Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 248

Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Skończył się intensywny okres licznych wyjazdów na konferencje naukowe (w krótkim czasie odwiedziłem m.in. Toruń, Katowice, Wrocław, Kraków i wiele innych, pięknych polskich miast). Mogę zatem spokojnie, korzystając z zimowej aury za oknem, rozgościć się wygodnie w fotelu i wrócić do ulubionej muzyki, książek i filmów.

Muzyka

Zbliża się Sylwester, więc postanowiłem uporządkować swoje pliki mp3 z muzyką, której słucham w czasie treningów biegowych. Tak powstała strona “Muzyki z krainy snów”. Znalazły się tam już 444 piosenki zagraniczne (https://wiersze.co/piosenki.htm) i 258 polskich utworów (https://wiersze.co/piosenki2.htm). Cały czas dokładam nowe. Z polskich piosenek polecam m. in.:

– Michał Żebrowski i Anna Jopek – “Wspomnienie” (“Pan Tadeusz”)

– Beata Rybotycka – “Tańcz mnie po miłości kres” (polski cover przeboju Leonarda Cohena)

– Raz Dwa Trzy – “Jeszcze w zielone gramy”

– Małgorzata Kozłowska i Kuba Jurzyk – “Shallow”

– Igor Herbut & Jucho – “Nic głupiego”

– Skor – “Usłysz Mnie”

– Kwiat Jabłoni – “Dziś późno pójdę spać”

– Cztery Pory Miłowania – “Nim”

oraz setki innych utworów polskich i zagranicznych. Jeśli macie swoje ulubione kawałki, będę wdzięczny za ich przesłanie. Miłego oglądania i słuchania. 

A teraz polecam niezwykłe wykonanie starego przeboju “Biały miś”. Poniższa piosenka była motywem muzycznym filmu Wojciecha Smarzowskiego “Wesele” z 2021 roku. O tym filmie napisano już chyba wszystko. Tomasz Raczek powiedział krótko: “Film brawurowy i odważny: o naturze ludzi, o naturze Polaków, Żydów. O tchórzostwie i małości. O nas wtedy i dziś.” Ten film trzeba zobaczyć. A tutaj “Biały miś”:

Książka

Przed każdymi kolejnymi targami bądź wizytami na bazarach obiecuję sobie, że idę tylko popatrzeć, że już nigdy więcej, że przecież brak miejsca w mieszkaniu, że inflacja szaleje i są inne, pilniejsze wydatki (np. na papier toaletowy, krem do golenia, proszek do prania i coś do garnka). A jednak znowu to mnie dopada. Skrada się niepostrzeżenie. Wygląda zza dużego pudła z napisem “Wyprzedaż”, uśmiecha się zalotnie i patrzy na Ciebie tymi dużymi, łzawymi oczami kota w butach ze “Shreka”. Szepcze do ucha: “Zabierz mnie ze sobą do ciepłego mieszkania, nie zostawiaj mnie samej w tym dużym, zimnym pudle”. No i potem dźwigasz przez pół Warszawy ciężkie torby z tymi “sierotkami”. 

Oto jeden z moich ostatnich nabytków – fenomenalna książka “Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę. 200 najważniejszych utworów polskiego rocka” – wnikliwe opisy, anegdoty, ciekawostki i dokładna analiza 200 najważniejszych i najpopularniejszych piosenek polskiego rocka (i nie tylko rocka, ponieważ książka obejmuje także np. “Pod Papugami” Czesława Niemena, “Zegarmistrza światła” Tadeusza Woźniaka i inne “perełki” aż po czasy współczesne). Są m. in.: Wilki, De Mono, Róże Europy, T. Love, Dżem, Elektryczne Gitary, Hey, Edyta Bartosiewicz, Big Cyc, Myslowitz, Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni, Obywatel G.C., Budka Suflera, Kazik, Perfect, Kult, Republika, Lady Pank i wiele innych kapel oraz wykonawców. Nic tylko usiąść wygodnie w miękkim fotelu przy dawnej lampie i czytać… 

Miłej nocy i dobrych snów

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.