Uncategorized

Przewodnik dla zakłopotanych Sukkot (Święto Namiotów), 2022

1.Sukkot to narodowe święto wyzwolenia Żydów, upamiętniające przejście narodu żydowskiego z niewoli egipskiej do wolności i suwerenności w Ziemi Izraela, które zainspirowało ruch abolicjonistyczny w USA. Ponadto upamiętnia 40-letnią wędrówkę po pustyni w drodze do Ziemi Izraela, wyrażając wdzięczność za żniwa i zgromadzenie narodu żydowskiego w Ziemi Izraela.

Sukkot jest trzecim żydowskim świętem pielgrzymkowym (po Pesach i Szawouot/Zielonych Świątkach), które podkreśla wiarę, optymizm oparty na rzeczywistości, wyzwolenie z niewoli egipskiej, mentalność „mogę zrobić” i przeciwstawianie się przeciwnościom losu .

  1. Sukkot, Święto Namiotów (10-17 października 2022) upamiętnia biblijny Exodus. Swoją nazwę wywodzi od pierwszego przystanku poza Egiptem – miasta Sukkot – jak zostało to udokumentowane w Księdze Wyjścia 13:20-22 i Lb 33:3-5 . Sukkot to także nazwa pierwszego przystanku Jakuba na zachód od Jordanu, po powrocie do Ziemi Izraela po 20-letniej pracy dla Labana w Aramie ( Rdz 33:17 ).

Budowę Świętego Przystanku, podczas wyjścia z Egiptu, rozpoczęto pierwszego dnia Sukkot (pełnia księżyca).

Sukkot podkreśla stopniowe przechodzenie od duchowego stanu ducha podczas Rosz Haszana i Jom Kippur do codzienności w pozostałej części roku oraz od religijnych zasad judaizmu do kształtowania się narodowej, historycznej i geograficznej tożsamości żydowskiej.

  1. 7 dni Sukot – obchodzone w siódmym żydowskim miesiącu Tiszrei – jest poświęcone 7 najwyższym gościom w duchu i godnym uwagi opiekunom (Uszpizin po aramejsku i hebrajsku): kierującym się zasadami, narodowymi przywódcami żydowskimi, którzy byli współczujący i odważni pasterze, którzy zapoczątkowali przełomowe inicjatywy: Abraham, Izaak, Jakub, Józef, Mojżesz, Aaron i Dawid. Byli obdarzeni wiarą, optymizmem opartym na rzeczywistości, pokorą, przywództwem opartym na zasadach, współczuciem, wielkodusznością, wytrwałością w obliczu zniechęcających szans i pokoju poprzez siłę.
  2. W Sukot występują cztery gatunki ( Księga Kapłańska 23:39-41 ): 1 cytro (reprezentującyn króla Dawida, autora Psalmów ), 1 gałązka palmowa (reprezentująca Józefa), 3 gałązki mirtu (reprezentujące trzech Patriarchów) i 2 gałązki wierzby ( reprezentujących Mojżesza i Aharona, wzory do naśladowania pokory), które są ze sobą powiązane, reprezentując jedność poprzez różnorodność narodu żydowskiego.

Gatunki te reprezentują rolnicze regiony Ziemi Izraela: południowy Negev i Arava (palma), zbocza północnych Wzgórz Golan, Górną Galileę i Górę Karmel (mirt), strumienie centralnych gór Judei i Samarii ( wierzba) i zachodnia równina przybrzeżna (cytron).

Reprezentują również cztery warunki przywództwa: solidny kręgosłup (gałązka palmowa), pokora (wierzba), współczujące serce (cytron) i przenikliwe oczy (mirt).

Gałązka palmowa, starożytny symbol zwycięstwa, pojawiała się na monetach z epoki Machabeuszy (od II wieku p.n.e. do I wieku ne) oraz buntu Bar Kochby (132-135 ne). Według Pierwszej Księgi Machabejskiej , rozdział 13, Szymon Machabeusz świętował odzyskanie Cytadeli Dawida w Jerozolimie za pomocą bębnów, harf i gałązek palmowych.

  1. Tradycyjnie Sukkot poświęcony jest studiowaniu biblijnej Księgi Koheleta , napisanej przez króla Salomona, która podkreśla pokorę, moralność, cierpliwość, uczenie się na błędach z przeszłości, upamiętnianie i perspektywę historyczną, rodzinę, przyjaźń, długoterminowe myślenie, właściwe wyczucie czasu, realizm i wiedza.

Nieżyjący już senator Robert Byrd (D-WV), najdłużej urzędujący senator USA, często cytował wersety biblijne w ogólności, aw szczególności Księgę Koheleta . Na przykład 7 listopada 2008 roku, po odejściu z funkcji przewodniczącego najpotężniejszej senackiej komisji ds. środków, oświadczył: „Na wszystko jest czas i czas na wszelkie cele pod niebem ( Kaznodziei 3:1)”.

  1. Sukkot podkreśla pokorę, o czym świadczy siedmiodniowa przeprowadzka ze stałego miejsca zamieszkania do tymczasowego, skromnego, drewnianego szałasu (po hebrajsku Sukkah), który dawał schronienie ludowi Izraela podczas wyjścia.
  2. Sukkot wyraża tęsknotę za opartym na rzeczywistości powszechnym pokojem, podkreślając Sukkę Pokoju (Sukkat Shalom).

Przewodnik dla zakłopotanych Sukkot (Święto Namiotów), 2022

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.