Uncategorized

DYPLOMATA CZYLI SZPIEG?


WSTĘP

 Nie ulega wątpliwości, że w ciągu całego okresu 1956–1989 Służba Bezpieczeństwa PRL żywo interesowała się zachodnimi placówkami dyplomatycznymi, głównie w kontekście kontrwywiadowczym. Dlatego też to przede wszystkim służby wyspecjalizowane w zwalczaniu obcych wywiadów zostały wyznaczone do prowadzenia działań operacyjnych względem tych obiektów. 

Zgodnie z logiką systemu komunistycznego w MSW dostrzegano również powiązaną z kwestiami politycznymi i wywiadowczymi działalność dyplomatów z zakresu dywersji ideologicznej, która zresztą była zjawiskiem całkiem realnym. Ona również stanowiła podstawowy przedmiot zainteresowania PRL-owskich służb specjalnych. Kontrwywiad doskonale zdawał sobie sprawę z możliwości wywiadowczych, jakie otwierały się przed obcokrajowcami zatrudnionymi na etatach dyplomatycznych. 

W raporcie Departamentu II z maja 1985 r., dotyczącym działalności brytyjskich służb specjalnych, stwierdzano wyraźnie: „największe zagrożenie wywiadowcze występuje aktualnie ze strony rezydentury uplasowanej w placówce [dyplomatycznej] W[ielkiej] Brytanii w Polsce”1 . Zdanie to jest prawdziwe dla całego interesującego nas okresu i wszystkich zachodnich ambasad, z amerykańską na czele. Świadomi tej sytuacji, funkcjonariusze departamentu traktowali przedstawicieli dyplomatycznych jako priorytetowy cel swych działań.

 Rzecz jasna aparat bezpieczeństwa i instytucje państwowe interesowały się także stricte polityczną działalnością ambasad, związaną z realizacją polityki zagranicznej danego państwa, reprezentowanego przez jego warszawską placówkę. Ta strona aktywności przedstawicielstw dyplomatycznych wymaga przeanalizowania odrębnego zagadnienia związanego ze stosunkami międzynarodowymi, a także problematyki procesu decyzyjnego w kreowaniu zachodniej Ostpolitik oraz roli w tym procesie poszczególnych ambasad. Jako że tematyka ta nie stanowi podstawowego przedmiotu zainteresowania tej książki, jak również ze  względu na podjęcie jej w innych monograiach autora2 – tutaj wątek ten zostanie pominięty.

Calosc w linku ponizej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.