Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 22.5 – 23.5


 Trzynastu najlepszych ukraińskich geniuszy matematycznych ze szkół średnich wylądowało w Izraelu na specjalnie stworzony program w Międzynarodowej Szkole Uniwersytetu Bar-Ilan .


Do tej pory w Izraelu małpią ospę zdiagnozowano u jednej osoby.


Pięciu terrorystów, którzy uciekli z więzienia Gilboa we wrześniu 2021 r., zostało skazanych na pięć lat więzienia.


Cztery osoby zginęły w próbie przemytu dużych ilości narkotyków z Syrii do Jordanii, poinformowały w niedzielę siły zbrojne królestwa.


Izrael i Unia Europejska prowadzą przyspieszone negocjacje w sprawie sprzedaży izraelskiego gazu ziemnego do UE, który miałby być przesyłany do Europy przez Egipt.


Podczas gdy izraelski rząd jest zajęty debatą, czy przyznać rosyjskim i ukraińskim pracownikom technologicznym wizy, przyznano im już wjazd od Turcji i Polski, które pokonują Izrael w rozwiązaniu problemu niedoboru pracowników technicznych


Orkiestra izraelska zagrała po raz pierwszy od 40 lat w Kairze podczas obchodów Dnia Niepodległości w ambasadzie Izraela w Egipcie w zeszłym tygodniu.


izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych terrorystów. W trakcie operacji, żołnierze zostali zaatakowani przez tłum Palestyńczyków, którzy rzucali kamieniami, bombami zapalającymi i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.


na plażę Tel Awiwu morze wyrzuciło ciało martwego kaszalota. Wieloryb musiał umrzeć kilka dni wcześniej. Służby Instytutu Badań nad Ssakami Morskimi pobrały próbki i usunęły martwego kaszalota z plaży.


 rząd Izraela przeznaczyl 2 miliardy szekli (595 milionów dolarów) na integrację osób niepełnosprawnych z szerszą społecznością.


Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) zaprzeczyło doniesieniom izraelskich mediów, że samoloty Sił Powietrznych USA do tankowania uczestniczyły w izraelskich ćwiczeniach wojskowych symulujących uderzenie w Iran.


Wysoki rangą członek irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który został zabity w Teheranie w niedzielę, planował porwania i inne próby atakowania izraelskich i żydowskich celów na całym świecie


 Izrael podniósł poziom alarmowy swoich ambasad na całym świecie w poniedziałek po tym, jak dzień wcześniej oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej został zastrzelony w Teheranie przez nieznanych napastników.


Członkini Knesetu Ghaida Rinawie Zoabi (Meretz), która w czwartek zaskoczyła izraelski system polityczny, ogłaszając swoją rezygnację z koalicji. Zmieniła zdanie po silnych naciskach ze strony przywódców koalicji


Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola rozpoczęła swoją podróż w Izraelu wizytą na Uniwersytecie w Tel Awiwie i Centrum Pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną.


sąd rejonowy w Jerozolimie orzekł, że Żydom wolno odmawiać modlitwę “Szema Izrael” podczas wizyt na Wzgórzu Świątynnym, oraz wolno im kłaniać się podczas modlitwy.


Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu zagroził w niedzielę, że grupa terrorystyczna wystrzeli rakiety na Izrael podczas izraelskiego marszu w Dniu Jerozolimy, zaplanowanego na 29 maja.


Walcząc z inflacją, Bank of Israel podnosi stopy procentowe po raz drugi w ciągu 2 miesięcy


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. W 2022 Izrael dostał około 2 tys inżynierów i kilkuset lekarzy z tytułu „Prawa Powrotu” i nie ma powodu brać udziału w współzawodnictwie z Polska i Turcją o inżynierów.
    Cały świat właśnie wkracza w kilka kryzysów jednocześnie i niektóre gospodarki kurczą się, jak izraelska.
    W Izraelu ten kryzys jest odczuwalny i chyba będzie gorzej. Izraelski hi-tech jest kompletnie zależny od popytu ze strony silnych gospodarek i już cierpi odpływ funduszy.
    Czyli krótko mówiąc, Izrael nie potrzebuje już importu inżynierów i prawdopodobnie zacznie zwalniać niektórych z tych co jeszcze pracują.
    Życzę Polsce i Turcji powodzenia i bogactwa. Może tych inżynierów rosyjskich-ukraińskich zdołają utrzymać a może nie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.