Uncategorized

Krotko i zwiezle. wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.1 – 18.1


Inflacja w Izraelu wyniesie 5,3% w 2022 roku, wynika z nowego raportu Roczna stopa w grudniu nie zmieniła się w stosunku do listopada, pozostając na najwyższym poziomie od października 2008 roku.


Netanjahu przewiduje masowy wzrost aliji z Zachodu “Gospodarka Izraela staje się silniejsza; wyprzedzimy Stany Zjednoczone, a już wyprzedziliśmy Europę” – powiedział izraelski premier.


Bennett: izraelska propozycja reformy sądownictwa “niebezpieczna “To zaszkodzi fundamentom państwa Izrael, jego gospodarce i obywatelom, i może rozerwać linę, która łączy nas wszystkich” – powiedział były izraelski premier.


Ponad 90 krajów podpisało list opublikowany w poniedziałek, domagając się „natychmiastowego” zniesienia sankcji Izraela wobec Autonomii Palestyńskiej.


Mieszkańcy Judei i Samarii wzywają rząd izraelski do rozprawienia się z palestyńskim terroryzmem po tym, jak dom rodzinny w Shaked został ostrzelany w poniedziałek.


W tym tygodniu do Izraela przybyła delegacja parlamentarna z Polski, której celem jest przywrócenie „ciepłych stosunków dyplomatycznych” między krajami. To pierwsza tego typu wizyta w ciągu ostatnich czterech lat.


Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich broni proponowanych przez rząd reform prawnych, twierdząc, że wbrew twierdzeniom przeciwników planu wzmocnią one demokrację kraju, a nie ją osłabią.


Gallant obiecuje pogłębić współpracę z wojskiem USA podczas spotkania z szefem CENTCOM-u Minister obrony Izraela Yoav Gallant podkreślił znaczenie rozszerzenia koordynacji działań w obliczu zagrożeń ze strony Iranu.


Izraelscy żołnierze zabili palestyńskiego strzelca we wtorek podczas wymiany ognia w pobliżu miasta Halhul, tuż na północ od Hebronu – podały Siły Obronne Izraela.


Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Izraelska policja nazwała “fake news” doniesienia, że jordańskiemu ambasadorowi w Izraelu uniemożliwiono wejście na Górę Świątynną we wtorek.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu podkreślił we wtorek znaczenie dwustronnych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na spotkaniu z czołowymi przedstawicielami American Israel Public Affairs Committee.


Świat powinien skupić się na powstrzymaniu palestyńskiego wsparcia dla terroryzmu Eli Cohen zabrał głos po tym, jak ponad 90 krajów zażądało “natychmiastowego” cofnięcia środków karnych Izraela wobec P.A.


Przywódcy Egiptu, Jordanii i PA spotykają się, by przedyskutować nowy izraelski rząd
Rozmowy będą koncentrować się na polityce Jerozolimy Judei i Samarii.


Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. przybywa do Izraela na rozmowy o Iranie
Teheran czyni “bardzo znaczący” postęp w sprawie swojego programu nuklearnego, mówi sekretarz stanu USA Antony Blinken.


Siły Obronne Izraela ujawniły, że Amerykanie korzystają z ogromnych strategicznych magazynów broni w Izraelu, aby uzupełniać braki amunicji artyleryjskiej w Ukrainie. Stany Zjednoczone utrzymują w Izraelu magazyny, które stanowią strategiczną rezerwę dla amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie, a w awaryjnej sytuacji może z nich korzystać izraelska armia.


Waszyngton ufa Netanjahu i chce współpracować z jego rządem, mówi ambasador USA


Test naszej suwerenności”: Ben-Gvir nakazuje policji uniemożliwić świętowanie dla wkrótce uwolnionego terrorysty
Maher Younis, wraz ze swoim kuzynem Karimem Younisem, zamordował IDF Cpl. Avraham Bromberg na Wzgórzach Golan w 1980 roku.


Izrael wzywa światowych przywódców do pomocy w uwolnieniu jeńców z Hamasu
Rząd Izraela będzie “kontynuował działania na scenie międzynarodowej, aby ujawnić okrutne oblicze grupy terrorystycznej Hamas, dopóki [zakładnicy] nie wrócą do domu”, mówi minister spraw zagranicznych Eli Cohen.


Akademia Marynarki Handlowej USA zakrywa ogromny obraz Jezusa po protestach w sprawie wolności religijnej
Żydzi byli wśród tych, którzy skarżyli się na lokalizację obrazu w sali, w której odbywają się ważne wydarzenia.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.