Uncategorized

Izraelski export – dane 2021


Zosia Braun

Czytajac ponizej dolaczone sprawozdanie podane przez Izraelski Instytut Exportu, niewatpliwie poprawia nasz nastroj, podczas kolejnej akcji Zahalu w strefie Gazy.

Według analiz Administracji Handlu Zagranicznego  przedstawionych w całości w raporcie*, izraelski eksport towarów i usług wyniósł w 2021 roku ok. 143 miliardów dolarów, co stanowi rekord wszech czasów przewyższający najbardziej optymistyczne prognozy Ministerstwa Gospodarki i Przemysłu w 2021 roku. .

♦ To bezprecedensowy wzrost o około 25% w stosunku do eksportu w 2020 roku.

♦ Nie jest to korekta za okres przed kryzysem „koronowy”, gdyż poprzedni rekord eksportu został odnotowany w 2019 roku ze znacznie niższym wolumenem ok. 117,5 mld dolarów.

♦ Kolejny rekord pobity w 2021 r. dotyczy eksportu usług, które po raz pierwszy stanowią ponad połowę całego izraelskiego eksportu – 52% wobec 48% towarów i tak po raz pierwszy Izrael eksportuje więcej usług niż dobra.

♦ Towar rósł w tempie 17% w stosunku do 2020 r. – porównuje się to z pewną stagnacją w ostatnich latach. Natomiast usługi rosły w dwukrotnym tempie 34%.

♦ Tempo wzrostu jest niezwykłe pod względem wysokości nawet w porównaniu do średniego wzrostu sektora usług w ostatnich latach.

♦ W branży towarowej nastąpił wzrost w większości branż, przy czym liderami są branża sprzętu medycznego i optycznego oraz branża mechaniczno-elektryczna, w dobrym tempie rozwijała się również branża diamentowa.

♦ W ramach tego, Administracja Handlu Zagranicznego publikuje prognozę eksportu na 2022 i przewiduje, że rok 2022 stanie się kolejnym rekordem i przewiduje wielkość eksportu w wysokości 165 miliardów dolarów.

Kliknij TUTAJ aby uzyskać dostępną wersję (po hebrajsku)

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Tereso kochana, dzięki za dobre słowa. Właśnie piszę kolejny artykul o Tel Avivie, spadek cen na mieszkania zupełnie nieprzewidywany….niestety na odwrót. Ale przyjeżdżaj!

  2. Fantastyczna wiadomosc. Teraz kolej na spadek cen mieszkan i benzyny. Dziekuje Zosiu – zawsze bardzo interesujace wiadomosci od Ciebie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.