Uncategorized

Krotko i zwiezle. wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.11 – 10.11Porozumienie o granicy morskiej Izrael-Liban czeka na ostateczną akceptację partnerów biznesowych.


Prezydent Isaac Herzog otrzymał oficjalne wyniki wyborów do Knesetu i rozpocznie konsultacje z delegacjami reprezentującymi wszystkie frakcje wybrane do Knesetu w celu ustalenia, który kandydat powinien otrzymać mandat do utworzenia nowego rządu.


Katar wyraził wstępną zgodę na utworzenie przez Izrael tymczasowego biura dyplomatycznego w Doha, aby umożliwić izraelskim kibicom udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej (20 listopada-18 grudnia b.r.).


Izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy konwój ciężarówek na granicy syryjsko-irackiej. Zginęło 25 członków proirańskiej milicji, a 10 zostało rannych.


Grupa przyszłych posłów Knesetu z Likudu i partii religijnych, udała się na modlitwy do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Podczas wchodzenia do grobowca doszło do ataku terrorystów, którzy usiłowali rzucić improwizowany ładunek wybuchowy. Żołnierze otworzyli ogień do napastników i bomba wybuchła zanim zdołali ją rzucić.


Na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk podpisano memorandum o porozumieniu między Izraelem, Jordanią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi w celu dalszego promowania Projektu Prosperity – zakupu przez Izrael “zielonej energii” z Jordanii w zamian za wodę pitną


Urząd Miasta Jerozolimy nazwał plac na cześć portugalskiego dyplomaty Aristidesa de Sousa Mendes, któremu przypisuje się uratowanie życia tysięcy Żydów podczas Holokaustu.


4 lata po decyzji Trumpa Jerozolima ogłasza plan stałej ambasady USA


Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro skrytykowało planowaną konferencję w Tel Awiwie, łączącą Holokaust i izraelską wojnę o niepodległość.


Prezydent Izraela Isaac Herzog wręczył w środę w Jerozolimie Izraelski Medal Honorowy Prezydentowi Cypru Nicosa Anastasiadesowi w uznaniu jego wysiłków na rzecz rozwoju stosunków dwustronnych.


Największa dostawa pojazdów Tesli, jaką kiedykolwiek wysłano do Izraela, dotarła do portu Aszdod we wtorek. W skład przesyłki wchodzi nieco ponad 2500 sedanów Modelu 3.


Amerykańska poczta US Postal Service (USPS) wydała nowy znaczek pocztowy na Chanukę. Znaczek został zaprojektowany przez artystkę Jeanette Kuvin Oren.


Bezalel Smotrich spotkał się z Benjaminem Netanjahu. Zgodnie z zapowiedzią biura Smotricha, spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze „i poczyniono znaczne postępy w kierunku ustanowienia rządu jedności narodowej”.


Partia Likud w środę powiedziała prezydentowi Issacowi Herzogowi, że popierają Benjamina Netanjahu jako następnego premiera.


Terroryści ostrzelali punkt kontrolny Gilboa na północy Samarii. Pociski trafiły jeden z budynków, ale nikt nie odniósł obrażeń.


Izrael zmienił przepisy obowiązujące na przejściu granicznym Most Allenby z Jordanią. Od teraz przejście będzie otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby w ten sposób przynieść ulgę w warunkach podróży mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej. Przejście graniczne Allenby umożliwia Palestyńczykom wjazd do Jordanii, a stamtąd do wszystkich części świata.


Pierwsze w historii zdanie w języku kananejskim znaleziono w Izraelu. Grzebień z kości słoniowej datowany na 1700 p.n.e. z zaklęciem do zwalczania wszy znaleziono w Tel Lachish; archeolog nazywa znalezienie „przełomem w historii ludzkiej umiejętności pisania”


 Nowo odkryty album ze zdjęciami podarowany niedawno Yad Vashem, zawiera rzadkie zdjęcia wydarzeń listopadowego pogromu z 1938 roku, nazywanego przez nazistów „nocą kryształową”. W środę muzeum udostępniło zdjęcia opinii publicznej.


Iran ostrzegł swoich sąsiadów, w tym Arabię ​​Saudyjską, że podejmie działania odwetowe za destabilizację w czasie codziennych protestów wywołanych śmiercią Mahsy Amini.


Ambasador USA w Izraelu Tom Nides ostrzegał w wywiadach, że Biały Dom nie zgodzi sie na wszelkie próby przyszłego rządu izraelskiego dotyczące aneksji całości lub części Zachodniego Brzegu.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.