Uncategorized

Marcowe igraszki

.Bronek


Słonimski: „Ja rozumiem, że Polak może mieć tylko jedną ojczyznę, ale dlaczego to ma być Egipt?” 


Kochani! 

To się zdarzylo ponad pół wieku temu. Nie pora przesiąść się do teraźniejszości?

„Chłoptysie i dziewczątka z tatusiowych limuzyn”. Niegdysiejsi tułacze, dzisiaj postrzegani przez młodych jako sędziwi starcy. Nazwijmy ich przez uprzejmość seniorami.

Niektórzy wciąż wynoszą swoją traumę do internetu: wyzwiska i paszkwile, dokument podróży i celnicy, to byliśmy My! Owszem, w marcu innych też bili ale My! zapamiętaliśmy nazwiska: Kur wie lepiej, Osiadacz,  Gontarz i reszta tej zgrai. Że po naszym wyjeździe za dobrotliwego Gierka przeczesywano biblioteki i rewidowano lektury szkolne, całkiem zwyczajnie nie wiedzieliśmy. Do traumy przykładały się konsulaty.  -Wiza do Polski na pogrzeb babci?  Cóż za czelność!  Strażnicy wertowali listę niepożądanych, fizycznie od granicy też, już obywateli innych krajow, odganiano. Nie było jeszcze internetu, kartkowaliśmy w księgarniach książkę Janiny Bauman. W pale się nie mieści, jak wrednie szykanowano tuż przed i w trakcie wyjazdu jej rodzinę:   córki i Zygmunta – guru współczesnej socjologii.

Ani dyskryminowani ani wyrzuceni. Żyją w Szwecji z własnego wyboru. Zbierają się co roku w ludowych strojach pod norweską flagą. Żaden fenomen, Polacy z całej wielkiej Ameryki (wśród nich autentyczni uciekinierzy) też się tak spotykają, tylko flagi inne.

Fenomen „Wycieczki” odmienny: na podobieństwo polskich Ormian zjeżdżali się i zjeżdżają  nadal przybysze z całego świata. W Skandynawii na „kolonie”, (miś)dziś już po herbacie, lecz  nadal kwitnie wspólna turystyka. Na większy zjazd trafiła przed laty Torańska, w nowej Polsce autorka kapitalnych wywiadów z niedoszłymi wycieczkowiczami. Ale wtedy podobno niemal osłupiała, tak okrojoną miała przed przyjazdem wiedzę o najbliższej przeszłości swego kraju. Przepędzeni z Holokaustem w genach, w PRL-u wyrugowani z historii. 

Lec: -Jak ćwiczyć pamięć, by umieć zapomnieć?

Bronek

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Niestety ten wielki Bauman opluwal Izrael i tego mu nie wybaczymy. A Córka mieszka nadal w Izraelu i niech jej będzie jak najlepiej.

  2. „In a 2011 interview in the Polish weekly, „Polityka”, Bauman criticised Zionism and Israel, saying Israel was not interested in peace and that it was „taking advantage of the Holocaust to legitimize unconscionable acts”. He compared the Israeli West Bank barrier to the walls of the Warsaw Ghetto where hundreds of thousands of Jews died in the Holocaust….”

  3. Na foto tu Wiesio, ale rownie dobrze moglby byc tak zalowany tu Bauman, wielki guru.
    jego wypowiedzi o Izraelu, i to w prasie polskiej, jakby z przemowien wielkiego intelektualisty Gomuly, kilkadziesiat lat wczesniej, wiec kto tu wlasciwie ten ”guru” ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.