Uncategorized

ŻYDZI W POLSCE


Jerzy Klechta

Bogata i różnorodna jest dzisiaj liczba Żydów w Polsce. Temat ciekawie podejmuje Anita Czupryn. Według prawa Żydem jest ten, który miał matkę Żydówkę. Ale bywa różnie. Jedni chodzą do synagogi, inni Żydzi do niej nie chodzą. Słowem różne są zwyczaje. Wg Anity Czupryn , z artykułu której czerpię ten tekst jedni chodzą do synagogi raz w tygodniu, inni od święta. Są i tacy, którzy w ogóle nie chodzą. 

Jedni zapalają w szabat świece. Jedzą koszerne dania, zamawiają kidusz nad kielichem wina.

Bywa, że żydostwo Żydzi w Polsce swoje żydostwo odkryli stosunkowo niedawno. Są i tacy , którzy odkryli już jako dorośli. Różna jest liczba Żydów w Polsce. Liczy się, że jest ich obecnie tylko 2 tys. Ale jest to niepełna wielkość. Świadomość żydowskich korzeni może w Polsce sięgać nawet 100 tysięcy !  Pewne jest to, historia Żydów w Polsce jest bardzo bogata i różnorodna, sięgająca dawnych wieków !

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. Do Zosi, Zapewniam ze znam historie Zydow nie gorzej niz Ty.
  Jakby nie Haskala, Zydzi do dzis dnia byliby skazani mieszkanie w biednych , brudnych i przeludnionych gettach , nawet nie sniac o powrocie do Izraela – zabronione wg owczesnych wladz rabinackich -, ktore zalecaly wieczne czekanie na Mesjasza, a syjonizm ocenialy jako heretyzm.
  I co najwazniejsze – nie powstalo by nowoczesne panstwo Izrael.
  Nie wspominajac juz o szeregu zydowskich geniuszy we wszystkich obszarach swiatowej kultury i nauki , ktorym wlasnie Haskala umozliwila ich osiagniecia.

 2. Do Leona. Szkoda, że tak mało znasz temat Historii Zydow. Trzeba być wdzięcznym Orthodoxom i kontynuować naukę Tory, dzięki temu mamy zapisane ponad 2000 lat Historii Narodu Żydowskiego.

 3. Jeszcze bardziej ciekawe , ze jakby nie bylo Haskala , to by nie bylo ani Theodora Herzla , ani Swiatowej Organizacji Syjonistycznej , a co za tym idzie , nie powstalo by tez Panstwo Izrael .
  Ideologia syjonizmu byla aktywnie zwalczana przez zydowskich ortodoksow, a wiekszosc pokolenia pionierow w owczesnej Palestynie a potem w Izraelu, byla sekularna.
  Tym niemniej i T Herzel i zydowscy pionierzy wiedzieli dokladnie ze sa Zydami.
  Wiec ta mowa o niedobrych antysemitach, ktorzy wszystkich zrownali to , juz najlagodniej mowiac ,bajka.
  Bycie ortodoksem to zaden waunek bycia Zydem , co doskonale widac na powyzszych przykladsach.

 4. Ja jestem Zydem bo sie nim czuje. Bo mam zydowskie korzenie.
  Nikt nie moze mnie przekonac, ze nie jestem Zydem.
  Nikt nie moze zmusic mnie zebym udowodnil to ze jestem Zydem.
  Nikt nie moze zmusic mnie zebym zyl w jakis inny sposob niz ja zyje.

 5. Ciekawe, że do okresu ”HASKALA” Żydzi wiedzieli, co znaczy być Żydem. Potem antysemici nas wszystkich zrównali. A dzisiaj nawet w Kneset pytanie ”Mi hu Jehudi” (kto jest Zydem) pozostaje bez odpowiedzi

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.