Uncategorized

ŻYDZI NA UKRAINIE


Jerzy Klechta

 

Żydzi ukraińscy to potomkowie Aszkenazi a jest to,czy tez była  jedna z najbardziej licznych żydowskich grup etnicznych. Obecnie na Ukrainie mieszka ok.300 tysięcy pochodzenia żydowskiego. W czasie II wojny światowej zginęło w zagładzie więcej niż połowa ukraińskich Żydów. Ci którzy ocaleli nakazem władz radzieckich byli asymilowani. Spora była grupa Żydów, którzy włączyli się do stalinowskiego reżimu.

Bogata jest historia Żydów ukraińskich. Na terytorium Ukrainy Żydzi pojawili się już w I wieku naszej ery. Masowy napływ Żydów zaczął się po wejściu w życie Unii    Lubelskiej (1569 r.), na początku XVII w. na Ukrainie żyło 120 tys. Żydów. Po rozbiorach Rzeczpospolitej caryca Katarzyna rozpoczęła eksterminację Żydów. Wyznaczono Żydom tereny , na których wolno im było mieszkać.

Wg.spisu ludności z 1926 r. na terenie Ukrainy mieszkało ponad 1.5 miliona Żydów. Kiedyś w Ukrainie istniało 800 synagog. Dziś …być może czynnych jest 70.

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Poecam książke ”Catherine the Great: Portrait of a Woman” autorstwa. Autor Robert K. Massie. Szczegółowa biografia Katarzyny wielkiej. Nie ma w niej nic o exterminacji Żtdów.

  2. To jakies nieporozumienie :”Po rozbiorach Rzeczpospolitej caryca Katarzyna rozpoczęła eksterminację Żydów. Wyznaczono Żydom tereny , na których wolno im było mieszkać.”(Zydzi na Ukrainie – Jerzy Klechta ). Nie bylo zadnej eksterminacji (masowego mordu) popelnionego na rozkaz Katarzyny ,a wypychanie Zydow z Rosji tzw.”czierta osiedlosti”istnialo jeszcze przed Katarzyna II.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.