Uncategorized

Krotko i zwiezle:wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.12 – 16.12


Członek Knesetu i nominowany minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir i szef policji Yaakov “Kobi” Shabtai zaangażowali się w publiczną kłótnię podczas środowego przesłuchania w Knesecie nad tak zwanym “Ben-Gvir Bill”, który ma przenieść znaczące uprawnienia z komisarza na ministra nadzorującego policję.


Ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu we współpracy z filantropem Sylvanem Adamsem, izraelskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, LionTree LLC i Izraelskim Stowarzyszeniem Esportowym ogłosiła pierwsze w historii Abraham Accords Esports Peace Games, odbędzie się w Tel Awiwie w dniach 26-28 stycznia.Esports Peace Games to cyfrowe mistrzostwa w grach wideo, w których drużyny narodowe z krajów regionalnych będą rywalizować o czołowe światowe tytuły e-sportowe. W wydarzeniu wezmą udział zawodnicy m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu i Maroka.


Ben-Gvir na szczycie chrześcijańskich mediów: „Mamy tego samego wroga”


BBC Arabic po cichu wprowadza zmiany w następstwie kontroli organów nadzorujących media.Reformy obejmują usunięcie antysemickiego sympatyka terrorystów, redukcję 70 stanowisk w departamentach i wydanie wielu sprostowań


Aby ocalić gatunek, lampart perski przenosi się do Izraela. Ramat Gan Safari weźmie udział w projekcie mającym na celu zasiedlenie europejskich ogrodów zoologicznych 200 lampartami i wypuszczenie części na wolność.


Nowy raport opublikowany w środę wykazał, że amerykańskie uniwersytety nie chronią żydowskich i syjonistycznych studentów przed nękaniem.


 Kiedy New York Giants i Washington Commanders zmierzą się w „Sunday Night Football” w ten weekend, na stadionie pojawią się dwa dodatkowe światła.W niedzielę przypada pierwsza noc Chanuki i po raz pierwszy menora zostanie zapalona w namiocie podczas meczu National Football League.


Izraelskie Siły Obronne opublikowały w środę zdjęcia przedstawiające miejsca wyrzutni rakiet, które palestyńskie grupy terrorystyczne umieściły obok kilku szkół w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy.


Osobisty doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział w środę, że głosowanie Kijowa w ONZ w listopadzie w sprawie skierowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze było „błędem”, który należy naprawić.


Izrael i Stany Zjednoczone w środę potępiły wysłanniczkę ONZ Francescę Albanese za antysemickie wypowiedzi, które wygłosiła w 2014 roku, a które niedawno wypłynęły na światło dzienne.


Irlandzki żołnierz należący do Tymczasowych Sił Narodów Zjednoczonych w Libanie (UNIFIL) został zastrzelony, gdy jego patrol znalazł się w środę pod ostrzałem z broni ręcznej – poinformowało irlandzkie wojsko.


„Nowa era leczenia”: Izraelczycy jako pierwsi otrzymali „przełomowy” lek na ALS


Firma nawozowa ICL powiedziała że zgodziła się zapłacić 115 mln NIS (33,7 mln USD) w ramach rekompensaty dla Israel Nature and Parks Authority i innych skarżących w ich cywilnym pozwie zbiorowym dotyczącym wycieku z 2017 roku, który spowodował ogromne zanieczyszczenie koryta rzeki Nahal Ashalim w regionie Negev.


Po raz pierwszy od sześciu lat wznowiony został dialog polityczny między Izraelem i Unią Europejską. Izrael reprezentowała Tayla Lador, a Unię reprezentował Carl Hallergard.


Izraelscy eksperci dołączyli do kolegów z Maroka, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Manamie na inauguracyjnej Arabskiej Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Cyberbezpieczeństwa.


Prezydent Izraela Isaac Herzog uznał za “krwawe zniesławienie” porównania polityki państwa żydowskiego wobec Palestyńczyków do południowoafrykańskiego apartheidu.


Wyznaczony na premiera Izraela Benjamin Netanjahu obiecał że zagwarantuje, że wszyscy członkowie jego przyszłego rządu będą działać rozsądnie, mówiąc, że to na nim spoczywa odpowiedzialność, ponieważ jego partnerzy polityczni dołączają do niego, a nie na odwrót.


Ministerstwo Rolnictwa poinformowało że na farmie drobiu w środkowym Izraelu wykryto kurczaki zarażone nowym szczepem ptasiej grypy.


Austriackie miasto Linz ogłosiło że planuje zmienić nazwę ulicy honorującej założyciela luksusowego producenta samochodów Porsche po tym, jak komisja badająca sporne nazwy uznała jego nazistowską przeszłość za “problematyczną”.


Powstająca koalicja zaliczyła w piątek pierwsze czytanie wysoce kontrowersyjnych przepisów, które były politycznym warunkiem wstępnym dla sfinalizowania twardego rządu pod wodzą lidera Likudu Benjamina Netanjahu.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. A propos wzmianki o ”Sunday night football”, nawet z calym wzrostem antysemityzmu w USA, gdzie jeszcze na swiecie, (poza Izraelem), na sportowym stadionie postawi sie Menore i zapali swiece z okazji Chanuki?
    Stefcia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.