Uncategorized

Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?

Przyslala Katharina Dr.Gasinska-Lepsien


Co roku Stany Zjednoczone przekazują Autonomii Palestyńskiej dziesiątki milionów dolarów na wsparcie Sił Bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Na tę formę pomocy amerykańskiej nie ma wpływu żaden z przepisów prawa USA, które ograniczają pomoc do Autonomii Palestyńskiej, czy to w wyniku jej terrorystycznej polityki nagradzania „płaca za zabijanie”, czy też w wyniku promowania przez nią dochodzenia przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym.

Unia Europejska nie tylko wspiera siły bezpieczeństwa AP, ale także wpompowała dziesiątki milionów euro w system sądowniczy AP. 


Ale czy USA i UE wiedzą, co dzieje się z ich pomocą, albo co faktycznie robią Siły Bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej – wyszkolone przez USA lub przynajmniej finansowane przez USA? Czy UE wie, co dzieje się w sądach AP?


Cóż, jedną z rzeczy, którymi zajmują się, jest aresztowanie i karanie Palestyńczyków, którzy sprzedają ziemię Żydom – „wrogowi”. 


Zgodnie z poprawką z 2014 r. do ustawy Autonomii Palestyńskiej uchwaloną przez przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa (decyzja rządu ze skutkiem legislacyjnym nr 20)) maksymalny wyrok za sprzedaż ziemi Żydom to dożywocie z ciężkimi robotami.  

Prezenterka AP TV: „Przewodniczący [AP] Mahmoud Abbas opublikował decyzję w sprawie nowelizacji jordańskiego prawa karnego i jego poprzednich zmian w północnych dzielnicach (tj. na Zachodnim Brzegu). W nowej poprawce ustanowił dożywocie z przymusem pracy za potajemne przekazanie, dzierżawę lub sprzedaż ziemi wrogiemu krajowi lub jego obywatelom. Poprzednią karą za potajemne przekazanie ziemi była wieloletnia przymusowa praca.  

[Oficjalna telewizja PA, 21.10.2014] 

Niedawny post na Facebooku partii Fatah Mahmouda Abbasa głosił, że członkowie Wywiadu Generalnego AP egzekwują to rasistowskie prawo i przeprowadzili „operację jakościową”, aresztując Palestyńczyka podejrzanego o złamanie zakazu sprzedaży ziemi Żydom. Powaga, jaką AP przywiązuje do przestępstwa, została dodatkowo podkreślona przez charakter aresztowania, które obejmowało „konfrontację zbrojną”: 

Zamieszczony tekst: „W skomplikowanej operacji i długiej obserwacji


[miała miejsce] konfrontacja zbrojna między palestyńskim wywiadem generalnym [AP] a uzbrojonymi ludźmi po tym, jak specjalna jednostka wywiadu generalnego przeprowadziła operację wysokiej jakości, której celem było aresztowanie człowieka, który potajemnie przekazuje ziemie [Izraelczykom] i który zamierzał sprzedać nieruchomości osadnikom w Hebronie. Został aresztowany, a siły specjalne wróciły bez szwanku”. 

[Strona na Facebooku Komisji Informacji i Kultury Fatah, 14 sierpnia 2022 r.] 

Aresztowanie nastąpiło wkrótce po tym, jak członek Rady Rewolucyjnej Ruchu Fatah, Osama Al-Kawasmi, zaatakował tych, którzy sprzedają Żydom „nieruchomości palestyńskie”:  

„Kto sprzedaje, przekazuje lub pomaga w przekazaniu palestyńskich nieruchomości, ziemi lub budowli [do Izraela], zdradza Allaha, ojczyznę i religię, i jest przeklęty przez jego lud”. 

[Oficjalny dziennik AP „Al-Hayat Al-Jadida” , 30 lipca 2022]

W swoim oświadczeniu Al-Kawasmi dodał, że domaga się „aby odpowiednie organy AP nałożyły maksymalne kary na tych, którzy odważą się popełnić ten nikczemny czyn” oraz aby „wszystkie organy izolowały ich i ekskomunikowały ich w sposób powszechny, narodowy i społeczny, i zażądał, aby wszystkie rodziny natychmiast się ich wyrzekły, by odstraszyć każdego, kto o tym myśli”. [Oficjalny dziennik AP “Al-Hayat Al-Jadida”, 30 lipca 2022] 


Jak już Palestinian Media Watch pokazał tutajtutajtutajtu i tu (między innymi), aresztowanie opisane w powyższym poście Fatahu nie jest odosobnionym wydarzeniem, ale tylko jednym z przykładów otwartej i wyraźnej polityki AP.      


USA i UE twierdzą, że ich pomoc dla Sił Bezpieczeństwa AP i AP ma na celu umożliwienie AP walki z palestyńskim terrorem i ustanowienie legalnego i uczciwego systemu sądowniczego. Chociaż mogą to być rzeczywiście cele pomocy, prawda jest taka, że AP wykorzystuje tę pomoc do szkolenia funkcjonariuszy bezpieczeństwa AP do wdrażania rasistowskich praw dotyczących ziemi przez aresztowanie podejrzanych o sprzedaż ziemi Żydom, którzy będą następnie prześladowani (w przeciwieństwie do ścigania) w stronniczym systemie prawnym AP. 


Who is enforcing the PA’s antisemitic land laws?

Palestinian Media Watch, 21 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Maurice Hirsch – badacz i publicysta Palestinian Media Watch. 

Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.