Uncategorized

Krotko i zwiezle. wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.1 – 16.1


Żołnierz IDF zabity, 3 rannych w wyniku przypadkowej eksplozji w bazie Według wstępnego dochodzenia, wybuch został spowodowany granatem znalezionym podczas ćwiczeń i przyniesionym z do koszar.


Siły IDF udaremniają dwa ataki terrorystyczne, zginęło trzech terrorystów


Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział w niedzielę, że “głęboki” spór o rządowy plan reformy sądownictwa dzieli kraj i przyrzekł pracować nad rozwiązaniem kryzysu konstytucyjnego.


Izrael jest światowym liderem w działalności wolontaryjnej, wyprzedzając USA i Szwajcarię – wynika z badania


Premier Izraela Benjamin Netanjahu bronil planu reformy sądownictwa i wezwał liderów opozycji, by przestali grozić “wojną domową” i mówić o “zniszczeniu państwa”.


Szef związku nauczycieli szkolnictwa ponadpodstawowego Ran Erez wydał w niedzielę oświadczenie, w którym stwierdził, że Ministerstwo Finansów “dało jasno do zrozumienia”, że negocjacje w sprawie poprawy warunków pracy nauczycieli w Izraelu nie będą obecnie kontynuowane. 


Izraelczycy spożywają średnio 9,7 funta (4,4 kg) kawy rocznie na osobę. Amerykanie są tuż za Izraelczykami z 9 funtami (4,08 kg) na osobę!


Ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Kornijczuk powiedział, że Izrael przekaże Ukrainie zaawansowane technologie ostrzegania przed rakietami i dronami.


Autobus przewożący Izraelczyków autostradą Route 60 w Judei znalazł się w niedzielę pod ogniem karabinowym.Nikt nie został ranny w wyniku tego ataku


Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się z ustępującym szefem sztabu IDF gen. broni Avivem Kochavim. Obaj panowie odbyli końcowe konsultacje na temat głównych wyzwań operacyjnych stojących przed krajem, według oświadczenia


Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w grudniu o 0,3 proc. powodując, że łączna stopa inflacji za ubiegły rok wyniosła 5,3 proc. i była najwyższa od 2002 roku


Dyrektor generalny MSZ rezygnuje. MSZ mianuje na to stanowisko Ronena Levy’ego, byłego szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego w świecie arabskim i Afryce


Chevron informuje o odkryciu “znaczącego” złoża gazu ziemnego u wybrzeży Egiptu Operator izraelskich pól gazowych Lewiatan i Tamar twierdzi, że poszukiwania na egipskim polu morskim we wschodniej części Morza Śródziemnego “napotkały wysokiej jakości złoża”.


Herzi Halevi został 23. szefem sztabu IDF
Podczas ceremonii zaprzysiężenia, Halevi został awansowany do stopnia generała porucznika, oficjalnie przejmując obowiązki od Aviv Kochavi.


Nastepny dyrektor MSZ Izraela poszczycić się może doświadczeniem wywiadowczym
Ronen Levy doprowadził do ustanowienia tajnych więzi między Izraelem a krajami, z którymi wcześniej nie utrzymywał stosunków.


Dwupartyjna grupa amerykańskich parlamentarzystów objeżdża obecnie kraje członkowskie Porozumienia Abrahama. Odwiedzili już Maroko i Bahrajn, a następnie zatrzymali się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Izraelu.


Duma narodowa Izraelczyków pozostała stabilna w 2022 roku, a wyższy odsetek młodych Izraelczyków identyfikuje się jako prawica – wynika z izraelskiego indeksu demokracji 2022, którego wyniki opublikował w Izraelski Instytut Demokracji (IDI).


Ostatni gwałtowny wzrost legalnej imigracji doprowadził do spadku żydowskiej większości w Izraelu, według analizy danych z izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego (CBS)


Izraelscy przywódcy przyrzekli , że utrzymają armię kraju wolną od polityki, po tym jak premier Benjamin Netanyahu dał skrajnie prawicowym partnerom koalicyjnym zwiększoną kontrolę nad siłami bezpieczeństwa i osiedlami na okupowanym Zachodnim Brzegu. 


