Uncategorized

Krotko i zwiezle .wiadomosci z Izraela dzien po dniu 25.1 – 26.1


Szef Rady Jeszi Shlomo Ne’eman wezwał we wtorek do natychmiastowego wstrzymania nielegalnej budowy arabskiego miasta na pustyni judejskiej, co stanowi pogwałcenie porozumień z Oslo.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odbył niezapowiedzianą podróż do Jordanii, by spotkać się z królem Abdullahem II.


Liczba incydentów o charakterze antysemickim została “ograniczona” po raz pierwszy od dekady – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Departament Zwalczania Antysemityzmu Światowej Organizacji Syjonistycznej.


Legendarny ocalały z Holocaustu Edward Mosberg zostanie w piątek w Nowym Jorku pośmiertnie uhonorowany jednym z najwyższych polskich odznaczeń.


Edward Mosberg, który przeżył Holocaust, zostanie pośmiertnie uhonorowany jednym z najwyższych polskich odznaczeń w piątek w Nowym Jorku.


Szef Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas rządzący frakcją Fatah otwarcie zachęca do terroryzmu i przemocy – wynika z raportu organizacji pozarządowej Palestinian Media Watch.


Policja aresztowała dwóch żydowskich aktywistów za machanie izraelskimi flagami i śpiewanie izraelskiego hymnu narodowego na szczycie Góry Świątynnej w Jerozolimie.


Prokurator generalny Izraela zaprzeczył w poniedziałek prowadzeniu jakichkolwiek rozmów dotyczących możliwości zmuszenia premiera Izraela Benjamina Netanjahu do wzięcia “urlopu”.


Izraelski hotel Jaffa Hotel zapewnił sobie zaszczytne miejsce w prestiżowym rankingu Najlepszych hoteli i ośrodków wypoczynkowych w Afryce i na Bliskim Wschodzie za 2023 r. magazynu Condé Nast Traveler zajmującego się luksusem i podróżami.


Prezydent Izraela Isaac Herzog w ramach dwudniowej wizyty w Belgii wystąpi w czwartek w Parlamencie Europejskim z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Izraelscy ustawodawcy przygotowują projekt ustawy, która rozszerzyłaby kryteria wykluczania z Knesetu osób, które wyraziły poparcie dla terroryzmu – podały we wtorek izraelskie media.


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir ogłosił we wtorek swój plan reform policyjnych, ostrzegając, że wybuch zamieszek w mieszanych miastach arabsko-żydowskich, taki jaki miał miejsce w 2021 roku, jest tuż za rogiem.


Izrael cofa pozwolenia na wjazd 230 Gazańczykom za działalność terrorystyczną Gazańczycy rekrutowali Palestyńczyków w Judei i Samarii, aby ułatwić ataki w imieniu Hamasu.

Trzęsienie ziemi mierzące 5,9 w skali Richtera z epicentrum pomiędzy Turcją a grecką wyspą Rodos, było odczuwalne wzdłuż wybrzeża Izraela w Hajfie i w Tel Awiwie.


Minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir powiedział że premier Benjamin Netanjahu nie kazał mu zaprzestać odwiedzania Wzgórza Świątynnego.


Sarah Margon wycofała swoją nominację na asystentkę sekretarza stanu ds. demokracji, praw człowieka i pracy, po tym jak republikanie zwrócili uwagę na jej antyizraelskie działania w Human Rights Watch (HRW) i Open Society Foundations George’a Sorosa.


Członkowie Kongresu z obu partii wzywają do usunięcia ze stanowiska Franceski Albanese, która posiada tytuł “specjalnego przedstawiciela ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich”, z powodu jej przeszłości związanej z antysemickimi komentarzami.


Elbit Systems, izraelska firma z branży lotniczej i obronnej, podpisała kontrakt z NATO na dostawę systemów antyrakietowych dla floty samolotów transportowych


Członek Knesetu Simcha Rothman z partii Religijny Syjonizm został wysłany do Nowego Jorku na spotkanie z amerykańskimi liderami żydowskimi, aby uspokoić ich obawy dotyczące proponowanego przez rząd reformy sądów


Izrael w ostatnich tygodniach odrzucił prośby USA o przekazanie dziesięciu baterii przeciwlotniczych Hawk i setek rakiet przechwytujących na Ukrainę – wynika ze środowego raportu.


Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Co znaczy „ograniczona”? Ograniczona w czasie, ograniczona do miejscu, ograniczona w definicji?
  Czytam report tego departamentu z roku 2021 ( najnowszy) i tam pisze że liczba udokumentowanych wydarzeń antysemickich była w 2021 przynajmniej 10 na dzień. Załączone sprawozdanie w formacie pdf, wylicza wydarzenia antysemickie w 2021 w różnych miejscach na świecie. Zachodnia Europa przoduje. O wschodniej i centralnej Europie niewiele, widocznie nie znaleźli tam dosyć wydarzeń godnych uwagi. Wschodnia Europa to podobno wylęgarnia antysemityzmu. Ta teza nie ma poparcia w tym sprawozdaniu. NIe znalazłem tam słowa o spadku antysemityzmu, gdziekolwiek.
  Jedynym logicznym wnioskiem lektury tego sprawozdania jest wyraźna korelacja między procentem imigrantów wyznania mahometańskiego w danym państwie z ilością wydarzeń antysemickich. I tak Francja, UK i Belgia przodują.
  Przez ekstrapolację i zdrowy rozsądek zaryzykuję futurologiczny zarys kierunku antysemityzmu w Europie za rok-dwa:
  1. Ilość notowanych wydarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i UK wzrośnie w stosunku do 2021.
  2. Ilość wydarzeń antysemickich w Grupie Wyszehradzkiej nie wzrośnie a może i spadnie. A to przy założeniu że ta grupa nie przyjmie znienacka imigrantów muzułmanów. Nie oczekujcie że prawdopodobny dodatkowy spadek antysemityzmu w państwach tej grupy nabierze rozgłosu. Zbyt wiele polityków nie jest zainteresowanych w sukcesach Wyszehradu.
  3. Antysemityzm europejski jest napędzany przez antysyjonizm. W Zachodniej Europie ta doktryna stanowi punkt odniesienia i milczące przyzwolenie aktów przemocy w stosunku do Żydów, przeważnie ze strony muzułmanów. Dlatego antysemityzm w zachodniej Europie nie zniknie, bo nie zniknie ani antysyjonizm przywódców ani muzułmanie z Europy.
  W Grupie Wyszehradu antysemityzm też nie zniknie, bo dwa z czterech państw tej grupy są antysyjonistyczne dokładnie jak Zachodnia Europa. Ale ponieważ w Wyszehradzie żyje bardzo niewiele imigrantów muzułmanów, niewielu tam jest chętnych na akty antysemickie, poza przekleństwami i złorzeczeniami. Trochę chuliganów i polityków marginesowych.

 2. ”Izrael w ostatnich tygodniach odrzucił prośby USA o przekazanie dziesięciu baterii przeciwlotniczych Hawk i setek rakiet przechwytujących na Ukrainę – wynika ze środowego raportu.”

  Brawo , Zelenski jest jak piskle kukulki wrzeszczace ” Wiecej, wiecej ” do zdesperowanych ”rodzicow” po wyrzceniu z gniazda prawdziwych dzieci.
  Hawk moze byc potrzebny Izraelowi w kazdej sekundzie, Ambasador Ukrainy zachowuje sie jak nadzorca Zydow w Srednowieczu, , zadajac, nie proszac, podczas kiedy Ukraina glosuje przeciw Izraelowi w ONZ, razem z Iranem i Rosja.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.