Uncategorized

Tajne spotkanie w Watykanie. Papież wiedział o planach Hitlera? Rosyjski wywiad odtajnił dokumenty

Pius XII

Wywiad rosyjski opublikował tajne dokumenty, które mają pochodzić z lat 30. i 40. W jednym z udostępnionych materiałów znajduje się informacja na temat przewrotu zaplanowanego przez Adolfa Hitlera na terenie Związku Radzieckiego. Według Rosjan papież miał wiedzieć o ataku III Rzeszy na ZSRR na kilka miesięcy przed operacją Barbarossa.

Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej z okazji 102. rocznicy powstania tej instytucji odtajniła i opublikowała historyczne dokumenty. Największe zainteresowania wzbudziły zwłaszcza dwa z nich. Publikacja takich materiałów na pewno przysłuży się propagandowym celom i będzie kolejnym “dowodem” na to, jak Zachód rzekomo źle traktuje Rosję.

Rosyjski wywiad odtajnił dokumenty. Papież Pius XII miał wiedzieć o ataku planowanym przez Hitlera na ZSRR

Jak podaje rosyjska agencja prasowa TASS, rosyjski wywiad udostępnił m.in. dokument z 1933 roku, który dotyczy planów Adolfa Hitlera zorganizowania przewrotu na terenie Związku Radzieckiego. Z danych rosyjskiego wywiadu wynika, że plany te pojawiły się pół roku po tym, jak hitlerowska NSDAP zdobyła władzę w Niemczech. 

Z dokumentu wynika także, że Hitler chciał doprowadzić do zamachu stanu w ZSRR, a z Białorusi utworzyć “niemiecką kolonię”. Mieszkańcy Białorusi mieliby zostać przesiedleni do Rosji, a na ich miejsce hitlerowcy mieli zamiar ściągnąć Niemców żyjących w Autonomicznej Socjalistycznej Radzieckiej Republice Nadwołżańskich Niemców, która była częścią ZSRR w latach 1923-1941. 

Drugi z dokumentów datowany jest na 1941 rok. Rosyjski wywiad dotarł do informacji, według których papież Pius XII miał znać plany III Rzeszy dotyczące ataku na Związek Radziecki. Zaszyfrowany telegram, który miał wpaść w ręce sowieckiego agenta, jest datowany dokładnie na 3 maja 1941 roku. 23 kwietnia 1941 roku miało natomiast dojść do tajnego spotkania papieża z 400 jezuitami. 

Z notatek agenta wynika, że jezuici m.in. z Białorusi i Ukrainy mieli zostać poinstruowani, by gromadzili się w ośrodkach zlokalizowanych bliżej zachodnich granic tych państw, “ponieważ spodziewana jest niemiecka ofensywa przeciwko ZSRR, wkrótce po likwidacji kwestii greckiej”. Dokumenty nie przedstawiają jednak, w jaki sposób Pius XII miał wejść w posiadanie takich informacji i czy miał je od służb Watykanu, czy bezpośrednio od władz III Rzeszy. 

Później jednak “kwestia grecka” nie poszła zgodnie z planami III Rzeszy i opóźniła ofensywę Niemców na wschodzie. Atak na ZSRR, prowadzony pod nazwą operacja Barbarossa, rozpoczął się 22 czerwca 1941 roku.

Natalia Pacholczyk

Tajne spotkanie w Watykanie. Papież wiedział o planach Hitlera? Rosyjski wywiad odtajnił dokumenty

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Pisze Piotr C
    Znając trochę Kościół od środka, zakładam, że Watykan mógł z pewnym wyprzedzeniem wiedzieć więcej (przez siatkę diecezji, siatkę zakonów itd). Ale jeśli dziś Rosja takie coś wyjmuje z rękawa, to jest to bardzo, ale to bardzo wątpliwy as.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.