Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Rzecz marcowa – Natan Tenenbaum


Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata

Jak się wydaje media głównego nurtu albo nie zauważyły, albo wolały nie zauważyć pielgrzymki polskich parlamentarzystów do grobu Jasera Arafata. Przeglądając doniesienia o tej pielgrzymce na stronie Facebooka Przedstawicielstwa RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej z siedzibą w Ramallah, podziwiałem zjawisko rzadko spotykane w polskiej polityce – wspólnotę poglądów ponad podziała

Wiecej TUTAJ


Konstanty Gebert: Dorota Nygren i zasada redaktora Piszczka

Stygmatyzowanie Marokańczyków akurat nas może nie wzrusza, bo w końcu nie jesteśmy Marokańczykami – ale gdyby nie standardy niemieckiej Rady Prasowej, podawano by w Niemczech każdorazowo narodowość złodziei samochodów, a to już mogłoby być bolesne. O sprawie Doroty Nygren, której kasację odrzucił Sąd Najwyższy, pisze Konstanty Gebert.

Wiecej TUTAJ


Alfonso X Mądry: król Kastylii, który sięgał gwiazd

W Muzeum Santa Cruz w Toledo trwa właśnie wystawa „Alfonso X El Sabio – dziedzictwo króla prekursora”, poświęcona jednemu z najwybitniejszych hiszpańskich władców. Jego osiągnięcia nie odnoszą się jednak do sfery wojny czy polityki, ale nauki. Kim był monarcha, z którego wynalazków korzystał sam Mikołaj Kopernik?

Wiecej TUTAJ


Krzysztof Kamil Baczyński – żołnierz, poeta, czasu kurz

Słaby, wątłego zdrowia, a jednocześnie pełen zapału i ambicji, położył na szali rodzącą się karierę by podjąć walkę z okupantem. I chociaż Baczyński poległ, to właśnie wtedy narodziła się jego legenda jako „drugiego Słowackiego”, przedstawiciela tragicznego pokolenia Kolumbów.

Wiecej TUTAJ


Ceny prądu na 2023 rok pobiły kolejne rekordy

We wtorek dostawy energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,6 tys. zł, a w Polsce 1,6 tys. zł/MWh. Do efektów wojny handlowej z Rosją dołożyła się susza, która ograniczyła produkcję elektrowni wodnych w Skandynawii, atomowych we Francji i węglowych w Niemczech

Wiecej TUTAJ


„Nie chciał opuścić dzieci nawet na minutę”. 80 lat temu Janusz Korczak poszedł na Umschlagplatz

80 lat temu, 5 sierpnia 1942 roku, Janusz Korczak poszedł wraz z dziećmi z Domu Sierot przy Siennej 16 na Umschlagplatz. Razem z nim szła Stefania Wilczyńska – wieloletnia współpracowniczka. Mijały dwa tygodnie od rozpoczęcia przez Niemców wielkiej deportacji z getta warszawskiego.

Wiecej TUTAJ


Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael

Tydzień temu prezydent USA Joe Biden nakazał eliminację szefa Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego w Kabulu. Kilka dni później izraelski premier Jair Lapid nakazał eliminację dowódcy Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) Tajseera al-Dżabariego w Gazie. Byli oni z jednej gliny: masowi mordercy, których jedynym celem było zadawanie bólu, śmierci i zniszczenia zwykłym przyzwoitym ludziom w celu urzeczywistnienia ich wizji islamskiego podboju.

Wiecej TUTAJ


Śmierć dla “bluźnierców” w Pakistanie

4 lipca 2022 r. chrześcijański mechanik, który był więziony przez ostatnie pięć lat, czekając na proces z powodu fałszywego oskarżenia o “bluźnierstwo” za rzekome znieważenie muzułmańskiego proroka Mahometa, został skazany w sądzie pakistańskim na śmierć przez powieszenie. 

Wiecej TUTAJ


Długa kolejka uchodźców po walizkę. Polacy, czy to już koniec waszej pomocy?

Powoli wyczerpują się zasoby dobrej woli i możliwości pomocy ukraińskim rodzinom, które ratując się przed rosyjską agresją, próbują w Polsce mieszkać, pracować i uczyć się. Państwo nie wspiera już Polek i Polaków, którzy przyjmują uchodźców. 

Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.