Uncategorized

Pisarze i pisarczyk   

                               

Rozważmy dla hecy zaistnienie internetowych pisarczyków,  pisarz Lem nazwałby ich może w „Internautach” Tyrałami. Internauta, wiadomo, porusza się w internecie. Lem  napisał „Astronautow” ale to była – czytajac, nie pojmowałem – wpadka, potem wydał o niebo lepsze książki. „Internautów” nigdy nie napisał. Żaluję, może wy także.

Był fajny, wymyślił faceta planującego ustrzelić papieża, wyposażył go w papieżówkę.  Sam wolałbym komputer pod lufą komputerówki:. „Piękna to myśl i z grzybkami to podać” – musi być, że Gombrowicz przewidział mój pomysł w „Trans-Atlantyku”.

Karl May, inny autor, wiadomo że psychicznie nierówny wymyślił Indiankę. Zakochała się  w Old Shatterhandzie: to był good guy, przywalał pięścią złym ale nie mial doświadczenia  z kobietami. Czy Indianka plakała po nocach, nigdy się nie dowiemy, ustrzelił ją biały łotr. Lem i May to byli profesjonaliści, czytałem ich (Gombowicza znacznie później ) w czasach gdy pączkował mi zarost, lecz kiedy włos na dobre się ujawnił, przeksztalciłem się w internetowego pisarczyka.

Wódka pita w miarę nie szkodzi nawet w największych ilościach, orzekł Julian Tuwim. Pisanie nie wódka, gdy internetowi pisarczycy mają coś do powiedzenia, ujdzie lub nie ujdzie w tłoku, kłopot gdy do powiedzenia nic nie mają i bez umiarkowania piszą, piszą i piszą.

 O czym pisać? O „czymkolwiek” łatwo powiedzieć ale skąd je wziąć, to kolwiek?. Najprościej, jeśli pusta, pogmerać we własnej głowie, im pustsza tym pójdzie szybciej. Inny sposób, na ten wpadli mnisi w średniowiecznych klasztorach: przepisywac. Mogli przepisać Arystotelesa, my (why not?) przepiszmy Tołstoja. Wybraźcie sobie, że pisarczyk wysyła w miejsce, w którym urzęduje  z innymi pisarczykami „Wojnę i Pokój” w odcinkach. Niezły pomysł, nieprawdaż?  Prawdaż, rewanżujecie sie Lemem. Wyczytaliście w poradniku wskazowkę: Nasycisz wilka, owca będzie cała. 

By dla hecy znaleźć odpowiedź na podchwytliwsze pytanie:  „Jak pisać lub nie pisać o tym, co dobre lub niedobre dobrym? ” , sięgnij do wczesnej nowelki Lema „Hormon agatotropowy”

Any questions?  Bronek

Wszystkie wpisy Bronka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.