Uncategorized

Netanyahu oferuje zawieszenie planów aneksji w zamian za pokój z Rijadem

“Jeśli będziemy mieli pokój z Arabią Saudyjską, to skutecznie doprowadzimy do zakończenia konfliktu arabsko-izraelskiego” – oświadczył Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu.


Ówczesny prezydent USA Donald Trump, minister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatif bin Rashid Al Zayani, premier Izraela Benjamin Netanyahu i minister spraw zagranicznych ZEA Abdullah bin Zayed Al Nahyan podpisują porozumienia Abrahama na południowym trawniku Białego Domu, 15 września 2020 r.
Nominowany na premiera Benjamin Netanjahu zawiesiłby plany aneksji części Judei i Samarii, powszechnie znanej jako Zachodni Brzeg w zamian za normalizację stosunków z Arabią Saudyjską – wynika z raportu z weekendu.

Trwają rozmowy między Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską w tym celu, podał Yediot Aharonot.

Netanyahu stwierdził, że ma nadzieję na przyjęcie Arabii Saudyjskiej do grona krajów, które przystąpiły do porozumień z Abrahamem.

“Mam nadzieję, że doprowadzimy do pełnego, formalnego pokoju, tak jak zrobiliśmy to z innymi państwami Zatoki Perskiej, takimi jak Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie”, stwierdził podczas wywiadu dla Jewish Insider 23 grudnia.

“To bardzo ważny cel, bo jeśli będziemy mieli pokój z Arabią Saudyjską, to skutecznie doprowadzimy do zakończenia konfliktu arabsko-izraelskiego” – dodał.

Netanyahu zauważył, że Saudyjczycy już podjęli kroki pokazujące, że są skłonni do pełnej normalizacji.

“Decyzja rządu saudyjskiego o otwarciu saudyjskiej przestrzeni powietrznej dla Izraela miała miejsce przed porozumieniami Abrahama, to daje ci całkiem dobrą wskazówkę, że nie patrzyli z pogardą na porozumienia Abrahama. To zostało zrobione w 2018 roku, porozumienia Abrahama zostały zrobione w 2020 roku” – powiedział.

Porozumienia położyły kres idei, że pokój z Palestyńczykami musi nastąpić najpierw, zanim będzie możliwy szerszy pokój regionalny z państwami arabskimi, kontynuował Netanyahu.

Rosnąca potęga gospodarcza, technologiczna, militarna i dyplomatyczna” Izraela umożliwiła wyrwanie się z “palestyńskiego kaftana bezpieczeństwa”, co sprawiło, że kraje arabskie zaczęły postrzegać Izrael jako potencjalnego sojusznika i partnera, a nie jako wroga, powiedział Netanyahu

Netanyahu oferuje zawieszenie planów aneksji w zamian za pokój z Rijadem

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie da się tego sprzedać w obecnej, bardzo nieprzychylnej, atmosferze w stosunku do Izraela. Może po zmianie administracji.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.