Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.1 – 6.1


Konferencja Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich potępiła Zgromadzenie Ogólne ONZ za działania zmierzające do nałożenia sankcji na Izrael za ochronę ludności cywilnej.


Premier Benjamin Netanjahu przedstawił wizję swojego rządu dla Izraela , przemawiając na światowej konferencji Ruchu Betar Jabotinsky w Jerozolimie. Wolny rynek kluczem do militarnej i dyplomatycznej siły Izraela


Palestyński starosta sfabrykował historię o izraelskich zwierzętach hodowlanych biorących udział w działalności szpiegowskiej, którą oficjalny dziennik Autonomii Palestyńskiej Al-Hayat Al-Jadida opublikował jako prawdziwa, według raportu Palestinian Media Watch.


Izraelski minister wnioskuje o odebranie obywatelstwa terrorystom, którzy mają zostać uwolnieni


Iran w centrum uwagi podczas pierwszej rozmowy ministra obrony Izraela Gallanta z sekretarzem obrony USA Austinem


Palestyński chłopak zabity w starciach między IDF a palestyńskimi strzelcami w pobliżu Nablusu
Siły izraelskie znalazły się pod ogniem podczas operacji zatrzymania w obozie Balata – podało izraelskie wojsko.


Izraelski minister sprawiedliwości Yariv Levin ogłosił w środę szeroki program reformy sądownictwa, kładąc nacisk na reorganizację Sądu Najwyższego.


Maroko uzależnia utworzenie ambasady w Tel Awiwie od oficjalnego uznania przez Izrael jego suwerenności nad kontrowersyjną Saharą Zachodnią


Jeden z najdłużej odsiadujących wyrok palestyńskich więźniów w Izraelu wyszedł w czwartek na wolność po odbyciu 40-letniej kary, podczas gdy członkowie nowego prawicowego rządu wezwali do odebrania mu obywatelstwa. Karim Younis, 60, został skazany za porwanie i zabicie izraelskiego żołnierza Avrahama Bromberga w 1983 roku na Wzgórzach Golan.


Chrześcijanie i Żydzi osiągają przewagę demograficzną w Kongresie USA, wynika z danych Pew
Sześć procent członków 118 Kongresu identyfikuje się jako Żydzi, w porównaniu do zaledwie 2% populacji; 88% identyfikuje się jako chrześcijanie, w porównaniu do 63% w całym USA


Oman, uważany za następnego sygnatariusza porozumień z Abrahamem, ogranicza więzi z Izraelem.
Państwo Zatoki Perskiej od dawna ma bliższe związki z Jerozolimą niż jego sąsiedzi, ale teraz prawdopodobnie odsuwa się od rządu Netanjahu, próbując uspokoić Iran, twierdzą eksperci.


Izraelski sąd najwyższy rozpatruje petycje dotyczące „zasadności” nominacji Deriego
Liczne organizacje pozarządowe sprzeciwiają się mianowaniu lidera partii Shas na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i zdrowia ze względu na jego wcześniejsze wyroki karne.


Lider Partii Jedności Narodowej Benny Gantz wezwał w czwartek premiera Benjamina Netanjahu do włączenia frakcji opozycyjnych w proces wdrażania reformy sądownictwa przez nowy rząd.


Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oskarżył w tym tygodniu Izrael o działania, które mogą spowodować palestyńską przemoc.


Indyjski FM wzywa do kontynuowania współpracy w rozmowie z izraelskim odpowiednikiem.
„Cieszę się na partnerstwo [z Eli Cohenem] w kontynuowaniu naszej współpracy… w tym dotyczącej gospodarki i bezpieczeństwa” – stwierdził dr S. Jaishankar.


Izrael buduje mur wzdłuż autostrady granicznej w Strefie Gazy, aby zapobiec atakom rakiet przeciwczołgowych
Budowa muru, biegnącego wzdłuż 4,6 km drogi 34 i niektórych części drogi 232, które są narażone na atak ze strony Strefy, ma zostać ukończona do lata


Krytyka ze strony najlepszych międzynarodowych ekspertów od otyłości po tym, jak Izrael wycofuje podatek od napojów bezalkoholowych Specjaliści stwierdzili, że ” badania naukowe są jednoznaczne” w sprawie słodzonych napojów i wzywają do ponownego przemyślenia sprawy; izraelski naukowiec twierdzi, że anulowanie podatku jest „aktem szkodliwej praktyki zdrowia publicznego i oburzające”.


Konserwatywni rabini potępiają reformy sądownictwa Izraelski rząd podważa demokrację i wolność religijną – stwierdziło Zgromadzenie Rabiniczne.


Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać w sprawie wizyty izraelskiego ministra w najświętszym miejscu judaizmu
Rada ma omówić wizytę Itamara Ben-Gvira na Górze Świątynnej.


Biden porównuje ubiegających się o azyl na granicy USA do Żydów uciekających z nazistowskich Niemiec
Prezydent określił migrację do Ameryki jako „prawo człowieka, jeśli twoja rodzina jest prześladowana”.


Członkowie izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa spotkali się w czwartek, aby przedyskutować możliwe kroki, jakie Izrael mógłby podjąć wobec Autonomii Palestyńskiej, w odpowiedzi na ich apel do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, domagający się opinii Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie izraelskiej „okupacji” terytoriów palestyńskich.


Arye Deri – szef ultraortodoksyjnej partii Szas, minister zdrowia i spraw wewnętrznych oraz wicepremier – zastąpi w piątek, choćby na chwilę, premiera Benjamina Netanjahu, ponieważ premier ma przejść zabieg medyczny.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.