Uncategorized

Setki tunezyjskich Żydów otrzymało status ocalonych z Holokaustu dzięki spóźnionym badaniom

Tunezyjscy Żydzi pod okupacją nazistowską, 1942 r.

Kampania organizacji Aviv for Holocaust Survivors udowodniła, że mimo braku oficjalnego dekretu nazistów, kobiety i dzieci musiały wykonywać pracę pod przymusem w czasie wojny.

Żydowskie kobiety i dzieci, które przybyły do Izraela po 1953 roku z Tunezji, zostaną uznane przez państwo za ocalałych z Holokaustu,Dotychczasowa polityka wykluczała traktowanie tej grupy jako ocalałych z Holokaustu w pełnym zakresie, odmawiając im różnych świadczeń i uprawnień. I to pomimo przymusowej pracy, którą musieli znosić pod okupacją nazistowską. 

W ostatnich miesiącach organizacja non-profit Aviv for Holocaust Survivors złożyła w imieniu tych osób nowe wnioski, które zakończyły się sukcesem. Oznacza to, że kilka tysięcy szekli zostanie prawdopodobnie dodanych do ich miesięcznego wynagrodzenia i będą one kwalifikować się do różnych innych świadczeń ze strony rządu. 

Sukces dotyczy początkowo 400 kobiet, które musiały pracować w warunkach pracy przymusowej, oraz 300 dzieci, które do nich dołączyły. Wcześniej odmawiano im tego statusu, ponieważ wyemigrowały do Izraela po październiku 1953 roku, czyli po dacie ostatecznej, co powodowało, że kwalifikowały się tylko do obniżonych świadczeń. Teraz zamiast kilku tysięcy szekli raz w roku, dostaną miesięczny zasiłek, który dla niektórych może “zmienić życie”. Rząd podkreślił, że przyszłe wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, choć prawdopodobnie i one zostaną zatwierdzone, jeśli spełnią nowe kryteria. 

W 2015 roku rząd zdecydował się przyznać pełny status ocalałego z Holokaustu rumuńskim imigrantom, którzy byli poddani warunkom pracy pod przymusem z powodu wydanego wówczas nazistowskiego prawa. Rząd postanowił zastosować to do żydowskich mężczyzn z Tunezji, którzy mieli wtedy od 18 do 50 lat, ale nie do kobiet i dzieci. W ostatnich latach kobiety i dzieci z Tunezji, które również podlegały tym samym warunkom, zaczęły przekazywać swoje zeznania, co spotkało się z odmową ze strony urzędników izraelskich, którzy stwierdzili, że w czasie okupacji hitlerowskiej nie istniało żadne oficjalne prawo, które nakazywałoby im wykonywanie pracy przymusowej. Zeznania te dowodziły jednak, że w praktyce musieli oni wykonywać taką samą pracę jak inni, którzy podlegali takim prawom, w efekcie, ponieważ byli narażeni na nadużycia i kaprysy nazistów, którzy działali na własną rękę bez oficjalnej ustawy. 

Ravit Lieberman, który jest szefem odpowiedniego departamentu w Ministerstwie Finansów, stwierdza: “Ci, którzy napiszą do nas, że byli poddani pracy pod przymusem lub musieli dołączyć do matki, która wykonywała taką działalność, otrzymają od nas przywilej zweryfikowania. Nie będziemy starali się weryfikować każdego szczegółu ich relacji”. Zaznaczyła, że choć nie będzie to proces automatyczny, bo niektóre środki muszą odpowiadać kryteriom ustalonym przez rząd niemiecki, to celem jest “ułatwienie życia wszystkim ocalałym z Holokaustu.” , 

Orly Sivan, który jest dyrektorem generalnym Aviv for Holocaust Survivors, stwierdził: “W ostatnich miesiącach prowadziliśmy kampanię, aby znaleźć setki ocalałych z Holokaustu z Tunezji, abyśmy mogli poinformować ich o ostatnich zmianach i pomóc im uzyskać to, na co zasługują. Każdego dnia otrzymujemy nowe informacje na temat wniosków, które zostały zatwierdzone dzięki organizacji nonprofit. Wzywam wszystkich ocalałych z Holokaustu, aby zadzwonili na naszą infolinię i sprawdzili, czy możemy wam bezpłatnie pomóc w uzyskaniu maksymalnej kwoty, jaka wam się należy. W wielu przypadkach może to zmienić życie i widzimy to każdego dnia. “

Setki tunezyjskich Żydów otrzymało status ocalonych z Holokaustu dzięki spóźnionym badaniom

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.