Uncategorized

Palestyńczycy potępiają izraelskie umowy koalicyjne, ostrzegając przed ” wybuchem” na Bliskim Wschodzie


Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu (R) greets Palestinian President Mahmoud Abbas in the Monroe Room of the State Department in Washington September 2, 2010. (photo credit: REUTERS/JASON REED)
Israel’s Prime Minister Benjamin Netanyahu (R) greets Palestinian President Mahmoud Abbas in the Monroe Room of the State Department in Washington September 2, 2010.

PA ostrzegła społeczność międzynarodową przed ” złymi porozumieniami Benjamina Netanyahu z jego skrajnie prawicowymi faszystowskimi partnerami koalicyjnymi.”

Palestyńczycy wyrazili głębokie zaniepokojenie umowami podpisanymi między nominowanym na premiera Benjaminem Netanjahu a jego skrajnie prawicowymi partnerami koalicyjnymi, zwłaszcza szefem Otzma Yehudit MK Itamarem Ben-Gvirem i Bezallem Smotrichem z Partii Religijnych Syjonistów (RZP).

Ostrzegli oni, że polityka nadchodzącego rządu doprowadzi do “eksplozji” i wezwali Autonomię Palestyńską oraz społeczność międzynarodową do przygotowania się na najgorsze scenariusze.

Władze Autonomii Palestyńskiej wezwały wspólnotę międzynarodową, administrację amerykańską i Unię Europejską do powiązania swoich relacji z rządem Netanjahu “w zakresie jego zaangażowania w prawo międzynarodowe, decyzje o legitymizacji międzynarodowej i zasady praw człowieka.
Nowy rząd zezwoli firmom na odmowę obsługi osób LGBTQ+ i innych osób niż Żydzi

Palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że “z wielką uwagą” patrzy na doniesienia izraelskich mediów dotyczące “nieudanych porozumień Netanjahu z jego skrajnie prawicowymi koalicjantami .

MK Itamar Ben Gvir, szef partii politycznej Otzma Yehudit surrouned odwiedza w Beit Orot, w dzielnicy Wschodniej Jerozolimy At-Tur, 13 października 2022. (kredyt: YONATAN SINDEL/FLASH90)

Palestyńczycy obawiają się posunięcia dającego kontrolę nad Zachodnim Brzegiem Smotrichowi

KAN News podał, że w ramach umowy koalicyjnej z RZP, Netanyahu zgodził się na zrzeczenie się znaczącej kontroli nad procesem zatwierdzania budowy osiedli na rzecz Smotricha.

Netanyahu podobno zgodził się przekazać partii Smotricha władzę nad dwoma kluczowymi organami odpowiedzialnymi za izraelską kontrolę na Zachodnim Brzegu – Koordynatorem Działań Rządowych na Terytoriach (COGAT) i Administracją Cywilną.

Palestyńczycy obawiają się, że to posunięcie utoruje nowemu rządowi drogę do rozszerzenia izraelskiego prawa na duże części Zachodniego Brzegu, zwłaszcza na obszar C, który jest pod wyłączną kontrolą Izraela.

Palestyńczycy są ponadto zaniepokojeni naleganiem Ben-Gvira na włączenie do umowy koalicyjnej klauzuli, która nakłada karę śmierci na skazanych terrorystów.

Według oświadczenia frakcji Otzma Yehudit Ben-Gvira uzgodniono, że ustawa o karze śmierci zostanie uchwalona przed uchwaleniem budżetu na rok 2023.

Palestyński FM ostrzega przed niebezpieczeństwem zmiany status quo

Ministerstwo stwierdziło w oświadczeniu, że porozumienia pozwolą na “aneksję” Zachodniego Brzegu i legalizację placówek osadników oraz przyznają Ben-Gvirowi “licencję na pracę i promowanie kary śmierci”.

“MSZ ostrzegło przed niebezpieczeństwami wdrożenia tych porozumień dla konfliktu i całego regionu, zwłaszcza przed reperkusjami zmiany status quo w Jerozolimie i jej świętych miejscach, z których najważniejszym jest błogosławiony meczet Al-Aksa” – dodano w oświadczeniu.

