim w miesiącu Ramadan,


Przewodniczący Światowego Centrum Pamięci o Holokauście Yad Vashem, Dani Dayan, ogłosił plany zbudowania centrum pamięci o Holokauście w północnym Izraelu.


o godzinie 10:00 czasu izraeskiego zraelczycy stali dwie minuty w milczeniu, podczas gdy w całym kraju rozległa się syrena ku czci 6 milionów żydowskich ofiar Holokaustu.


poinformowano, że ceny benzyny w Izraelu wzrosną o 12 agorot za litr o północy w sobotę (z soboty na niedzielę), ponownie przekraczając granicę 7 szekli/litr.


Siły Obronne Izraela przeprowadziły ocenę stanu bezpieczeństwa w kraju, po czym szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi zatwierdził powołanie w najbliższych tygodniach sześciu rezerwowych batalionów do działań wzdłuż linii granicznej Judei i Samarii


Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Migron w południowej części Samarii. Lekko ranny został kierowca.


Turniej Judo Masters 2022 odbędzie się w tym roku w Izraelu, ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Federacja Judo. To będzie pierwszy raz, kiedy państwo żydowskie będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia, które ma odbyć się w dniach 19-21 grudnia w Jerozolimie.


Israeli Voice Index stwierdza, że ​​81% izraelskich Żydów stoi podczas pamiątkowej syreny, która rozbrzmiewa rano w Dzień Pamięci o Holokauście, 60% ogląda specjalne programy telewizyjne, a 33% aktywnie uczestniczy w wydarzeniach ku czci tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej.


prawie 2 tys. uczestników z 25 różnych krajów wzięło udział w Marszu Żywych na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Polsce.


Setki nowych rekrutów z wielu jesziw w Izraelu zostali w tym tygodniu wcieleni do IDF.


 Delegacja Hamasu przybyła do Teheranuna serię spotkań z przedstawicielami irańskiego reżimu, jak podają irańskie media państwowe.


Powstaje specjalny projekt upamiętniający najsłynniejszego szpiega Izraela, Eli Cohena. Szlak Eli Cohena na Wzgórzach Golan ciągnie się kilka kilometrów od Kuneitry w Syrii do gorących źródeł Hamat Gader w dolinie Yarmouk. Jego osiem punktów orientacyjnych znajduje się w miejscach, które Cohen odwiedził z wojskiem syryjskim.


Blinken: Izrael „nie ma zastrzeżeń do powrotu USA do UNESCO”


 Masa Israel Journey organizuje swoją 14. doroczną ceremonię Jom Hazikaron w Latrun w Izraelu, 3 maja — w wigilię Jom Hazikaron, dnia pamięci poległych izraelskich żołnierzy i ofiar terroru. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu izraelskiego (13:00 standardowego czasu wschodniego). Będzie on transmitowany na żywo na stronach Masa na Facebooku  i  Instagramie


. ministerstwo obrony poinformowało, że od 1860 r. do dnia dzisiejszego zginęło 24 068 izraelskich żołnierzy i ofiar terroryzmu. Od zeszłorocznego Dnia Pamięci zginęło 56 Izraelczyków, a także zmarły 84 osoby niepełnosprawne, które były weteranami wojennymi lub ofiarami ataków terrorystycznych. Wieczorem w najbliższy wtorek rozpocznie się Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy w czasie Wojen Izraela i Ofiar Terroryzmu.


Yuri Milner, rosyjski żydowski przedsiębiorca, który zarobił miliardy w Dolinie Krzemowej przy wczesnym wsparciu Kremla, obiecuje przekazać 100 milionów dolarów na nowe wysiłki na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.