Uncategorized

Tym razem koalicja i opozycja przedłużają przepisy o stanie wyjątkowym w Judei i Samarii


Yariv Levin

W przeciwieństwie do poprzedniego głosowania, kiedy to blok opozycyjny Netanjahu sprzeciwił się tej kluczowej ustawie w ramach swojej kampanii mającej na celu obalenie rządu Lapida-Bennetta, tym razem, niezależnie od tego, co może się zdarzyć, większość syjonistycznych partii opozycyjnych poparła głosowanie koalicyjne w sprawie odnowienia Rozporządzeń Nadzwyczajnych (Sądzenie w sprawie Judei i Samarii oraz pomoc prawna), 1967-5727.

Wprowadzone przez ówczesnego ministra obrony Mosze Dayana 2 lipca 1967 roku, krótko po wojnie sześciodniowej, w celu uregulowania sytuacji prawnej powstałej w wyniku kontroli Izraela nad terytoriami, które zostały zajęte w czasie wojny, przepisy nadzwyczajne mają datę wygaśnięcia i muszą być przedłużone w oparciu o to, co stało się znane jako “Ustawa o regulacjach Yosh”, Yosh to akronim od Yehuda ve’Shomron.

Oryginalne przepisy obejmowały Synaj, Strefę Gazy i Wzgórza Golan. Od tego czasu Izrael zwrócił Egiptowi Synaj, jednostronnie opuścił Gazę i zaanektował Golan. Pozostały dwa ostatnie obszary, co do których każdy rząd izraelski, lewicowy, prawicowy i centryczny, był niechętny do podjęcia zdecydowanych kroków – take it or leave it – i dlatego życie około pół miliona Izraelczyków, którzy tam mieszkają, musi być prawnie regulowane oddzielnie od reszty z nas wewnątrz “zielonej linii”.

Partia Pracy, która poparła uchwalenie przepisów w poprzednim głosowaniu, stwierdziła, że tym razem jest przeciwna takim samym przepisom, ze względu na charakter obecnego rządu.
Minister sprawiedliwości Yariv Levin użył pewnej ironii podczas prezentacji ustawy, stwierdzając: “Możecie nazwać tę ustawę ustawą o rozwiązaniu 24 Knesetu”, co było nawiązaniem do tego, że ustawa była jedną z ostatnich cegieł, które jego strona wyciągnęła z przeciwnego płotu w poprzednim Knesecie.

Następnie stwierdził, nieco samozwańczo: “To pierwszy rządowy projekt ustawy, który składamy i wskazuje on na różnicę między rządem, który był tu wcześniej, a który był wspierany przez co najmniej jedną partię, która chciała zaszkodzić przedsięwzięciu osadniczemu w Judei i Samarii”.

Innymi słowy, jego strona opowiedziała się za pozostawieniem całej rzeczywistości prawnej pół miliona Żydów w zawieszeniu na ponad pół roku, ponieważ głosowanie koalicyjne zostało “skażone” przez tych czterech arabskich MK, którzy je poparli. Poważnie?

Przypominam sobie inną rzeczywistość.

Ośmiu szefów rad regionalnych w Judei i Samarii wysłało list alarmowy do szefów partii opozycyjnych z prośbą o zatwierdzenie przedłużenia przepisów, stwierdzając, że “proszą i żądają, aby nie zamienić naszego życia w chaos i zapobiec poważnej szkodzie dla życia naszych 500.000 mieszkańców. (…) Wzywamy wszystkie partie w Knesecie do poparcia rozszerzenia prawa.”

Natomiast czterech innych szefów rad wysłało list, w którym stwierdzili, że lepiej zapłacić cenę utraty prawa, jeśli pomoże to obalić rząd, który był “zły dla narodu izraelskiego i osiedli”, a następnie ustanowić prawicowy rząd, który uchwaliłby prawo.

“W tym rządzie sprawy mają się inaczej” – chwalił się minister Levin. “Wróciliśmy do wiary w nasze prawo do całej Ziemi Izraela, i do wzmocnienia osadnictwa. W tym rządzie nie ma trudności z zebraniem niezbędnej większości do uchwalenia ustawy”.

Jedno malutkie pytanie: jeśli po raz kolejny “wierzymy w nasze prawo do całej Ziemi Izraela”, to dlaczego uchwalamy specjalny zestaw przepisów dla Judei i Samarii, serca biblijnego Erec Israel? Czy nie powinniśmy ich po prostu zaanektować i stosować tam prawo tak jak w Tel Awiwie i Kfar Sabie?

Wiem, wiem, Biden byłby zdenerwowany, podpalilibyśmy Bliski Wschód, a Bibi nie zostanie zaproszony do Abu Dhabi. Po prostu pomyślałem, że powinienem zapytać.

David Israel

Tym razem koalicja i opozycja przedłużają przepisy o stanie wyjątkowym w Judei i Samarii

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.