Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Jakich chorób powinniśmy obawiać się w sezonie wakacyjnym?

Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk: W lecie zawsze było dość dużo zakażeń wirusami, tzw. patogenami oddechowymi, które powodują różne formy przeziębienia. To nie tylko koronawirus, ale również m.in. rinowirusy i adenowirusy. Takie wirusy przenoszą się bardzo łatwo w trakcie podróży: w samolotach, pociągach czy w komunikacji miejskiej. Drugi czynnik, który sprzyja roznoszeniu się wirusów, to klimatyzacja, a konkretnie duże wahania temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a temperaturą na zewnątrz. Takie skoki temperatury ułatwiają zakażenie. W okresie wakacyjnym można się spodziewać fali rozmaitych infekcji oddechowych i jelitowych.

Wiecej TUTAJ


Papież Franciszek: „Najpierw Moskwa, potem Kijów”. Sondaż wskazuje na katastrofę jego autorytetu

Franciszek chciałby podjąć globalną misję miłości, która przekona także Putina, ale konkluzja jego natchnionych wywodów o wojnie sprawiedliwej jest – i dosłownie, i w przenośni – mordercza dla ukraińskich kobiet, dzieci i mężczyzn. Sondaż CBOS mierzy rozmiary katastrofy wizerunkowej papieża

Wiecej Tutaj


Agresor jest przegranym 

.”Choć zjawisko to rozpoczęło się w Rosji i na Ukrainie, ale na tym się nie skończy; obejmie całą Europę, a w końcu całą ludzkość. Obserwacje te skłonią społeczeństwo ludzkie do przebudowy w sposób, który pomoże nam osiągnąć istotę i cel życia.”… 

Wiecej TUTAJ


Po wakacjach przyjdzie potężny kryzys

Wakacje to czas znieczulenia i przytępienia. Wszyscy oddajemy się dobrowolnemu ograniczeniu zainteresowania dla spraw społecznych i politycznych, odrobinę głupiejemy od upału i wakacyjnego lenistwa, porzucamy sprawy zawodowe, a nawet własne osobiste sprawy. Jest „przerwa” i „reset”. A przecież życie toczy się dalej i na początku września wszystko powróci. Czy powróci „ze zdwojoną siłą”? Obawiam się, że w tym roku mamy szczególne powody, aby się wakacyjnie znieczulać. Już teraz bowiem zdajemy sobie sprawę, że jest źle, a będzie tylko gorzej.

Wiecej TUTAJ


Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód

Irańscy mułłowie nadal mieszają się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich, zwłaszcza Iraku, Syrii, Libanu i Jemenu. Nowe prawo Iraku kryminalizujące “normalizację” z Izraelem jest kolejnym przykładem tego, jak Iran i jego sojusznicy czują się wystarczająco pewnie, by kontynuować swoje złowrogie i ekspansjonistyczne plany na Bliskim Wschodzie.

Wiecej TUTAJ


Czy obrońcom pedofilów w sutannach spadnie włos z głowy?

Daniel Flis, od lat piszący w oko.press o kościelnych nadużyciach, a zwłaszcza biskupich grzechach już 1 lipca, a więc w dniu ogłoszenia wyroku SN, nie krył satysfakcji. Swój artykuł zatytułował znamiennie „Zła wiadomość dla biskupów. SN: milczenie o pedofilii karalne, także w przypadkach sprzed 2017 roku”. A pierwszy akapit brzmi tak: „niepodzielenie się wiedzą z organami ścigania o przestępstwach pedofilskich jest przestępstwem bez względu na datę zdobycia takiej wiedzy – stwierdził Sąd Najwyższy. To oznacza, że kilku biskupów może pójść do więzienia”.

Wiecej TUTAJ


Obchody 81. rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem

Ekumeniczną modlitwą za zmarłych, złożeniem kwiatów upamiętniono w niedzielę w Jedwabnem (Podlaskie) 81. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Według śledztwa IPN dokonali jej Polacy z inspiracji Niemców.

Wiece TUTAJ


Demaskator bolszewizmu Richard Pipes 

17 maja 2018 r. w Cambridge, MA zmarł Richard Pipes – jeden z najwybitniejszych znawców historii Rosji i komunizmu. Będzie zapamiętany przede wszystkim jako autor monumentalnej trylogii opisującej przyczyny, przebieg i skutki rewolucji 1917 roku (Rosja carów, Rewolucja rosyjska, Rosja bolszewików).

Wiecej TUTAJ


Pierwszy “poradnik małżeński” w dziejach Polski. Czego 500 lat temu wymagano od idealnej żony i matki?

W 1561 roku w Krakowie ukazał się pierwszy w dziejach Polski drukowany poradnik małżeński przeznaczony dla szerokiego odbiorcy. Nie było to, jak podkreślają znawcy tematu, dzieło wybitne ani nawet oryginalne. Ale jego wpływ trudno przecenić.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.