Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.5 – 25.5


minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked poinformował, że posiadacze ukraińskich paszportów przebywający w Izraelu na ważnym zezwoleniu na pobyt przed wybuchem wojny lub ci, którzy wjechali do kraju legalnie po jej wybuchu 26 lutego, otrzymają przedłużenie prawa do pobytu do 30 czerwca, bez konieczności rejestracji, z prawem do pracy.


przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przemawiała na specjalnym posiedzeniu plenarnym Knesetu. “Dla wielu osób spoza Izraela jest nie do pomyślenia, że ​​prawo Izraela do istnienia jest nadal kwestionowane. Powiem jasno: Europa będzie zawsze popierać prawo Izraela do istnienia


Barak Ravid z firmy Axios poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena po cichu mediuje między Arabią Saudyjską, Izraelem i Egiptem w negocjacjach, które mogą być pierwszym krokiem na drodze do normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem


arabskie źródła ze Strefy Gazy poinformowały, że “zbrojne skrzydło Hamasu jest w stanie wysokiej gotowości i jest gotowe do wykonania rozkazów przywódców, dotyczących możliwej konfrontacji z Izraelem, jeśli oczekiwana w niedzielę 29 maja Parada Flag za bardzo zbliży się do meczetu Al-Aksa


 Izraelska minister imigracji i absorpcji Pnina Tamano-Shata spotkała się w poniedziałek z burmistrzem Nowego Jorku Ericiem Adamsem w ratuszu na Dolnym Manhattanie.


Aktor i reżyser filmowy Rob Reiner powiedział że pracuje nad nowym dokumentem o żydowskim komiku, reżyserze i aktorze Albercie Brooksie .


Komitet pieniezny Banku Izraela pod przewodnictwem prezesa banku profesora Amira Yarona podjął decyzję o podniesieniu oprocentowania o 0,4%.


Izraelskie narodowe linie lotnicze El Al ogłosiły, że przenoszą swoją siedzibę w USA z Nowego Jorku do Miami, aby zaoszczędzić 500 000 dolarów rocznie.


Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie otrzymało darowiznę w wysokości 15 milionów dolarów na wsparcie, ochronę i digitalizację kolekcji dokumentów Holokaustu.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych Arabów.


Ministerstwo Finansów, kierowane przez ministra Avigdora Libermana, promuje reformę, która doprowadzi do cięć w miliardach w budżecie sieci edukacyjnych partii haredi, w tym Maayan Chinuch Torani z Szas i niezależnej edukacji Zjednoczonego judaizmu Tory,


Władze Maroka zakończyły renowację zabytkowego cmentarza żydowskiego w mieście Meknes, będącego częścią szerszego remontu obiektów dziedzictwa żydowskiego, który zbiega się z przywróceniem stosunków dyplomatycznych tego kraju z Izraelem.


Premier Izraela Naftali Bennett pochwalił prezydenta USA Joe Bidena we wtorek za decyzję Białego Domu o pozostawieniu irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych .


„W imieniu wszystkich mieszkańców Charkowa i swoim pragnę wyrazić naszą najszczerszą wdzięczność Ambasadzie Izraela na Ukrainie i Państwu osobiście za pomoc humanitarną, jakiej udzieliliście Charkowie” – napisał burmistrz Charkowa Ihor Terekhov w liście skierowanym do Ambasadora Izraela w Ukraina Michał Brodski.


Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskie samochody w rejonie arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów, a rannych zostało 4 Izraelczyków, w tym dwoje dzieci.


Izraelskie wojsko odrzuciło jako „bezpodstawny” raport CNN we wtorek twierdzący, że dziennikarka Al Jazeera Shireen Abu Akleh została celowo zabita przez siły izraelskie w Jenin.


Izrael, Turcja chcą poszerzyć partnerstwo gospodarcze


Izrael domaga się od Ankary zakończenia działalności Hamasu w Turcji


Poszukując niezależności od rosyjskiego gazu, Unia Europejska zwraca się do Izraela. Jak wszystko pojdzie zgodnie z planem to Izrael będzie sprzedawał gaz do Europy już zimą


Ambasada Izraela we Włoszech była jednym z organizatorów w tym tygodniu konferencji „Agriculture Meets Innovation” w Neapolu, w której wzięło udział ponad 100 izraelskich i włoskich firm i przedsiębiorstw.


Były dyrektor wywiadu wojskowego gen. dyw. (rez.) Tamir Hayman uważa, że ​​wbrew stanowisku rządu „porozumienie nuklearne z Iranem opóźni jego wysiłki nuklearne” i utrzymuje, że jest to „właściwe posunięcie”.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Izrael nie eksportuje gaz , bo rurociag musi zostac przeprowadzony przez wody ekonomiczne Cypru i Grecji – Turcji.
    Na ich porozumienie, szans, nie ma. Niestety.

  2. Normalne odsetki powinny wynosic ok 3% ponad inflacja. To z winy USA, byly i nadal sa , prawie zerowe.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.