Uncategorized

Delegacja Centrum Szymona Wiesenthala wręczyła papieżowi antysemicki dokument Hitlera


30-osobowa międzynarodowa delegacja Centrum Szymona Wiesenthala (SWC) spotkała się w środę w Watykanie z papieżem Franciszkiem, aby przekazać mu faksymile oryginalnego antysemickiego dokumentu Hitlera z 1919 r., w którym otwarcie nawołuje on do zniszczenia narodu żydowskiego przez “rząd siły narodowej”.

Papież FranciszekPapież Franciszek – VATICAN MEDIA HANDOUT / PAP

Faksymile dokumentu, którego oryginał znajduje się w Muzeum Tolerancji-Beit HaShoah w Los Angeles wręczył założyciel i dyrektor generalny SWC rabin Marvin Hier oraz Dawn Arnall, filantropka i przewodnicząca Kuratorium SWC.

W skierowanym do papieża Franciszka przemówieniu rabin Hier wymienił przerażające statystyki po obu stronach Atlantyku, które potwierdzają rosnący antysemityzm, w tym brutalne przestępstwa z nienawiści. Rabin opowiedział o patronie organizacji, Szymonie Wiesenthalu, który przeżył Holokaust i stał się “łowcą nazistów”, oraz o tym, jak zareagowałby on na obecne wydarzenia.

— Na tle takiej fali nienawiści Szymon Wiesenthal zapytałby: “Jak to możliwe, że światowi przywódcy, wiedząc o tym, co się dzieje, nadal chcą zawrzeć porozumienie z Iranem w sprawie broni nuklearnej, skoro jego przywódcy zaprzeczają, że kiedykolwiek istniały Auschwitz czy Treblinka; kto nadal głosi, że żaden Żyd nie został zamordowany w komorach gazowych? Jak Organizacja Narodów Zjednoczonych i świat mogą ufać reżimowi, który przez ostatnie 43 lata nigdy nie odstąpił od tych notorycznych kłamstw?” – powiedział rabin.

Odniósł się też do rosyjskiej agresji na Ukrainę mówiąc: “Jeśli to nie jest wystarczająco przerażające, spójrzmy na to, co Rosja Putina robi z narodem ukraińskim. Jak kraj, który cierpiał z powodu nienawiści Hitlera, może odwrócić się i przyjąć tę samą taktykę? Mordowanie niewinnych ludzi, bombardowanie szpitali, sierocińców i szkół”.

“Wasza Świątobliwość” — kontynuował rabin Hier — stoimy przed Tobą dzisiaj, 80 lat po niesławnej konferencji w Wannsee, gdzie 15 nazistowskich urzędników, z których ośmiu było doktorami najlepszych uniwersytetów, podjęło decyzję, zgadzając się z rozkazami Hitlera, o masowym wymordowaniu wszystkich Żydów w Europie. Do maja 1945 r., oprócz sześciu milionów Żydów, wymordowano również miliony nie-Żydów, w tym Romów i Sinti, Słowian, homoseksualistów i innych wrogów Rzeszy.

“Dlatego też Wasza Świątobliwość, przybyliśmy tu dzisiaj, aby przekazać do Archiwum Watykańskiego jeden z najbardziej znaczących dokumentów w historii ludzkości; kopię oryginalnego listu, napisanego na maszynie i podpisanego przez Hitlera 16 września 1919 r., w którym otwarcie nakreśla on potrzebę ostatecznego usunięcia narodu żydowskiego z Europy” – powiedział rabin. W liście tym Hitler napisał: “Naszym ostatecznym celem (…) musi być bezkompromisowe usunięcie Żydów. Jedno i drugie jest możliwe tylko pod rządem siły narodowej, nigdy pod rządem narodowej niemocy”.

“To, co zaczęło się jako opinia jednego człowieka — zauważył rabin Hier — stało się 22 lata później polityką nazistowskich Niemiec, która doprowadziła do systematycznego wymordowania jednej trzeciej światowego żydostwa. Dokument ten pokazuje siłę słów i jest ostrzeżeniem dla wszystkich, by poważnie traktować groźby każdego demagoga”.

— Jak naucza Psalmista, “Niebiosa należą do Boga, lecz ziemia została dana człowiekowi”. To właśnie “my, ludzie”, mężczyźni i kobiety, musimy przewodzić w walce z antysemityzmem, bigoterią i ludobójstwem” – powiedział rabin i dodał: “Wasza Świątobliwość, nasz świat potrzebuje Waszego przywództwa teraz bardziej niż kiedykolwiek. Jak przypomniał nam wszystkim Szymon Wiesenthal: “Wolność nie jest darem niebios, jest czymś, o co musimy walczyć każdego dnia”.

Ze swej strony papież podziękował Centrum Szymona Wiesenthala za ochronę pamięci o przeszłości i potępił obecną falę antysemityzmu oraz ostrzegł, że zagrożenie populizmem nadal istnieje. Papież zauważył, że list napisany i podpisany przez Hitlera w 1919 r. ujawnił, że Hitlerowi nie zależało na narodzie niemieckim, a jedynie na promowaniu niebezpiecznej ideologii.

Franciszek wezwał SWC, by nadal służyło jako pomost między przeszłością a przyszłością. “Kontynuujcie przypominanie historii, aby mogła ona służyć przyszłości” — powiedział.

Utworzone w 1977 r. Centrum Szymona Wiesenthala jest jedną z największych międzynarodowych żydowskich organizacji zajmującej się prawami człowieka oraz zachowywaniem pamięci o Holokauście poprzez wzmacnianie tolerancji w ramach działań edukacyjnych i społecznych.

Centrum zajmuje się ważnymi kwestiami współczesnymi, takimi jak rasizm, antysemityzm, terroryzm i ludobójstwo. Centrum Szymona Wiesenthala jest akredytowane zarówno przy ONZ, jak i UNESCO. Centrala Centrum Szymona Wiesenthala znajduje się w Los Angeles, a pozostałe siedziby są ulokowane w Nowym Jorku, Toronto, Miami, Jerozolimie, Paryżu i Buenos Aires.

Centrum posiada Archiwa, Bibliotekę i Muzeum Tolerancji ze zbiorami składającymi się z ponad 40 tys. pozycji. Centrum Szymona Wiesenthala regularnie publikuje raporty dotyczące misji Centrum, w tym terroryzmu, Środkowego Wschodu. Do Centrum należy kilkaset tysięcy rodzin żydowskich.


Delegacja Centrum Szymona Wiesenthala wręczyła papieżowi antysemicki dokument Hitlera

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.