Ministerstwo ostrzegło, że reakcja społeczności izraelskiej na umowy koalicyjne “nie wznosi się na poziom realnych zagrożeń dla sytuacji w regionie.”

Przewodniczący PA Mahmud Abbas stwierdził, że Palestyńczycy będą konfrontować politykę Izraela za pomocą “pokojowego oporu” i działań w międzynarodowych sądach i forach.

“Nie zaakceptujemy praktyk władz okupacyjnych i skonfrontujemy je z pokojowym oporem ludowym oraz na wszystkich międzynarodowych forach i sądach” – stwierdził Abbas w przesłaniu do chrześcijan w przeddzień świąt Bożego Narodzenia.

Abbas wezwał społeczność międzynarodową do “zakończenia milczenia i powstrzymania izraelskich zbrodni, w tym ekspansji osadniczej, aneksji ziem i tworzenia rasistowskiego reżimu kolonialnego.”

Dodał: “Potwierdzamy, że jedynym sposobem dla naszego narodu i wszystkich narodów regionu, aby cieszyć się bezpieczeństwem, stabilnością i dobrobytem, jest uzyskanie przez nasz naród palestyński ich uzasadnionych praw, które zostały zatwierdzone przez rezolucje międzynarodowej legitymacji poprzez zakończenie izraelskiej okupacji i ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią i powrotem uchodźców.”

Tayseer Khaled, członek Komitetu Wykonawczego OWP, stwierdził, że Palestyńczycy są zaniepokojeni, ponieważ Netanyahu dał ” skrajnej faszystowskiej prawicy wrażliwe stanowiska i przyznał im władzę nad wrażliwymi kwestiami, takimi jak legalizacja placówek osadniczych, rozszerzenie działalności osadniczej i aneksja obszarów na Zachodnim Brzegu.”

Khaled stwierdził, że Palestyńczycy powinni szukać wsparcia swoich przyjaciół w ściganiu Izraela na wszystkich międzynarodowych forach i pociągnięciu go do odpowiedzialności za jego “zbrodnie” przeciwko narodowi palestyńskiemu.

Palestyński felietonista Mohammed Yaghi stwierdził, że to czego potrzebują teraz Palestyńczycy to nowe przywództwo, które byłoby w stanie skonfrontować się z rządem Netanyahu.

Nowe przywództwo, napisał w palestyńskim dzienniku Al-Quds, powinno rozważyć możliwość “eskalacji” konfliktu z Izraelem i odejścia od porozumień z Oslo z 1993 roku.

Unieważnienie porozumień z Oslo, wyjaśnił, nie wymagałoby koniecznie “rozwiązania Autonomii Palestyńskiej, a jedynie ogłoszenia, że nie jest ona już odpowiedzialna za sprawy polityczne i bezpieczeństwa.”

W artykule redakcyjnym Al-Quds ostrzegł, że polityka nadchodzącego rządu “spowoduje eksplozję i tak już wybuchowej sytuacji i postawi region i świat na wulkanie, który może wybuchnąć w każdej chwili, zagrażając globalnemu pokojowi i bezpieczeństwu.”

Według gazety “następny etap jest bardzo niebezpieczny i jeśli nie przygotujemy się na niego i nie podejmiemy wszelkich środków, by udaremnić ekstremistyczny i rasistowski rząd okupacyjny, sprawy potoczą się ze złego na gorsze.”

KHALED ABU TOAMEH
Nagradzany dziennikarz i producent telewizyjny, który zajmuje się sprawami palestyńskimi dla The Jerusalem Post. Wcześniej pracował jako starszy producent dla NBC na Bliskim Wschodzie i relacjonował wydarzenia na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy dla kilku mediów.


Palestyńczycy potępiają izraelskie umowy koalicyjne, ostrzegają przed ” wybuchem” na Bliskim Wschodzie

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.