Uncategorized

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany

Przyslala Katharina Dr.Gasinska- Lepsien


Amnesty UK organizuje coroczne spotkanie, na którym głosuje nad rezolucjami dotyczącymi różnych kwestii politycznych na całym świecie. Prawie wszystkie przechodzą ogromną większością głosów, ponieważ organizatorzy nie proszą o fundusze – tylko o niejasne zobowiązania do “lobbowania” w takiej czy innej sprawie. 

W 2015 roku poddano pod głosowanie jedną pozornie rutynową rezolucję o potępieniu antysemityzmu w Wielkiej Brytanii i lobbowanie rządu brytyjskiego, aby zrobił więcej w celu ochrony Żydów przed atakami, których liczba dramatycznie wzrosła w poprzednim roku. To była jedyna rezolucja tego roku utrącona przez tłumek Amnesty-UK. 

Wymówką, którą Amnesty-UK użyła, by usprawiedliwić brak sprzeciwu wobec antysemityzmu, było „nie możemy prowadzić kampanii o wszystko”.

Porównaj to z podobną  rezolucją z 2020 roku, która mówi: „AI-UK powinna prowadzić kampanię przeciwko praktykom dyskryminującym muzułmanów Ahmadi”. Ta rezolucja przeszła z łatwością głosami 748 do 116. 

Amnesty-UK wykazywała podwójne standardy wobec Żydów także przy innych okazjach. Mają przestrzeń publiczną, którą wynajmują prawie wszystkim organizacjom, które o to proszą, i pozwalają zjadliwym antysemitom korzystać z tej przestrzeni. Ale kiedy żydowska grupa parasolowa reprezentująca wiele poglądów politycznych chciała go wynająć, Amnesty odmówiła.

W 2012 roku lider Amnesty-UK zamieścił na Twitterze dowcip o żydowskich posłach do parlamentu, którzy popierali bombardowanie Gazy, mimo że wielu nieżydowskich posłów także popierało izraelskie działania mające na celu powstrzymanie ataków rakietowych. 

Antysemityzm jest endemiczny. Dlatego ten artykuł z  „Independenta” nie dziwi:

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowską”, „kolonialistyczna” i boryka się z problemami nękania w swoich własnych szeregach – taki jest wniosek krytycznego dochodzenia.

Wstępne wyniki niezależnego dochodzenia Global HPO w sprawie tej organizacji  zostały opublikowane w kwietniu, ale teraz skala problemów z rasą w AI została ujawniona w raporcie końcowym.

Udostępniony w czwartek pracownikom Amnesty 106-stronicowy dokument wyjaśnia, że równość, integracja i antyrasizm „nie są wbudowane w DNA” organizacji.

„Biały zbawiciel”, „kolonialista”, „klasa średnia” i „uprzywilejowany” były słowami najczęściej używanymi podczas zeznań i grup fokusowych omawiających Amnesty.

Przykłady rasistowskich incydentów, które sprawiły, że personel czarnoskóry i azjatycki czuł się niedobrze, obejmują:

– Regularne mylenie z innymi kolegami o podobnym odcieniu skóry

– Negatywne komentarze na temat postu podczas Ramadanu

– Traktowanie czarnej skóry, włosów i wyglądu jako przedmiotu fascynacji i dotykanie włosów bez zgody

– Grubiańskie komentarze na temat celebrytów, polityków lub imprez mniejszości etnicznych i religijnych

Ten sam kompleks „białego zbawiciela”, który przenika tak zwaną „społeczność praw człowieka”, jest ściśle związany z lewicowym antysemityzmem, który widzieliśmy w Amnesty i Amnesty-UK. Większość białych przywódców Amnesty wierzy, że Palestyńczycy są „kolorowymi ludźmi” atakowanymi przez białych „żydowskich suprematystów” i jako tacy nie ponoszą odpowiedzialności za własne czyny – ten sam rodzaj infantylizacji nie-białych ludzi pod pretekstem bycia antyrasistą, który naświetla ten raport. 

Krótko mówiąc, grupy takie jak Amnesty są jak kocioł, który przyganiał garnkowi. 

Ostatnio szefowa Amnesty International Agnes Callamard oburzyła się na oskarżanie Amnesty o antysemityzm widoczny w ich raporcie oskarżającym Izrael, najbardziej zróżnicowane państwo na Bliskim Wschodzie, o „apartheid”. Twierdziła, że wyraźne pokazywanie oczywistych podwójnych standardów i antysemityzmu w tym raporcie jest „używaniem antysemityzmu jako broni”. 

Podobnie jak poprzednie dochodzenia stwierdzające, że Amnesty-UK jest systematycznie rasistowska, zostały odrzucone przez jej kierownictwo, tak samo odrzucają udowodnione oskarżenia o antysemityzm. 

Ich zastrzeżenia w obu przypadkach są takie same: jesteśmy liderami praw człowieka, jesteśmy przeciwko dyskryminacji, ciężko pracujemy, aby pociągać innych do odpowiedzialności za ich rasizm, jak śmiesz nas oskarżać!  

Jednak oskarżenia o rasizm i apartheid przeciwko Izraelowi, fałszywe twierdzenia, że celowo strzelają do arabskich dzieci, są XXI-wiecznym odpowiednikiem oskarżeń Żydów zabijających chrześcijańskie dzieci w średniowieczu. 

Oskarżanie tych, którzy pokazują lewicowy antysemityzm o „używaniem antysemityzmu jako broni” jest tak samo obraźliwe, jak twierdzenie, że ci, którzy dokumentują rasizm Amnesty-UK, „używają rasizmu jako broni”. 

Grupy takie jak Amnesty udają, że walczą z pewnymi rodzajami bigoterii, aby usprawiedliwić swoją własną. 

Antysemici to rasiści, a rasiści to antysemici.

Amnesty International UK is “institutionally racist”

Elder of Ziyon, 17 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Elder of Ziyon – amerykański badacz i publicysta prowadzący blog pod tym tytułem.

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.