Uncategorized

MISTRZ NAD MISTRZAMI

Jerzy Klechta

Człowiek i pisarz to znakomity. Urodzony 8 listopada 1923 w Warszawie.  Jeszcze dziś , w przeddzień 100 lat życia twórczość Jego jest pełna młodości. Józef Hen – bo o Nim mowa – już dziś zapisany został wśród pisarskich mocarzy.

Życie szło Mu pod górkę. Podli ludzie nigdy nie zapomnieli Mu „żydostwa”. Przeżył bombardowanie Warszawy ( Wrzesień 1939), potem chciał wstąpić do armii Andersa, aresztowany przez Sowietów , szukał wojska, w którym mógłby walczyć przeciwko Niemcom, bogata , dramatyczna była Jego wojenna tułaczka.

Jozef Hen

Po wojnie wrócił do kraju. Zabrał się do pisania: należał do redakcji pism „Orzeł  Biały” i Żołnierz Polski”. Potem zabrał się do pisania książek. Jest ich nie mało. „Nikt nie wola” ( reż. Kazimierz Kutz – to moja ulubiona). Nie zapisał się do partii.  Był sam sobie żeglarzem i okrętem. Marcową antysemicką akcję ciężko przeżył.

Przez całe życie aktywny i zawsze stał po stronie, która władzy się nie podobała. Sięgnął do filmów. Długa, bogata jest lista Jego twórczości.  Mistrz nad Mistrzami! 

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.