Premier Benjamin Netanjahu podejmie działania militarne przeciwko Iranowi, jeśli świat odwróci się od państwa żydowskiego – powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Tzachi Hanegbi.


Izraelska policja przeprowadziła szeroko zakrojoną operację na północy kraju. Zatrzymano 41 osób podejrzanych o różne przestępstwa. Przejęto znaczną ilość broni i amunicji, a także pieniądze i narkotyki.


Kim jest Herzi Halevi, 23. szef Sił Obronnych Izraela


Halevi służył jako zastępca szefa sztabu IDF, kiedy Izrael musiał stawić czoła rosnącej przemocy na Zachodnim Brzegu, wielu wyzwaniom wzdłuż granic ze Strefą Gazy i Libanem oraz zmieniającej się kampanii przeciwko Iranowi w Syrii.

Wczesne życie- Herzi Halevi

urodził się w Jerozolimie. Jego ojciec, Shlomo był synem członka Narodowej Organizacji Wojskowej Haima Shaloma Halevi (Gordin). Matka, Tzila była córką rabina Dov Baar HaCohen Kook i siostrzenicą głównego rabina Izraela, rabina Abrahama Isaaca HaCohen Kook. Halevi otrzymał imię po swoim wuju, który zginął kilka miesięcy przed jego narodzinami podczas wojny sześciodniowej.

Halevi uczył się w religijnym liceum Himmelfarb i był członkiem religijnych skautów Tzofim. Ukończył Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie z tytułem licencjata w dziedzinie filozofii i zarządzania biznesem, a także posiada tytuł magistra w dziedzinie zarządzania zasobami międzynarodowymi na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.

Znakomita kariera wojskowa Herzi Halevi:


Halevi wstąpił do IDF w 1985 roku, gdzie zgłosił się jako spadochroniarz w Brygadzie Spadochroniarzy. Służył również jako żołnierz i dowódca oddziału. Po ukończeniu szkoły dla kandydatów na oficerów, został oficerem piechoty i powrócił do Brygady Spadochroniarzy jako dowódca plutonu w 1987 roku. Podczas konfliktu w Południowym Libanie Halevi dowodził kompanią przeciwpancerną brygady w operacjach przeciw partyzantom. Następnie został przydzielony do Sayeret Matkal, jednostki sił specjalnych IDF, jako dowódca kompanii. Podczas Drugiej Intifady Halevi dowodził jednostką sił specjalnych. 

We wrześniu 2014 roku został mianowany szefem izraelskiego wywiadu wojskowego. Halevi odbył swoją drugą podróż do Stanów Zjednoczonych od czasu awansu na generała dywizji w marcu 2015 roku.

Halevi objął dowództwo nad Południowym Dowództwem Izraela 6 czerwca 2018 roku, nadzorując działalność IDF w Strefie Gazy. Po ukierunkowanym zabiciu starszego dowódcy PIJ Baha Abu al-Ata w Gazie w listopadzie 2019 roku, Halevi poprowadził siły Południowego Dowództwa IDF w operacji Black Belt przeciwko Palestyńskiemu Islamskiemu Dżihadowi (PIJ). 

Został mianowany zastępcą szefa sztabu 11 lipca 2021 roku.

Co powiedział minister obrony podczas ceremonii przekazania?


Podczas uroczystości minister obrony Yoav Gallant powiedział, że będzie pracował nad zmniejszeniem “zewnętrznej presji” na IDF, aby Halevi mógł wypełnić swoją rolę. 

“Pomiędzy władzą a odpowiedzialnością w wojsku istnieje jedna podstawowa koncepcja: jedność dowodzenia. Dla każdego żołnierza i oficera jest jeden dowódca, a ponad nimi wszystkimi jest szef sztabu, najwyższe dowództwo w armii, podległe ministrowi obrony i podlegające rządowi” – powiedział Gallant.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.