Uncategorized

Jaką część ewentualnych reparacji PiS zamierza oddać Żydom? Kilka pytań do posła Mularczyka


Jan T. Gross

Ponad 60 proc. strat ludzkich poniesionych przez państwo polskie w czasie wojny stanowili obywatele polscy pochodzenia żydowskiego. A znaczna część majątku żydowskiego, która podczas okupacji nie została zniszczona lub przejęta przez Niemców, została potem zrabowana przez polskich sąsiadów.

W związku z tym, że przeszło 60 proc. strat ludzkich poniesionych przez państwo polskie w czasie II wojny światowej (3 mln spośród niespełna 5 mln ofiar) stanowili obywatele polscy pochodzenia żydowskiego i że większość Żydów, którzy przeżyli, uciekła z Polski po wojnie śmiertelnie zagrożona przez antysemityzm polskiego otoczenia (pogrom w Kielcach jest tego najdrastyczniejszym przykładem), na jakiej zasadzie domaga się Pan, aby państwo polskie rządzone przez PiS (a więc duchowego spadkobiercę endecji, która była partią antysemicką domagającą się w swoim programie usunięcia Żydów z Polski) pobierało opłaty w kategorii „strat ludzkich” po wymordowanych Żydach?

Przewodniczący Arkadiusz Mularczyk podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone podczas II Wojny Światowej. Warszawa, 1 marca 2018 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl)

Czy w swoich obliczeniach w kategorii „strat materialnych” uwzględnił Pan, że znaczna część majątku żydowskiego, która podczas okupacji nie została zniszczona lub przejęta przez Niemców, została zrabowana przez polskich sąsiadów?

Jaką część reparacji, których się Pan domaga od Niemców, państwo PiS zamierza przekazać Izraelowi lub organizacjom żydowskim, a w szczególności Conference on Jewish Material Claims Against Germany uprawnionym do dziedziczenia żydowskiego mienia pozbawionego bezpośrednich spadkobierców?

Gdyby państwo Izrael miało być również beneficjentem polskich żądań reparacyjnych, to czy uzyskał Pan zgodę od rządu Izraela, aby występować jako pośrednik, domagając się od Niemców odszkodowań za wymordowanie Żydów podczas Zagłady?

Czy z Pańskiego żądania reparacji należy rozumieć, że rząd PiS uważa, iż Zagłada polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski i centralnym polskim doświadczeniem podczas II wojny światowej?

Jaką część ewentualnych reparacji PiS zamierza oddać Żydom? Kilka pytań do posła Mularczyka

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Pisze Jakub B
    Bardzo ważne pytanie!!! Ciekawe czy któryś partyjny na nie odpowie uczciwie i właściwie …?!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.