Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.1 – 22.1


Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości potwierdził że oficjalnie otrzymał wniosek od Zgromadzenia Ogólnego ONZ o wydanie opinii doradczej w sprawie konsekwencji prawnych okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael. 


Premier Benjamin Netanjahu odpowiedział w piątek na zamieszanie dotyczące ewakuacji nielegalnego przyczółku „Or Haim”, twierdząc, że popiera osiedla, gdy są one dokonywane „w legalny sposób”.


Palestyński terrorysta, który pojawił się w sobotę rano na skrzyżowaniu w pobliżu Ramallah, próbował dźgnąć izraelskiego cywila, który śmiertelnie go zastrzelił.


Około 100 tys. Izraelczyków zgromadziło się w Tel Awiwie, aby zademonstrować przeciwko nowemu rządowi Benjamina Netanjahu i próbom reformy wymiaru sprawiedliwości.


Podczas protestu w Tel Awiwie wzywa się świeckich Izraelczyków do zarejestrowania się w celu zwolnienia ze służby wojskowej.


W rejonie Rosh Ha’ayin zgłoszono zaginięcie żołnierza IDF. Policja i inne służby ratunkowe rozpoczęły poszukiwania


Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gabir i ministrowie Otzma Yehudit będą domagać się na jposiedzeniu gabinetu natychmiastowego zburzenia placówki Khan al-Ahmar i innych nielegalnych skupisk ludności arabskiej.


W 35. rocznicę powstania ,Hamas obiecuje więcej przemocy


Izrael ma wysłać do USA formalny wniosek o 25 zaawansowanych myśliwców F-15-EX


Oczekuje się, że premier Benjamin Netanjahu zdymisjonuje w niedzielę lidera partii Shas Aryeh Deri ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i zdrowia w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego, który zdyskwalifikował go do pełnienia tych funkcji. 


Znany izraelski pisarz David Grossman ostrzegł w sobotę podczas masowego antyrządowego wiecu, że Izrael stoi w obliczu „godziny mroku”, w której wielu obywateli czuje się wygnanymi we własnym kraju, w świetle radykalnych planów przebudowy systemu sprawiedliwości.


Jeśli nowy rząd premiera Benjamina Netanjahu będzie kontynuował swoje wysiłki zmierzające do ograniczenia demokracji w Izraelu, ryzykuje utratę poparcia społeczności amerykańsko-żydowskiej, a być może także innych demokracji – ostrzegł Abe Foxman, wieloletni były szef Anti-Defamation League.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby


Terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy parku narodowym Herodion w północnej Judei. Strzały padły z przejeżdżającego samochodu. Żołnierze wszczęli pościg, a gdy oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, napastnicy zatrzymali pojazd. Zatrzymano 2 osoby, przy których znaleziono pistolet i trzy magazynki do karabinu M-16.


Terroryści Karim i Maher Younis ponownie aresztowani i przesłuchiwani w sprawie podżegania do terroryzmu


Izraelski minister obrony Yoav Gallant zarządził w piątek ewakuację placówki w Samarii, przygotowując możliwą rozgrywkę z ministrem finansów Bezalelem Smotrichem, który sprzeciwiał się temu posunięciu.


Ambasador Izraela w Kanadzie Ronen Hoffman zapowiedział w niedzielę, że ustąpi ze stanowiska jeszcze w tym roku z powodu różnic ideologicznych z rządem kierowanym przez Benjamina Netanjahu.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone „autentycznie” dążą do porozumienia z Izraelem w sprawie zagrożenia ze strony Iranu.


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir zażądał w niedzielę, aby prawa były stosowane jednakowo wobec Izraelczyków i Palestyńczyków w Judei i Samarii.


Przewodniczący opozycji Yair Lapid tweetował o odwołaniu MK Aryeh Deri z rządu Netanyahu po orzeczeniu sądu najwyższego, że jest on niezdolny do pełnienia funkcji ministerialnej: „To, czego jesteśmy świadkami, to cyrk, a nie rząd. 


Izraelscy urzędnicy skrytykowali UE i inne kraje zachodnie w weekend po tym, jak europejscy dyplomaci odwiedzili Górę Świątynną bez wcześniejszej komunikacji przez odpowiednie kanały dyplomatyczne, ignorując izraelską kontrolę nad świętym miejscem i ogólnie nad Jerozolimą.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.